"Dziwo" Zadie Smith Nick Laird

by - środa, lipca 05, 2023

 

"Dziwo" czyli najnowsza książka znanej dotąd z literatury pięknej Zadie Smith to prawdziwa perełka i nie mogłam odmówić sobie tego, by ją Wam pokazać i pozachwycać się nią na łamach bloga.

Mała Kit ma urodziny. Otrzymuje w tym wyjątkowym dniu niezwykły prezent - małą, uroczą świnkę morską......w stroju do judo! Osobliwe prawda? Toż to istne dziwo! Pozostałe zwierzaki Kit zerkają w stronę Dziwa z lekką nieufnością. A wystraszona nowym miejscem świnka morska próbuje upodobnić się do innych domowników, tylko po to, by zyskać ich przychylność... Czy to może przynieść cokolwiek dobrego?
 
Koniec końców tak, bo niefortunnie wywiane przez okno Dziwo trafia do domu pewnej kobiety, która jest tak samo unikalna i jak świnka morska w stroju judo. To właśnie u starszej kobiety nasze kochane dziwadło dowiaduje się, że nie warto upodabniać się do innych i, że bycie sobą jest niezwykłą wartością, a to, że czasami usłyszy się o sobie niepochlebne słowa, wynika wyłącznie z tego, że ludzie muszą nas poznać, bo boją się tego, co nieznane.
 
Ta nauka przyniesie Maud (bo tak w końcu zostanie nazwana świnka) mnóstwo dobra i zmieni wszystko! "Dziwo" to bowiem opowieść ponadczasowa, piękna i prawdziwa.  Ważne przesłanie zamknięte w prostej i wdzięcznej historii. To też książka, która absolutnie nie ma przedziału wiekowego, bo da tak samo dużo przedszkolakowi, jak młodzieży. Mocno w to wierzę! A poza tym.... spójrzcie tylko na te niesamowite ilustracje!


Podobne wpisy

0 komentarze