Pokój dla przedszkolaka - inspiracje i pomysły na zagospodarowanie przestrzeni

by - wtorek, sierpnia 11, 2020

 

Przedszkole otwiera zupełnie nowy etap w życiu małego człowieka. Z dnia na dzień nasz maluszek zmienia się w samodzielną istotkę, która zawiąże pierwsze przyjaźnie, zacznie poznawać świat przyrody, liter i matematyki! To niesamowity okres w życiu każdej rodziny. Wspaniały i stresujący. To również genialny moment, by zaaranżować na nowo pokój dziecięcy według potrzeb przedszkolaka. Na co zwrócić uwagę? O czym warto wiedzieć? Gdzie szukać inspiracji?

Każdy okres w życiu dziecka charakteryzuje się innymi, unikalnymi potrzebami. Dla bobasa najważniejszą strefą w pokoju jest strefa snu z wygodnym łóżeczkiem, gdy dziecko rośnie w pokoju pojawiają się zabawki i książki. Gdy nasza pociecha idzie do przedszkola warto zadbać również o to, by miała miejsce do twórczej zabawy i pierwszej nauki. Dobrze zaaranżowany pokój dziecięcy to wielka radość i pewność, że nasze dziecko będzie czuło się tam szczęśliwe!

Wiemy już, że strefa snu, zabawy i "nauki" to najważniejsze trzy miejsca w pokoju dziecka. Zajmijmy się teraz tym, jak je urządzić by pokój był funkcjonalny i przytulny. 

Śpij, śpij maluszku...

Jeśli jesteśmy przy strefie snu, musimy sobie powiedzieć o najważniejszym meblu, czyli o łóżeczku dziecięcym. Łóżko w pokoju przedszkolaka służy jednak nie tylko do spania! To miejsce zabaw i relaksu. To również miejsce, gdzie wieczorem odbywa się wspólne czytanie, najbardziej magiczna chwila w ciągu całego dnia. 

Kwestia wyboru łóżeczka dla przedszkolaka to prawdziwe wyzwanie. Wybór jest przecież ogromny. Można wybrać modele regulowane pod względem długości, łóżka na antresoli,  można skorzystać z własnej kreatywności i pokusić się o wykonanie mebla na zamówienie! Nieważne na co się zdecydujecie, ważne by łóżko było wygodne, miało dobrej jakości materac i by znalazło się w nim miejsce i dla Was (na wspólne czytanie oczywiście).  Poniżej zamieszczam kilka ciekawych inspiracji na adaptację kącika do spania!


Jako Pożeraczka Stron nie wyobrażam sobie żadnej strefy snu bez półki z książkami. Każdego dnia czytam z moimi dziećmi (no, dobra.... starsza czyta sama) i to jest moja ulubiona pora dnia. Wspólne czytanie buduje między rodzicem a dzieckiem niezwykłą więź i pozwala wyciszyć się przed snem. To również świetna chwila by porozmawiać o lekturze, problemach w niej poruszonych. Muszę Wam przyznać, że obecnie dostępne półki na książki dla dzieci absolutnie mnie rozczulają i na pewno wybór jednej jedynej przysporzyłby mi niezłego bólu głowy! Spośród internetowych inspiracji wybrałam kilka, które skradło moje czytelnicze serce!
Zabawa to ważna sprawa!
 
Zabawa to najważniejsza aktywność u dzieci w wieku przedszkolnym. To nie tylko okazja do rozrywki, ale przede wszystkim nauka i uspołecznianie. Dzieci w tym wieku mają niezwykły dar bawienia się niemal wszystkim. Oczywiście dzisiejsze dzieciaki mają całe tony zabawek i to, co wydaje się najważniejsze w zaaranżowaniu strefy zabawy w pokoju dziecięcym to przechowywanie zabawek, tak by były pod ręką, ale jednak by uniknąć bałaganu. Obecnie dostępnych jest wiele funkcjonalnych mebli dla dzieci, które ułatwiają przechowywanie zabawek i jednocześnie są estetyczne i najzwyczajniej w świecie ładne! Dobrym pomysłem jest również zaopatrzenie pokoju dziecięcego w przynajmniej niewielki dywanik, który sprawi, że będzie nie tylko przytulniej, ale i wygodniej!
 
 
 Coraz bardziej ciekawy świata!

Wiek przedszkolny to masa zmian. Dziecko chłonie wiedzę jak gąbka, jest ciekawe świata, odkrywa w sobie pierwsze zainteresowania. My, rodzicie powinniśmy być osobami, które w tym rozwoju będą wspierać i motywować. Choć określenie "strefa nauki" brzmi bardzo poważne, to tak naprawdę chodzi o kącik, w którym nasz przedszkolak będzie mógł malować farbami, lepić z ciastoliny czy zwyczajnie tworzyć z Lego. Taki kącik edukacyjno -  kreatywny warto wyznaczyć jak najbliżej okna, aby dziecko miało dostęp do dużej ilości światła dziennego. O czym jeszcze trzeba pamiętać? Zdecydowanie o dostosowaniu wysokości stolika i krzesełek do wzrostu dziecka. Ma być przede wszystkim wygodnie. Warto również pomyśleć o właściwym oświetleniu strefy, przede wszystkim biorąc pod uwagę nasze ciemne, zimowe popołudnia.
Ilość dostępnych w Internecie pomysłów i produktów pozwala rodzicom popuścić wodze fantazji i stworzyć naprawdę wyjątkowy pokój dla przedszkolaka. Takie tworzenie najwspanialszego kącika dla własnej pociechy może być niezwykłą przygodą i źródłem wielu radości, szczególnie, gdy efekt końcowy ucieszy naszego malucha!

Co dla Was jest szczególnie ważne w pokoju przeznaczonym dla przedszkolaka? Bez jakiego mebla/sprzętu nie wyobrażacie sobie pokoju swojej pociechy??

Podobne wpisy

0 komentarze