Praca i zawody - tłumaczę dzieciom świat przez książki

by - poniedziałek, lutego 25, 2019

Kim w przyszłości chcą zostać Wasze pociechy? Astronautą? Policjantem? Lekarzem? Moja Zuza ma za sobą różne etapy. Długi czas chciała zostać projektantką mody, teraz myśli o byciu nauczycielem (to pewnie przeze mnie...). Daję jej w tym temacie wolny wybór, ale jednocześnie próbuję pokazać jej różne możliwości. Zobaczcie dwie fajne książki, które pokazują dzieciom różne zawody i ich tajniki!

 Dwie różne książki - jedna raczej dla młodszych, druga dla starszych czytelników. Każda z nich jednak pozwala dzieciakom odkrywać możliwości jakie niesie ze sobą dorosłe życie. Ciekawa jestem, która z książek podbije Wasze serca...

 

Richard Scarry - "Zawodowy zawrót głowy"

wyd. Babryba

 

Znacie serię dla najmłodszych Richarda Scarry'ego? To kolejna po "Mój najlepszy elementarz" i "Auta, maszyny, pojazdy i wszystko do jazdy" książka, którą kochają dzieciaki na całym świecie. Oto znowu przenosimy się do zwierzakowego świata. Tym razem gościmy w Zawodowicach, gdzie dużo się dzieje. Poznamy wiele osobliwości: malarza Pędzelka, listonosza Suwaczka, czy pilota Śmigiełko! W Zawodowicach do chwilę dochodzi do różnych niespodziewanych wydarzeń. Niech nie zdziwi Was zakuty w kajdanki goryl. Czasami jest zabawnie, ale przez tą zabawę Richard Scarry tłumaczy dzieciom poważny świat. Pokazuje z bliska pracę lekarza, budowlańca, ale również i mamy, której praca tak naprawdę nigdy się nie kończy.

"Zawodowy zawrót głowy" z pewnością pokochają przedszkolaki. To wszystko wydarzy się dzięki setkom zabawnych postaci, pięknym ilustracjom i językowi dostosowanemu do tego przedziału wiekowego.  Moja Michalina uwielbia całą serię i ma przy tych książkach naprawdę świetną zabawę. Czasem w ogóle nie czytamy tekstu, tylko opowiadamy sobie o tym, co widzimy na ilustracjach. To świetna okazja by dziecko poznało nowe słowa, nauczyło się tworzyć krótkie wypowiedzi. Gorąco polecamy!

"Dobra robota" - Elżbieta Pałasz, Joanna Czaplewska
wyd. Adamada 


Jak to jest być opiekunem fok lub projektantem biżuterii? Na czym polega praca ceramika, biologa morza? Czy praca rybaka bywa niebezpieczna? Na te i wiele innych pytań można znaleźć odpowiedzi w książce Elżbiety Pałasz i Joanny Czaplewskiej "Dobra robota". Ta niezwykła książka to szereg krótkich wywiadów z przedstawicielami 13 ciekawych zawodów. Na pytania autorek odpowiadają realni ludzie, którzy na co dzień zajmują się niecodziennymi sprawami! To informacje z pierwszej ręki, które zapewne zainspirują dzieciaki do szukania swojej prawdziwej pasji i przekształcania ją w przyszłą pracę!

Dzisiejszy świat jest tak różnorodny i fascynujący, że tak  naprawdę każdą pasję można przekuć w sposób na życie. Podobno, gdy zawodowo zajmujemy się tym, co kochamy, to nie przepracujemy w życiu żadnego dnia! "Dobra robota" pokazuje niezwykłe sylwetki ludzi, którzy kochają to co robią i starają się zarażać pasją innych dookoła! Ta książka to genialny pomysł, który mam nadzieję doczeka się swojej kontynuacji, bo przecież jest tyle niezwykłych zawodów, o których warto napisać!
 Moja córka ma dopiero 11 lat i dorosłość jest na razie poza jej wyobraźnią. Póki co wiem jedno: wybór należy do niej. Będę szczęśliwa, jeśli odkryje swoją pasję, jeśli będzie robiła w życiu to co kocha najbardziej. Co to będzie? Nieważne <3

 

Podobne wpisy

0 komentarze