Miłość i rozmnażanie w świecie przyrody

by - poniedziałek, lipca 09, 2018

W wychowaniu dziecka zdarzają się tematy do rozmowy, które nie są łatwe i oczywiste. Czasem trudno nam do nich podejść, nie wiemy jakich użyć słów, by najlepiej wytłumaczyć dziecku sens pewnych zjawisk. Zdecydowanie jednym z takich tematów jest seks i rozmnażanie. Dziś pokażę Wam dwie książki, które mogą okazać się świetnym wstępem do dyskusji o rozmnażaniu ludzi. Warto wyjść od tematu zwierząt i tego, jak to wygląda w ich przypadku. Tym bardziej, że obie książki tłumaczą poszczególne zagadnienia w sposób ciekawy i przemyślany. 

 

 

 

"Amory, zaloty i podboje"

Szymon Drobniak

Wyd. BABARYBA

 


"Amory, zaloty i podboje"  -->KLIK to kolejna obok "Pup, ogonków i kuperków" oraz "Gęb, dziobów i nochali" książka z serii o tajemnicach fauny i flory.  

Tym razem autorem książki jest Szymon Drobniak, biolog i zoolog, który o zwierzętach i ich zwyczajach wie prawie wszystko. Autor zwiedził kawał świata w celu badania kolejnych gatunków zwierząt i obrał sobie za cel popularyzację nauki. Na podstawie książki "Amory, zaloty i podboje" można stwierdzić, że wychodzi mu to znakomicie.

Opowieści o kolejnych gatunkach i sposobach ich rozmnażania są napisane z pasją i poczuciem humoru, co w przypadku książek dla dzieci jest rzeczą bezcenną. Co więcej, Szymon Drobniak w bardzo jasny i prosty sposób tłumaczy jak funkcjonuje rozmnażanie i na jakich zasadach się ono odbywa. Rezygnuje przy tym z naukowej nomenklatury na rzecz przejrzystego, klarownego słownictwa, które zrozumie każdy dzieciak. 


Dzięki tej fascynującej książce dzieci (ale i wy) dowiedzą się: Dlaczego modliszka odgryza na randce głowę swojemu partnerowi? Czy bakterie też chodzą na randki? Jak bardzo leniwe w randkowaniu potrafią być pandy wielkie?

Te i wiele innych pytań zostanie rozwiązanych, a lektura na pewno pomoże płynnie przejść do schematu rozmnażania ludzi. Wszystko stanie się naturalne.

Babaryba przekazuje tą książkę czytelnikom w wieku 8+. Uważam to za słuszny przedział. Temat jest potraktowany w sposób tak delikatny i przystępny, że z pewnością dziecko w tym wieku wiele skorzysta, a jednocześnie nie zostanie rzucone na głęboką wodę.
Gorąco polecamy!

"Intymne życie zwierząt"--->KLIK

wyd. Prószyński 


Tym razem propozycja dla ciut starszych czytelników (myślę sobie, że 10+). Tutaj już autorka pokazuje nam konkretne ilustracje (kopulacje zwierząt, narządy rozrodcze różnych gatunków. Wszystko bez owijania w bawełnę. Ale uważam, że to dobrze, że takie podejście jest niezwykle istotne. W końcu seks to rzecz tak samo zwierzęca co ludzka, nie ma co udawać, że nie istnieje.
Jednak zdecydowanie największą wartością "Intymnego życia zwierząt" jest ogggrrromna ilość ciekawostek, które czekają tu na czytelnika! Sama czytałam tą niezwykłą książkę z zaciekawieniem! Nie potrafiłam przestać!

Wiecie na przykład jak bardzo biedronki kochają seks? Albo, że skorpiony kopulują podczas tańca?
Ilość wiedzy, którą ta książka przekazuje jest powalająca!

Dla ułatwienia autorka stworzyła konkretne działy, które systematyzują wiedzę. 
- sztuka uwodzenia
- kopulacja
- pojawienie się potomstwa
- poród
- życie dzieci
- życie rodzinne

Co jeszcze zachwyca w tej książce?
Rozkładane plansze pokazujące m.in. wielkości jaj poszczególnych gatunków, długość trwania ciąży, czy zwierzęce genitalia. 

"Intymne życie zwierząt" to naprawdę niesamowita książka, która w jasny sposób mówi o tym, czym jest seks i jak powstają dzieci. Bez zbędnego krygowania. Wszystko nazwane po imieniu. 
Jestem bardzo ciekawa co sądzicie o takich książkach? Podoba Wam się takie podejście do tematu? Który tytuł i zawartość jest Wam bliższa??


Podobne wpisy

0 komentarze