Jak wybrać plecak do szkoły?

by - poniedziałek, sierpnia 06, 2018

Jak wybrać plecak do szkoły? To pytanie na pewno obecnie pojawia się w głowach wielu rodziców. W połowie  wakacji we wszystkich marketach zaczyna się szał. Rodzice zaczynają kompletować szkolne wyprawki, a wybór jaki dają nam sklepy stacjonarne i internetowe jest naprawdę ogromny. Czym więc kierować się przy wyborze, by plecak był zdrowy dla kręgosłupa naszego dziecka, a jednocześnie podobał się naszemu uczniowi?


 

Moja Zuza we wrześniu idzie do czwartej klasy, ilość przedmiotów szkolnych nagle bardzo się rozszerza, a co za tym idzie, również podręczników i zeszytów zrobi się więcej. Jako nauczyciel i mama wiem, że plecaki potrafią być naprawdę ciężkie, a nie w każdej szkole są szafki, w których dzieci mogą zostawiać zbędne podręczniki. Dlatego też tak ważne jest by wybrać plecak, który zapewni naszemu dziecku zdrowy kręgosłup. 


Obecnie wybór plecaków jest naprawdę ogromny. Tym trudniej jest nam rodzicom dokonać wyboru. Czasami nasz wybór rozmija się zupełnie z tym, czego chce nasze dziecko. Jak więc wybrać plecak do szkoły, który spełni zarówno nasze jak i dziecięce oczekiwania?

Zdrowe plecy

Podstawową rzeczą, jaką powinniśmy kierować się przy wyborze plecaka do szkoły jest usztywnienie pleców oraz szerokość szelek. Często w marketach można znaleźć plecaki, w których plecy są zupełnie nieusztywnione. Omijajmy takie plecaki szerokim łukiem! Są bardzo niezdrowe dla dziecięcego kręgosłupa.Szelki powinny mieć szerokość większą niż 4 cm, by ciężar plecaka równomiernie się rozkładał. 

Ostatnio zauważyłam w szkole  niepokojący trend. W klasach młodszych rzeczywiście zdecydowana większość rodziców przykłada wagę do kupna dobrego i zdrowego plecaka. Jednak gdy dzieciaki są w klasach starszych, rodzice (oczywiście nie wszyscy) zapominają o tym i zupełnie nieusztywnione plecaki, a wiele dziewczynek nosi torby na ramię, które dla młodego człowieka są chyba najgorszym wyborem z możliwych.


Waga ma znaczenie

Przy wyborze plecaka do szkoły powinniśmy kierować się również jego wagą. Wybierzmy możliwie najlżejszy model. Jeśli jednak stajemy przed wyborem: plecak cięższy, ale bardziej usztywniony a plecak lżejszy, ale mniej usztywniony, wybierzmy pierwszą opcję. Nie wiem, czy wiecie, ale europejskie normy przyjmują, że plecak dla dzieci młodszych powinien ważyć około 1200g, a dla dzieci starszych o 200 g więcej.


Bądź widoczny!

Pamiętajmy o odblaskach! To niezwykle ważne, szczególnie jeśli Twoje dziecko wraca do domu samodzielnie. Zimą bardzo wcześnie robi się ciemno, a odblaski zapewnią Twojemu dziecku bezpieczeństwo w drodze do domu. Na plecaku do szkoły powinny znajdować się duże i widoczne elementy odblaskowe.


Atesty i wzrost

Przy wyborze, sprawdźmy czy plecak posiada atesty. Są one bowiem potwierdzeniem jakości i odporności produktu. Gdy kupujemy plecak szkolny z atestem możemy mieć pewność, że będzie on wodoodporny, zdrowy dla kręgosłupa naszej pociechy, a jego wytrzymałość pozwoli cieszyć się nim na długo. Ponadto dobierzmy plecak do wzrostu naszego dziecka.Praktyczność

Często w plecakach dla starszych uczniów  nie ma zbyt dużej liczby przegródek. Są jednak marki, które produkują naprawdę praktyczne plecaki do szkoły. Plecaki takie posiadają liczne przegródki, kieszonki na napoje, komory, uchwyt do niesienia plecaka. Wszystko to sprawia, że plecak zda egzamin w każdej sytuacji.


Ma się podobać!

Ostatnia rzecz, ale równie ważna co pozostałe to wygląd plecaka. Tutaj zostawmy możliwość wyboru naszemu uczniowi. Niech sam wybierze plecak do szkoły, które najbardziej się mu podoba. Dla starszych uczniów świetnie sprawdzą się plecaki o ponadczasowych wzorach i kolorach, które będą modne również w kolejnych sezonach. A Wasze dzieciaki mają już kupione plecaki? Gdzie je kupujecie? Na co zwracacie szczególną uwagę przy wyborze??

Podobne wpisy

0 komentarze