Wojciech Chmielarz - 'Dług honorowy'

by - poniedziałek, listopada 29, 2021

 

Wojciech Chmielarz jest moim numerem jeden wśród polskich autorów kryminałów. Nikt tak jak on  nie potrafi opowiadać o relacjach między ludźmi, knuć intryg i wodzić czytelnika za nos! Jego książki zwyczajnie wciągam i na każdą kolejną nowość czekam z niecierpliwością. Póki co, nigdy nie czułam się zawiedziona twórczością Chmielarza i podobnie jest też w przypadku "Długu honorowego".

Gdy cała Polska siedziała w domu podczas lockdownu, Wojtek Chmielarz wydawał powieść w odcinkach, która osłodziła fanom kryminałów ten trudny okres. Później te fragmenty zostały zebrane w książkę, która klimatem i stylem była zupełnie inna od poprzednich książek autora. "Prosta sprawa" była powieścią zagadkową, bo nie poznaliśmy imienia i dokładnego życiorysu głównego bohatera. Nic dziwnego, że nowa seria nazwana została Bezimienny i właśnie doczekała się swojej kontynuacji! "Dług honorowy" to Chmielarz, którego tak uwielbiam: wnikliwy, zaskakujący!

Ostatnio często trafiam na książki, których akcja osadzona jest w małych wsiach, gdzieś na "końcu świata". Podobnie jest w przypadku "Długu honorowego". Razem z Bezimiennym i Cyganem lądujemy w Wilkach, w województwie lubuskim. To wieś jak setki w Polsce, bez perspektyw dla młodych. Gdy jednak weźmiemy Wilki mocniej pod lupę, to okaże się, że nie jest to zwyczajna wioska. Bezimienny nie trafia tam przez przypadek! Jakiś czas temu we wsi została znaleziona martwa, młoda dziewczyna, a o jej morderstwo oskarżono starego Traszkę - miejscowego odludka. Nasz bohater ma sprawdzić, czy to na pewno Traszka stoi za zabójstwem. Przy okazji tej niebezpiecznej akcji poznamy drugie życie Wilków i Panią Sołtys, która jest genialną bizneswoman prowadzącą interesy z Holendrami! 

Wojtek Chmielarz nie zawiódł! Dał czytelnikom to, co w jego prozie cenią najbardziej, czyli wartką akcję i genialnie odmalowane tło społeczne. Bezimienny daje się nam poznać z nowych stron, ale nadal jawi się nam jako bezkompromisowy heros z opanowanymi do perfekcji umiejętnościami walki wręcz. Lubię tego bohatera, choć jest nieco przerysowany!Przy okazji całej akcji odkrywamy również tajemnicę z przeszłości Cygana i to, co przywiodło obydwu panów na koniec Polski! Mamy więc tu wiele różnych wątków, które, co najważniejsze, na koniec zgrabnie nam się spinają i tworzą spójną całość. Czytelnik na pewno będzie usatysfakcjonowany!

Post powstał we współpracy z wyd. Marginesy 
 

Podobne wpisy

0 komentarze