Wyzwanie odpieluchowanie - kiedy i jak zrobić to skutecznie?

by - środa, lipca 11, 2018

Moment odpieluchowania to ogromny przełom zarówno w życiu małego dziecka, jak i rodziców. Ja w zeszłym roku na przykład zaliczyłam falstart, tak mocno chciałam, żeby Michalina porzuciła pampersy, że popełniam podstawowy błąd - nie zważałam na jej gotowość. Dziś jestem mądrzejsza o to doświadczenie i choć mała śpi w pieluszce, to w ciągu dnia idealnie radzi sobie bez niej! Mamy przed sobą światło w tunelu.

 

 

 

Kiedy zacząć odpieluchowanie?

Tak, jak wspomniałam, jestem mądrzejsza o swoje własne błędy i zanim przystąpiłam do ponownej próby odpieluchowania postanowiłam zgłębić temat w literaturze, a przede wszystkim sprawdzić najpierw gotowość mojego dziecka do tego ważnego wydarzenia.

Okazuje się, że nie ma idealnego momentu na odpieluchowanie - jest on tak samo subiektywny jak czas na naukę chodzenia czy mówienia. Do dwudziestego miesiąca życia, pęcherz naszego maluszka ma potrzebę bardzo częstego opróżniania, nad którym ciężko zapanować. Najczęściej dziecko jest gotowane na odpieluchowanie między 20 a 36 miesiącem życia. To duża granica czasu, ale wynika z indywidualnego rozwoju dziecka. 

Jak sprawdzić czy Twój maluch jest gotowy na odpieluchowanie?

Twój maluch jest gotowy na odpieluchowanie jeśli:

- budzi się po dziennej drzemce z suchą pieluszką
- wypróżnia się o stałych porach
- po ruchach ciała, minie Twojego dziecka możesz stwierdzić kiedy robi siusiu i kupkę
- rozumie różnice między znaczeniem słów:m mokre-suche
- rozumie i wykonuje proste polecenia


Kiedy i jak zacząć odpieluchowanie?

Lato to wymarzony czas na odpieluchowanie. Po pierwsze ze względu na to, że dziecko dużo czasu spędza na dworzu więc w razie pierwszych porażek unikniemy posikanych dywanów i kanap. Poza tym, ewentualne przebieranie malucha zajmuje jedynie kilka chwil. 

Poza tym, najlepiej rozpocząć przygodę z nocnikiem kiedy w domu panuje luźna atmosfera, masz urlop. Ważne, by dziecko się spokojne, wtedy zwiększają się szanse powodzenia.

Jeśli Twoje dziecko chodzi do żłobka, powiadom opiekunów o Waszej akcji odpieluchowanie, tak by i tam Twój maluch mógł chodzić w majteczkach. 

Przed rozpoczęciem odpieluchowania wybierzcie się z dzieckiem na wspólne zakupy: niech samo wybierze nocnik lub podkładkę na sedes oraz majteczki. Poza tym w luźnych rozmowach podkreślaj korzyści płynące z korzystania z nocnika czy toalety. Warto też sięgnąć po książeczki o tej tematyce:


Zaczynamy! Co teraz? Kilka złotych rad

Świeć przykładem! Nie wstydź się i pokaż jak korzysta się z toalety, by Twoje dziecko widziało, że jest to rzeczą jak najbardziej naturalną.

Nie nastawiaj się na natychmiastowy sukces. Większość dzieci potrzebuje nawet kilku tygodniu na odpieluchowanie. Jeśli dziecko zauważy, że jesteś poddenerwowana i zawiedziona porażkami, na pewno się zniechęci.

Jeśli trafisz z odpieluchowaniem na upały, pozwól by maluch "latał" bez gatek, ale pamiętaj, aby w pobliżu stał nocnik, by w razie potrzeby nie musieć szukać go po całym domu.

Na początku to Ty proponuj próby siusiania, po każdej udanej nagradzaj dziecko. U nas sprawdziły się naklejki, które Michalina wprost uwielbia. Z czasem zaczęła sama wołać, a już od kilku dni zamiast nocnika coraz chętniej wybiera dorosły sedes z podkładką! Jestem taka dumna!

Bądź pełna entuzjazmu! Na widok siku lub kupki w nocniku tańcz, klaszcz, śpiewaj! Niech dziecko widzi, że jestem szczęśliwa z jego postępów.


Nam się udało! Owszem nadal zdarzają się "wypadki" np. gdy Michasia jest mocno zajęta zabawą, ale przecież zdarza się nawet najlepszym, prawda? Jestem dumna z każdego jej postępu i głośno o tym mówię, chwalę ją przy innych osobach, by wiedziała, że ma we mnie pełne wsparcie. 

Teraz wiem, że w zeszłym roku to nie był jej czas. Owszem kilka dni było pozytywnych, a potem nie mogła patrzeć na nocnik. Dlatego tak ważne jest upewnienie się, czy Twoje dziecko jest gotowe na odpieluchowanie! Być może skorzystasz z moich błędów i rad, które w końcu przyniosły nam sukces! 

Podobne wpisy

0 komentarze