29 września - Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

by - środa, września 27, 2017

Dziś, 29 września przypada Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Oczywiście jest to święto przypisane przede wszystkim dzieciom, ale które ma przypomnieć nam dorosłym o tym, jak ważne jest czytanie dzieciom. I o tym dzisiaj kilka słów.

 

 

Kilka dni temu, wzięłam na zajęcia do szkoły książkę "Kto pocieszy Maciupka". W ten dzień szybko uwinęliśmy się z  zaplanowym materiałem, więc usiedliśmy z dzieciakami na dywanie i wyjęłam książkę. Miny były różne: od szerokim uśmiechów, po grymasy znudzenia i zniesmaczenia. Czemu o tym mówię? A no, dlatego, że potrafię ocenić czy rodzice danego dziecka czytają mu w domu, po pierwszych minutach obcowania z książką. Wróćmy do klasy. 


Rozpoczęłam czytanie, a musicie wiedzieć, że gdy czytam głośno czy to uczniom, czy moim córkom wczuwam się w to na 100% - intonuję, przybieram różne głosy, stopniuje napięcie... Szybko okazało się, że moje państwowe dzieci (jak czasem nazywam klasę) podzieliły się na dwie grupy:

- pierwsza patrzyła a to na ilustracje, a to znowu na mnie i uciszała tych, którzy gadali.
- druga część, pokładała się, oczy błądziły wszędzie tylko nie tam gdzie trzeba.

Dla mnie wszystko było jasne... Dzieci, którym głośne czytanie z osobą dorosłą  nie jest nowością, były szczerze zainteresowane i wyrażały to swoją postawą, emocjami. Cała reszta (na szczęście mniejsza część klasy) zwyczajnie nie potrafiła się skupić, ale czego wymagać, skoro w domu nikt z nimi nie czyta...  

Nie chce nikogo krytykować, daleko mi do tego. Wiem, że bywamy zapracowani, nie mamy czasu, jednak pamiętajmy, że głośne czytanie dziecku ma naprawdę wiele zalet i wspomaga jego rozwój, ale o tym zaraz.


29 września jest Ogólnopolskim Dniem Głośnego Czytania i został ustanowiony z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku. Data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży.


 Dlaczego w obecnych czasach tak ważne jest głośne czytanie?

Telewizja, Internet zalewają nas tonami informacji. Nasz mózg czasem zwyczajnie nie nadąża z filtrowaniem. Książki systematyzują wiedzę, pozwalają uczyć odsiewania ważnych od mniej ważnych informacji. Uczą również szukać potwierdzenia przeczytanych, usłyszanych rewelacji. Poza tym czytanie książek i zaszczepienie w dzieciach miłości do nich, nauczy dzieci spędzać czas w inny sposób niż przed ekranem telewizora, tabletu czy innego ustrojstwa. Pamiętajmy, że przykład idzie z góry.Jakie korzyści płyną z głośnego czytania dziecku?

1. To cudowny sposób na wspólne spędzenie czasu i zbudowanie prawdziwej, trwałej więzi z dzieckiem. To chyba najważniejsza zaleta wspólnego czytania!

2. Chyba nie trzeba przypominać, że czytanie rozbudza wyobraźnię, ale również ciekawość świata.

3. Dzieci, którym rodzice czytają od dzieciństwa, szybciej same uczą się tej umiejętności.

4. Głośne czytanie może być świetnym sposobem na rozwiązanie problemów wychowawczych. Obecnie można znaleźć książki, które opowiadają o przeróżnych problemach dzieci: tolerancja, pojawienie się rodzeństwa, adaptacja w przedszkolu. To genialna okazja do dyskusji i wyciągania wniosków z przygód książkowe bohatera. 

5. Jako nauczycielka mogę zapewnić Was: dzieci, którym się czyta i które w efekcie same czytają dużo książek są genialne w ortografii, tworzeniu własnych opowiadań, układaniu zdań i mogłabym wymieniać bez końca.... Nie wspominam nawet już o niezwykłym bogactwie językowym!Wiecie co w tym wszystkim jest najlepsze? Że czytanie nic nie kosztuje! A daje tak wiele!

W szkole mojej córce z okazji piątkowego święta pani z biblioteka wymyśliła świetną inicjatywę. Dzieciaki z klas trzecich pójdą czytać przedszkolakom. Oczywiście nie może zabraknąć tam mojej Zuzy, która będzie czytała swój ukochany wiersz "Daktyle" Danuty Wawiłow. 

Uczcijmy to piękne święto piętnastoma minutami spędzonymi z naszymi dziećmi na głośnym czytaniu. Kto chętny??

Podobne wpisy

0 komentarze