Wojciech Chmielarz - 'Przejęcie' recenzja

by - wtorek, marca 26, 2019

Wojciech Chmielarz rozgościł się w mojej biblioteczce już na dobre! Ale czemu się tu dziwić? Kocham kryminały, a mało kto pisze je tak dobrze jak on! "Przejęcie" to kolejna po "Podpalaczu" i "Farmie Lalek" część serii z komisarzem Mortką w roli głównej.


Komisarz Jakub Mortka w "Farmie lalek" zmagał się z wieloma problemami. Brak czasu dla synów, oddelegowanie do odległej jednostki i ryzyko zarażenia wirusem HIV to tylko niektóre sprawy, które nie pozwalały mu na spokojne życie.  Tym razem ulubiony policjant wielu pasjonatów kryminałów ma do rozwiązania niezwykle trudną sprawę, która okazuje się z dnia na dzień coraz bardziej wielowątkowa. 

Historia rozpoczyna się w słonecznej Kolumbii, gdzie ktoś o pseudonimie Polaco zaprasza swoich rodaków do reklamy Coca Coli. Szybko okazuje się jednak, że reklama nie  będzie kręcona, a Polacy mają przeszmuglować do kraju kokainę. Lepiej się nie wyłamywać, bo Kolumbijczycy potrafią być naprawdę bezwzględni...

Nie myślcie sobie jednak, że Chmielarz osadził całą fabułę książki w tym niebezpiecznym kraju... Zdecydowana większość akcji dzieje się w Polsce, gdzie dwójka bezdomnych meneli znajduje rozwieszonego na moście trupa z orzeszkiem ziemnym ściśniętym w ręce

Zagadka trupa i przekrętów, które wychodzą po drodze jest coraz bardziej zagmatwana. Giną kolejni ludzie, a Mortka ma coraz więcej niewiadomych. Całe szczęście, że pomaga mu nowa partnerka, Sucha. Co to jest za babka! Filigranowa, ale twarda, nie do złamania. Na każdym kroku udowadnia Mortce, że jej płeć o niczym nie świadczy!

Chmielarz w "Przejęciu" dał prawdziwy popis! Zaserwował czytelnikom prawdziwą ucztę. Nie dość, że wymyślił naprawdę niezwykle skonstruowaną fabułę, to na dodatek gdy już myślimy, że złapaliśmy króliczka i rozwiązaliśmy zagadkę, autor daje nam prztyczka w nos! I to jest piękne! Nie ma nic lepszego, niż ciągłe zaskoczenia w trakcie lektury kryminału.

Miłośnicy Mortki będą ukontentowani kolejnymi wydarzeniami z jego życia osobistego, a dzieje się wiele... Poza tym, Chmielarz w bardzo zgrabny i nienachalny sposób porusza ważne społecznie tematy: rolę ojca w wychowaniu dzieci, problemy ojców po rozwodzie, czy sytuację w polskiej policji. Pisze mądrze i dlatego, czytelnicy tak go uwielbiają! 

 Każda minuta z "Przejęciem" była prawdziwą przyjemnością. Jakub Mortka to zdecydowanie jeden z najciekawszych bohaterów polskich kryminałów. Jest autentyczny, zwyczajny i dlatego tak bardzo ciekawy~!

Czytacie Chmielarza?? A może jesteście dopiero przed tą przygodą??

Podobne wpisy

0 komentarze