Zabawki rozwijające koncentrację i motorykę małą u dzieci

by - niedziela, stycznia 29, 2023

 

Zabawa to podstawowa forma aktywności naszych dzieci. To nie tylko rozrywka, ale przede wszystkim okazja do rozwijania charakteru i ważnych umiejętności. Obserwowanie bawiących się dzieci jest naprawdę inspirujące i uwielbiam patrzeć z boku jak moja córka cieszy się układając puzzle lub tworząc własną biżuterię. To właśnie dzięki takim aktywnościom rozwija się koncentracja dziecka oraz motoryka mała, umiejętności szczególnie ważne  na początku edukacji każdego dziecka.

 

Moja siedmiolatka we wrześniu rozpoczęła naukę w klasie pierwszej. To niesamowite jak szybko płynie czas. Przecież dopiero co chodziła do żłobka, a teraz czyta, pisze i liczy. Te nowe wyzwania wymagają skupienia oraz sprawności ręki. Wielu rodziców zastanawia się na pewno, jak w domowym zaciszu rozwijać na własną rękę te umiejętności. Nie jest to szczególnie trudne, tym bardziej, że sklepy SMYK oferują wiele zabawek, które nie tylko umilą naszym pociechom czas, ale również poprawią koncentrację i motorykę małą.

 

Motoryka mała i koncentracja

Pierwsza klasa szkoły podstawowej to okres kiedy rączki dziecka są szczególnie aktywne. Dzieci uczą się pisać w liniaturze, wycinać, wyklejać. Wszystkie te aktywności wymagają sprawnej ręki. Choć motoryka mała rozwija i udoskonala się w czasie wykonywania codziennych czynności takich jak: trzymanie sztućców, mycie zębów, to warto ćwiczyć ją również na inne sposoby.

Równie ważna jak motoryka mała jest także koncentracja i skupienie. Dziecko, które jest skupione na lekcjach o wiele mniej musi powtarzać i uczyć się w domu.

 

Jakie zabawki i aktywności pomogą ćwiczyć dodatkowo rękę dziecka i poprawiają koncentrację?

Świetnie sprawdzą się tutaj na przykład puzzle i klocki np. Lego. Dziecko musi obracać w ręku te elementy i dopasowywać je w odpowiednie miejsca. Poza tym te zabawki wymagają uwagi i koncentracji, uczą cierpliwości. Potrzeba czasu, aż budowla z Lego zostanie skończona, a puzzlowy obrazek dokończony. Oczywiście ilość elementów i poziom trudności należy dostosować do wieku i możliwości dziecka. Kolorowe, bajkowe puzzle oraz genialne zestawy kultowych klocków Lego znajdziecie w SMYKU.

  

Świetnym pomysłem jest również wykorzystanie ostatnio bardzo modnych obrazków cekinowch lub tzw. malowania po numerach. Obrazki z cekinów to wymagające zadanie, cekiny są bowiem dosyć drobne, a więc trzeba się wykazać nie lada skupieniem. Cekiny przekleja się woskiem do specjalnego długopisu, a następnie umieszcza w odpowiednim miejscu na obrazku. Malowanie po numerach to gratka dla małych artystów. Jeśli Twoje dziecko kocha malowanie, ale często denerwuje się, że jego obrazy nie są idealne, jestem pewna, że ta zabawka okaże się hitem. Obrazy są podzielone na drobne elementy i ponumerowane. Numer oznacza kolor, którego trzeba użyć. Cierpliwość zostanie nagrodzona pięknym obrazem, który będzie można następnie powiesić w pokoju dziecka. Sprawdź dostępne produkty w SMYKU, jest ich naprawdę wiele i każde dziecko z pewnością znajdzie coś dla siebie. 

 


 

Teraz czas na zabawkę, która w naszym domu od miesiąca jest absolutnym hitem. Koraliki -prasowanki, czyli układanie wzorów z plastikowych, kolorowych koralików, które po przeprasowaniu zamieniają się w urocze zabawki. Do wielu zestawów tego typu dołączone są zawieszki breloczkowe, można więc tworzyć wesołe breloczki i obdarować nimi całą rodzinę. Za co kochamy tą zabawkę? Przed wszystkim za to, że dzieciaki są ograniczone jedynie przez swoją wyobraźnię. Poza tym, koraliki są naprawdę drobne, a do ich umieszczania na wzorniku niezbędne są specjalne szczypce. Ruchy ręki tego typu genialnie ćwiczą motorykę małą i skupienie!

 


Teraz czas na ostatnią z dzisiejszych propozycji, czyli kreatywne zabawki typu Zrób To Sam. Wybór jest ogromny: można zdecydować się na własną kolekcję biżuterii, a więc nawlekanie koralików, lub pójść w stronę ciut bardziej wymagającą, czyli szycie poduszek, torebek i wielu innych rzeczy codziennego użytku. W ostatnich latach rynek takich zabawek ogromnie się rozwinął i dzieciaki mogą wybrać dla siebie naprawdę niesamowite produkty. 


 


 

 

Choć słowa takie jak motoryka mała czy ćwiczenie uważności brzmią nudnie, nie ma nic bardziej mylnego. Niezbędne na początku nauki szkolnej umiejętności można bowiem rozwijać podczas fascynujących zabaw, z wykorzystaniem wyżej wymienionych zabawek. Wybór takich produktów w sklepach SMYK jest wręcz nieograniczony! Zabawie i uśmiechowi na pewno nie będzie końca!

 Artykuł powstał we współpracy z marką SMYK.


 

Podobne wpisy

0 komentarze