Ile wiesz o świecie - gra planszowa Terra

by - wtorek, października 19, 2021

 

Mamy w swojej kolekcji naprawdę sporo planszówek, które sprawdzają naszą wiedzę o otaczającym świecie. Rzecz jasna, mamy swoje ulubione tytuły, w które namiętnie grywamy całą rodziną, chętnie też testujemy nowości. W ostatnim czasie na nasz planszówkowy stosik wleciała Terra, gierka, w której od ilości informacji w głowie się kręci!

Terra to imprezowa planszówka, która łączy w sobie rywalizację i sprawdzenie swojej wiedzy o geografii świata. Osobiście uważam, że poziom trudności pytań jest naprawdę wysoki, polecam więc rozgrywki w dorosłym gronie, ewentualnie z nastolatkami. W grę może grać od dwóch do sześciu graczy, a jednorazowa rozgrywka zajmuje około 30-45 minut. Tak podaje wydawca i jest to informacja jak najbardziej przekładająca się na rzeczywisty czas rozgrywki. 
 
Pudełko gry jest naprawdę duże i ciężkie, a to ze względu na dużą, rozkładaną planszę-mapę świata. Oprócz wspomnianej planszy opakowanie zawiera również 150 kart z małym pudełeczkiem do przechowywania i wyciągania, kolorowe znaczniki oraz oczywiście instrukcję.
 
To co najbardziej lubię w planszówkach to proste zasady, dlatego Terra zdecydowanie znajdzie się wśród moich ulubionych tytułów. W czasie domówki nie lubię tracić czasu na długie tłumaczenia zasad nowym zawodnikom. Lepiej szybko przystąpić do zabawy i cieszyć się z udanej rozgrywki. Celem każdego z zawodników jest oczywiście zdobycie jak największej ilości punktów w możliwie jak najkrótszym czasie.

Każda karta gry dzieli się na dwie części. Tylko górna jest widoczna, gdy pozostaje w pudełeczku i to właśnie ona mówi nam o tym, na jakich informacjach mamy się skupić. Mamy widoczne zdjęcie, obszar, datę i wartość liczbową do oszacowania. Trzy dane i presja czasu, by położyć nasze znaczniki  w odpowiednich miejscach szybciej niż pozostali zawodnicy. A sprawa wcale nie jest taka prosta, bo o tyle, o ile określenie obszary może pójść łatwo, o tyle oszacowanie daty wydarzenia wskazanego na karcie jest już sprawą wymagającą ogromnej wiedzy lub szczęścia! Gdy spojrzycie na zdjęcie planszy, zauważycie na pewno przedziały liczbowe na pod mapą świata. To właśnie one służą do tego, by ustawiać na nich nasze kolorowe znaczniki. Pamiętajcie, że liczy się nie tylko dokładność, ale również czas!

Podsumowując, Terra to naprawdę zacna planszówka, choć wymaga od nas ogromnej i szeroko zakrojonej wiedzy o świecie. Liczy się zarówno orientacja przestrzenna, wiedza historyczna, jak i zdolność szacowania wartości. Rywalizacja i presja czasu tylko dodają rozgrywce pikanterii i pozwalają naprawdę przyjemnie spędzić czas w gronie znajomych.

Podobne wpisy

0 komentarze