O dziewczynkach dla dziewczynek - 'Girl power', 'Dziewczynki latają wysoko'

by - sobota, kwietnia 21, 2018

Dziś zupełnie wyjątkowe książki. Tak wyjątkowe jak wszystkie dziewczynki! Zdarza się Wam, że słyszeliście, bądź Wasze córki słyszą teksty typu: "Dziewczynki nie bawią się samochodami", "Dziewczynki nie powinny ubierać się na czarno", "Dziewczynkom nie wypada łazić po drzewach"? To wszystko guzik prawda! 

 

 

Nadal sporo osób uważa, że podział na płeć jest podziałem bardzo ostrym i nieprzekraczalnym. Co więcej, podział ten zawsze wiąże się z tym, że kobiety są słabsze, mniej inteligentne, gorsze po prostu! Dlatego właśnie tak istotne jest to, by od najmłodszych lat zaszczepić w dziewczynkach wiarę we własne siły, chęć spełniania marzeń, nawet tych najśmielszych i poczucie własnej wartości. Dwie niezwykłe książki, które Wam dziś pokażę powinny znaleźć się w każdej dziewczęcej biblioteczce.

 

 

Wiecie pewnie o tym, że oprócz tego, że piszę tu dla Was, oprócz tego, że jestem mamą, jestem także nauczycielem edukacji wczesnoszkolnej. Pamiętam, jak kilka miesięcy temu, moja klasa miała warsztaty na temat agresji i przemocy. Pani prowadząca te warsztaty, dała dzieciakom pewnego dnia na pozór proste zadanie. Każde dziecko dostało małą, kolorową karteczkę, na której musiało napisać jedną POZYTYWNĄ rzecz o samym sobie. Proste, prawda? Ku mojemu ogromnemu zdziwieniu, polały się łzy. Łzy bezsilności. Było ich całkiem sporo. To zadanie przerosło niektóre dzieci, a dokładniej rzecz biorąc niektóre dziewczynki. Stwierdziły, że nie ma takiej rzeczy, którą mogłyby zapisać na karteczce. Poczułam wtedy ogromny smutek, ale też bunt. Wobec kogo? Sama nie wiem. Zaczęłam wraz z prowadzącą zajęcia udowadniać dziewczynkom, że jest cała masa rzeczy, które mogą zapisać. Mimo naszych dobrych chęci i starań, kilka osób i tak nie dało się przekonać....


Po co to piszę? Po to przede wszystkim, byśmy nie zapominali mówić naszym córkom (synom rzecz jasna także), że są cudowne, zdolne, mądre. Że mogą WSZYSTKO! Po tych zajęciach zaczęłam się zastanawiać, czy gdyby podobne zadanie dostały dorosłe kobiety, to czy również niektóre z nich miałyby podobny problem? Czy potrafimy widzieć w sobie pozytywy?  

Chwilowo zakończę tu moje wywody, by jak najszybciej pokazać Wam, książki, które w ostatnim czasie tak bardzo nas zachwyciły!Raquel Díaz Reguera
"Dziewczynki latają wysoko"
wyd. DebitSą trzy: Amelia, Helena i Martyna. Trzy przyjaciółki, których marzenia są niezwykłe i odważne. Wierzą w siebie, bo ich delikatne i piękne skrzydła tka pan CHCIEĆ-TO-MÓC. Amelia marzy by zostać pilotem, Helena znaną skrzypaczką, a Martyna pragnie pisać książki o odważnych bohaterkach. 
Wszystko idzie dobrze, do czasu, aż do akcji wkracza ekipa podstępnego pana NIE-UDA-CI-SIĘ. Czterej wrogowie podrzucają dziewczynkom kamyczki, które ukrywają w ich kieszeniach, plecakach, butkach. Dziewczynki stają się przez nie coraz cięższe i coraz trudniej oderwać im się od ziemi, by odważnie marzyć!

Z czasem ich marzenia stają się przyziemne, a one same coraz mniej przypominają siebie z przeszłości. Jakie to smutne.... Na szczęście spotykają na swej drodze wesołą Emilkę, która wisząc na drzewie marzy by zostać Marsjanką! To ona przypomni przyjaciółkom, że trzeba mierzyć wysoko i nie dać zwieść się urodzie zewnętrznej czy utartym schematom! 

Ta piękna opowieść z nutą magii pokazuje, że absolutnie nic nie może powstrzymać naszych marzeń, jeśli mocno w nie wierzymy i jeśli jesteśmy sobą, nikogo nie udając. Owszem, z magazynów i z ekranów patrzą na nas szczupłe modelki o idealnych twarzach, ale przecież różnorodność jest piękna, a prawdziwa wartość kryje się w sercu i głowie. Nieważne jak wyglądasz, ważne jakim człowiekiem jesteś i co chcesz osiągnąć! 

"Dziewczynki latają wysoko" zdała egzamin nie tylko w moim domu, ale także w mojej klasie. Po lekturze, dzieci chętnie opowiadały o swoich marzeniach. Jedna z moich uczennic powiedziała bez zająknięcia, że marzy by zostać Łowcą Przygód, by nie żyć tak jak Ci, którzy się poddali! 10-letnia dziewczynka powiedziała bardzo fajną i mądrą rzecz z takim przekonaniem, jakby była co najmniej dwa razy starsza! Długo zapamiętam to zdanie i mocno wierzę, że jej marzenie się ziści!


Z kolei moja córka orzekła, że to najlepsza książka, jaką w tym roku przeczytałyśmy. Nie mogę się z nią nie zgodzić. Jest inspirująca, magiczna i pięknie ilustrowana! Cudo, które powinno znaleźć się w każdej domowej biblioteczce!Caroline Paul
"Girl power. Opowieści dla dziewczyn, które chcą zdobyć świat"
wyd. PapilonKolejna inspirująca książka pełna niesamowitych opowieści o przygodach, które zdarzyły się naprawdę. Autorka książki, Caroline Paul jako dziecko, była bardzo nieśmiała, lecz wyrosła na pewną siebie, odważną kobietę, która niczego się nie boi. Lata na paralotni, nurkuje, pilotuje samoloty, zdobywa wysokie szczyty. Spełnia marzenia. W swojej książce opowiada o tym, czego doświadczyła i inspiruje miliony młodych czytelniczek na całym świecie. 
Ponadto, daje mnóstwo praktycznych rad, opowiada o innych sylwetkach kobiecych bohaterek. Robi to na dodatek w sposób niezwykle luźny, przystępny i zabawny, co sprawia, że nagle chcemy być tacy jak Caroline!

Sporo wolnego miejsca zostawiła Caroline na zapiski czytelniczek. Pyta co ostatnio własnoręcznie zbudowały, prosi o listę rzeczy, w których czują się mocne. Udowadnia tym, jak wiele mamy w sobie siły i samozaparcia oraz jak odważne jesteśmy. 

"Girl power" to inspirująca i fascynująca lektura dla każdej nastolatki, po której z pewnością nawet najbardziej nieśmiałe dziewczyny zaczną marzyć o totalnie odjazdowych rzeczach!

Mimo postępu, nadal spotykamy się z utartymi konwenansami. Nadal kobiety zarabiają mniej i trudniej im znaleźć dobrą pracę. Czas, żebyśmy pokazały, że jesteśmy silne, mądre i odważne i, że świat należy do NAS!

Mam nadzieję, że pokazane dziś przez nas książki zainspirowały Was choć trochę. Macie córki? O czym marzą? Co jest dla nich najważniejsze? Co chcecie im przekazać, by w przyszłości były zaradnymi, odważnymi kobietami?? 
 

Podobne wpisy

0 komentarze