Ałbena Grabowska - 'Doktor Bogumił' Uczniowie Hippokratesa

by - poniedziałek, września 07, 2020


 Niejednokrotnie wspominałam tutaj, że absolutnie uwielbiam wszelkie książki, które poruszają zagadnienia dotyczące medycyny. Jestem wielką fanką Jurgena Thornwalda i to właśnie z jego książek dowiedziałam się tak wiele o początkach chirurgii i nie tylko. Najnowsza książka Ałbeny Grabowskiej łączy w sobie ogromną dawkę wiedzy na temat medycyny z niezwykle interesującą historią obyczajową, którą czyta się jednym tchem!

Choć nazwisko Ałbeny Grabowskiej często przewijało się moim oczom, nie miałam wcześniej okazji sięgnąć po żadną z jej książek. Ach, co to był za błąd! Najważniejsze jednak, że możliwy do nadrobienia! Okazało się bowiem, że autorka m.in "Stulecia winnych", czy "Matek i córek" pisze absolutnie wspaniale i czaruje czytelnika każdym słowem i każdym rozdziałem. Ale do rzeczy...

"Doktor Bogumił" to pierwszy tom nowej serii lubianej autorki. Seria nosi tytuł Uczniowie Hippokratesa i skupia się na początkach współczesnej medycyny. Sama Ałbena Grabowska również jest z zawodu lekarzem i to da się wyczuć podczas lektury, bowiem lekko i naturalnie włada wszelkimi medycznymi nazwami, w sposób prosty i jasny tłumacząc je czytelnikowi. 
 
Cała historia opiera się na losach tytułowego Bogumiła, który poprzez niezbyt przyjemny i mroczny spisek wżenia się w bogatą i uznaną warszawską rodzinę. Mimo, że początkowo ożenek opierał się głownie na względach finansowych, to jednak między nim, a jego małżonką Domicelą jest prawdziwe uczucie! To oczywiście nie wszystko! Dodajcie sobie do tego narwanego brata hazardzistę, nieco opieszałego doktora z Krakowa, niezwykle inteligentną, choć mało urodziwą szwagierkę oraz tajemniczą Zofię z przeszłości - a to wszystko, gdy Polska była pod zaborami! 
 
Każdy rozdział to niezwykłe historie, zwroty akcji i mnóstwo ciekawostek na temat ówczesnej medycyny.Ałbena Grabowska ma niezwykły dar angażowania czytelnika do tego stopnia, że książki zwyczajnie nie da się odłożyć! Losy bohaterów pochłaniają w niesamowity sposób. Ponadto muszę Wam powiedzieć, że jest jeszcze jedna rzecz, która mnie zachwyciła w tej książce. Otóż rozdziały poświęcone losom Bogumiła są przeplatane z krótkimi historiami słynnych lekarzy (europejskich i światowych), którzy poczynili przełomy na różnych polach medycyny. Nie są to jednak suche fakty, to również angażujące i chwytające za serce opowieści o tym, że upór i sprzeciwianie się utartym schematom zawsze przynoszą przełom! 

Z czystym sumieniem polecam Wam pierwszą część najnowszej serii Grabowskiej "Doktor Bogumił". Dawno żadna książka obyczajowa nie zrobiła na mnie takiego wrażenia i nie zapewniła tak miłych wieczorów! Z niecierpliwością oczekuję na kolejne części licząc jednocześnie, że dorównają tej pierwszej!  

 

Podobne wpisy

0 komentarze