Viktor E.Frankl "Człowiek w poszukiwaniu sensu" wersja dla młodych czytelników

by - wtorek, listopada 14, 2023

 

Są takie książki, które człowiek powinien przeczytać przynajmniej raz w życiu. Lektury obowiązkowe, z których co prawda nikt nas nie rozliczy jak w szkole, ale które pozwolą nam po prostu lepiej poznać świat i przynajmniej ułatwić jego zrozumienie. "Człowiek w poszukiwaniu sensu" to od lat książka, która znajduje się w takim niepisanym kanonie i tym bardziej cieszy to, że ukazała się na rynku wersja dla młodych czytelników.

Mam za sobą dziesiątki przeczytanych książek z literatury obozowej. Są wśród nich reportaże, wywiady z ocalałymi i ich rodzinami, powieści inspirowane prawdziwymi wydarzeniami. To zawsze trudne lektury, książki, przy których serce rozrywa się na drobne kawałki, bo przecież to niewyobrażalne, że takie piekło potrafił zgotować człowiek drugiemu człowiekowi. 
 
"Człowiek w poszukiwaniu sensu" to książka zupełnie inna niż pozostałe tytuły poruszające temat obozów koncentracyjnych. To głębokie przemyślenia, wręcz filozoficzne, które przelane na papier tworzą próbę zrozumienia cierpienia i znaczenia nadziei w piekle, w którym śmierć była codziennością.   To nie jest reportaż opisujący dokładnie codzienne funkcjonowanie w obozie  (choć takie fragmenty też tutaj znajdziemy). W książce widzimy przede wszystkim cenne przemyślenia znanego na całym świecie psychiatry, który po wyzwoleniu z obozu znany był głównie z tego, że zajmował się odpornością człowieka w zderzeniu z największymi nawet przeciwnościami losu. 
 
Choć temat jest niezwykle trudny i mogłoby się wydawać, że w bezmiarze cierpienia trudno o nadzieję, sens życia, to czytając książkę Frankla widzimy, że w największej nawet pustce człowiek może je odnaleźć. takie są też założenia logoterapii stworzonej przez tego psychiatrę i część książki jest poświęcona właśnie tej metodzie.  
 
"Człowiek w poszukiwaniu sensu" to bezsprzecznie jedna z najważniejszych książek dotykających tematyki obozowej. 
 
Post powstał we współpracy z wydawnictwem Czarna Owca

Podobne wpisy

0 komentarze