Jak być eko w domowym zaciszu? - Ekoeksperymentatorium

by - czwartek, maja 23, 2019

Coraz więcej osób żyje ekoświadomie. Wiemy o ekologii coraz więcej, szukamy coraz to nowych rozwiązań na to jak być eko w domowym zaciszu. Jako rodzice uczymy dzieci w jaki sposób można dbać o naszą planetę, tak, by mogły korzystać z niej następne pokolenia. Szczególną rolę w tej edukacji odgrywają takie wydarzenia, jak to, w którym braliśmy udział w zeszły weekend. Ekoeksperymentarium to genialna wystawa, która trwa w Łodzi do 26 maja, więc jeśli mieszkacie w pobliżu i macie ochotę spędzić miło czas, polecamy!

 Nasza planeta powoli zalewa się powodzią śmieci, plastiku! Mamy ostatnią szansę by uratować Ziemię i dać przyszłym pokoleniom nadzieję na normalne życie w normalnych warunkach! Nie jest to proste, ale warto! Jak być eko? Jakie dobre nawyki możemy wprowadzić jeszcze w naszym domu! Ekoeksperymentarium podpowiada!

 

W Łodzi właśnie odbywa się Łódź Design Festival! Z tej okazji też powstała zupełnie oryginalna i niesamowita wystawa interaktywna dla najmłodszych. Dotyczy tego jak być eko w domu i jak minimalizować produkcję śmieci, które zatruwają morza, oceany i nie tylko! Jeśli macie wolny weekend, koniecznie wybierzcie się na Tymienieckiego 3, do Art Inkubatora i dajcie się zabrać na spacer po wyjątkowym mieszkaniu, gdzie każde pomieszczenie kryje mnóstwo niespodzianek! Tą niezwykłą wystawę stworzyły dwie kreatywne dziewczyny, tworzące kolektyw Mamy Projekt, czyli Małgosia Żmijska i Joanna Studzińska. To kolejna po Niemapie wystawa dziewczyn, w której miałyśmy okazję uczestniczyć. Jak zwykle wszystko zostało dopracowane w najmniejszych szczegółach!Wystawy interaktywne kochają dzieci, a dzieci kochają wystawy interaktywne. Jedno jest pewne: dzieci najszybciej uczą się przez doświadczanie, a Ekoeksperymentarium właśnie na tym bazuje. Oto wchodzimy do mieszkania, w którym każdy pokój kryje zadania do wykonania, które z kolei uczą dzieciaki tego jak być eko w codziennym życiu. Sypialnia została podzielona na pół: jedna połowa jest urządzona w  stylu minimalistycznym, w drugiej aż roi się od różnych przedmiotów. Ten rozgardiasz pokazuje, że nadmiar rzeczy nie tylko powoduje bałagan, ale także nie jest fajny dla naszej planety! Przechodząc do łazienki, dowiadujemy się ile wody zużywamy podczas prysznicu oraz spuszczając wodę w toalecie!

Zadań jest mnóstwo, a na koniec coś co dzieci kochają szczególnie! Eksperymenty! Zuzka ochoczo zabrała się za produkcję kostki do WC, jadalnych lukrów, czy domowego kleju! To niesamowite ile rzeczy możemy robić samodzielnie, zamiast kupować je w sklepie! 
Choć wydawało mi się, że dużo wiem o ekożyciu, to jednak wiele wiedzy zdobyłam w czasie tej wystawy! Moja Zuza wyniosła z tego wydarzenia jeszcze więcej. Jej uśmiech mówił sam za siebie. Już oznajmiła mi, że zaczyna produkcję kostek do WC na masową skalę i będzie nimi obdarowywała najbliższych! A niech mają i wiedzą, że można je wykonać w domu z trzech prostych składników! 

Podczas spotkania i rozmowy z Weroniką Szurko z bloga budujacamama.pl padło z jej ust zasłyszane kiedyś zdanie, które niezwykle mi się spodobało i genialnie podsumowuje tą wystawę. "Świat nie potrzebuje stu idealnych zero waste'owców, lecz tysiąc nieidealnych". Jeśli zaczniemy  zmiany od małych kroczków, z czasem możemy osiągnąć naprawdę wiele i znacznie ograniczyć produkcję plastikowych śmieci! Zarażajmy ekologią znajomych i rodzinę, pokażmy, że bycie eko może być proste i fajne!
Co robicie by być eko w codziennym życiu?

Podobne wpisy

0 komentarze