Długa podróż samochodem z dziećmi - jak zapewnić rozrywkę pociechom?

by - niedziela, grudnia 13, 2020


 Muszę Wam powiedzieć, że przez całą tą wszechobecną pandemię najbardziej tęsknię za podróżami. Tymi bliższymi, jak i dalekimi. Powoli i nieśmiało szukamy jednak pomysłu na nadchodzące wakacje, zdecydowanie potrzebujemy resetu i małej zmiany otoczenia. Długie podróże samochodowe z dziećmi mogą się wydawać nie lada wyzwaniem, jednak wystarczy trochę doświadczenia i prób, by przekonać się, że to kwestia podejścia i kreatywności. Dlatego też dzisiaj pokażę Wam sprawdzone książki, planszówki i proste gry słowne, które umilą czas w podróży i pomogą zwyczajnie nie zwariować.

Choć uwielbiam podróże zawsze dłuższa wyprawa samochodem z dziećmi jest stresująca. Dawno minęły czasy, że moje dzieciaki przespały całą podróż i budziły się u celu... Wielogodzinna podróż jest wyzwaniem, bo przecież dzieci szybko się nudzą i zaczynają marudzić. Z jednej strony zawsze można iść na łatwiznę dać dzieciakom tablety w dłoń i po sprawie, ale czy naprawdę na tym nam zależy. Czas podróży można spędzić produktywnie, edukacyjnie, a co najważniejsze wspólnie. Co prawda, trzeba się do tego przygotować, ale później jest już tylko dobra zabawa. 

Muszę Wam się przyznać, że ostatnio kilka razy z rzędu wybieraliśmy samolot jako środek lokomocji na wakacje. Jednak coraz częściej chodzi nam po głowie, by wybrać się samochodem na wczasy na Chorwację, którą tak wielu znajomych się niesamowicie zachwyca. Dobrze wiemy, że podróż jest długa, ale chęć przekonania się o niezwykłości tego kraju na własnej skórze zdecydowanie przeważa. Warto już teraz pomyśleć o wakacyjnej podróży i na przykład w liście do Św. Mikołaja zawrzeć książki lub gry przydatne w czasie jazdy?!Jakie gry planszowe i zabawki zabrać w podróż?

Zdecydowanie najważniejsze jest to, by pudełko było możliwie niewielkie i by sama gra nie wymagała rozkładania na dużej powierzchni. My najczęściej stawiamy również na takie tytuły, w które może zagrać cała rodzina. Poniżej pokazujemy Wam kilka produktów, na które warto zwrócić uwagę.

źródło zdjęć: ceneo.pl

1. Układanka magnetyczna Janod jest dostępna w wielu wariantach tematycznych. To świetny umilacz czasu dla dzieciaków w wieku przedszkolnym, a wygodna forma otwieranego pudełka z wbudowaną tablicą magnetyczną to naprawdę genialny patent na podróże!
 
2.Kultowe Dobble, czyli gra, którą znają niemal wszystkie dzieciaki. Absolutnie ponadczasowa i łącząca pokolenia. Znajduj obrazek, który powtarza się na dwóch kartach i pozbywaj się kart, które trzymasz w ręcę. Liczy się szybkość i spostrzegawczość. Ogromny plus to małe, metalowe pudełko, które zmieści się absolutnie wszędzie!
 
3. Story Cubes to gra słowna, w której snujemy opowieść inspirowaną tym co wypadnie nam na kostkach. Idealna do rozwijania u dzieci umiejętności tworzenia związków przyczynowo-skutkowych i poszerzania słownictwa. Polecam do rzucania kostek w samochodzie użyć np śniadaniówki. Wtedy kostki nie rozsypią się po samochodzie.

4. Sznurki i dziurki to świetna gra manualna dla przedszkolaków. W skrócie chodzi o to, by przeplatać kolorowe sznureczki w obrazki z dziurkami. Gdy już się to zrobi, naszym oczom ukazuje się dokończony obrazek. Genialna pomoc przy rozwoju motoryki małej oraz przyjemny wyciszacz w podróży.


Jakie książki zabrać w długą podróż samochodem?

Bardzo dużo osób ma problem z czytaniem w samochodzie. Wywołuje to u nich chorobę lokomocyjną i mdłości. Dlatego też dzisiaj przy wybieraniu książek do długiej podróży samochodem zdecydowałam się na pokazanie Wam naszych ulubionych książek obrazkowych(picture booków) i wyszukiwanek. To świetna opcja, gdy nie możecie czytać w aucie!

"Nasze miasteczko", "Rok na placu budowy" oraz "Nie ma jak w domu" to cudowne picture booki z dużą ilością wielkoformatowych, bardzo szczegółowych ilustracji. My uwielbiamy wybierać sobie postać którą szukamy na każdej ze stron na wyścigi. To świetna zabawa. Książeczki są tekturowe, co też jest ogromnym plusem w używaniu ich w czasie jazdy samochodem.

"Mapy i labirynty" to dwie ciekawe propozycje od wydawnictwa Harper Kids. Ich motywem przewodnim są najbardziej znane produkcje Disney i Pixar. Mamy tutaj całą masę skomplikowanych labiryntów oraz dodatkowo również zadania z elementami do wyszukiwania.

Z kolei seria Akademia Mądrego Dziecka to propozycja dla najmłodszych podróżników. Na pewno urzeknie wszystkie dzieci w przedziale 1-3, bo mnóstwo w niej interaktywnych, przesuwanych elementów, które dają mnóstwo radości!
 
Oczywiście polecamy również audiobooki! To świetny sposób na umilenie sobie samochodowej wyprawy. Obecnie na rynku jest ich ogromna ilość i każdy znajdzie coś dla siebie.

A co jeśli i to się znudzi?

Oczywiście może być i tak, że zagracie we wszystkie zabrane planszówki, obejrzycie wszystkie spakowane książki. W takich wypadkach zostawiamy Wam listę gier słownych i innych do zabawy w samochodzie.

- gra w skojarzenia - pierwszy gracz rozpoczyna grę mówiąc słowo startowe. Kolejny mówi słowo, które mu się z nim kojarzy. I tak dalej. Ważne jest to, by słowa się nie powtarzały. Można też zrobić sobie utrudnienie i wybrać litery zakazane, na które słowo skojarzenie nie może się zaczynać.

- abecadło/łańcuch -  znowu rozpoczynający zaczyna od słowa startowego. Kolejna osoba wymyśla słowo, które rozpoczyna się na ostatnią literę tego poprzedniego!

- liczenie - Jedna z ulubionych zabaw moich dzieci. Liczymy różne rzeczy - zwierzęta, samochody w określonym kolorze, reklamy danego sklepu. Jednak jest to zdecydowanie gra na drogi inne niż autostrada. 
 
- wyszukiwanie - rodzic daje wyzwanie co takiego dziecko ma znaleźć za oknem. Dziecko na rowerze, pani z wózkiem, czy sklep Biedronki. Wszystko zależy od wyobraźni!
 
- zagadki - wymyślanie własnych zagadek to niesamowita zabawa. Najbardziej lubię, gdy zagadki wymyślają dzieci, ich skojarzenia są naprawdę abstrakcyjne!
 
 
 
 
 

 

 

Podobne wpisy

0 komentarze