Nie taki ebook straszny, jak go malują - wady i zalety ebooków

by - wtorek, lutego 19, 2019

Gdybyście kilka lat temu powiedzieli mi, że kiedykolwiek sięgnę po ebooka, to popukałabym się w głowę. Kiedyś uważałam, że elektroniczne książki to największe zło tego świata, nie rozumiałam ich rosnącej popularności. Dzisiaj, mimo, że w mojej biblioteczce wygrywają klasyczne książki, to jednak jest wiele sytuacji, kiedy ebook ratuje moje czytelnicze życie!

 

Najbardziej boimy się tego, czego nie znamy. To stwierdzenie tyczy się również ebooków. Mogłoby się wydawać, że największymi przeciwnikami ebooków są ludzie starsi, którzy są z nowymi technologiami na bakier, ale przeglądając fora internetowe zauważyłam, że ogromne grono tradycjonalistów przywiązanych do książek papierowych jest wśród najmłodszego pokolenia. Tak, jak wspomniałam wcześniej, kilka lat temu zapierałam się rękami i nogami przed czytaniem ebooków. Wiecie co zmieniło moje nastawienie do nich? Dzieci. Zapytacie dlaczego?  Codziennie spędzam około 40 minut na usypianiu moich córek (usypianie czyt. leżenie i towarzyszenie w spokojnym zapadnięciu w sen). Czas ten przelatywał mi przez palce, marnowałam go na scrollowanie Facebooka, przeglądanie oferty Biedronki... Jakiś czas temu olśniło mnie! Przecież mogę czytać! Ebook daje takie możliwości, a tym samym zyskuje codziennie 40 minut na moją ukochaną czynność i pochłanianie kolejnych tytułów. Z czasem zauważyłam, że ebooki mają dużo więcej zalet. Poznajcie je i Wy!

 

Zalety ebooków:

1. Idealne w podróży.

 Wybierasz się na urlop, wyjazd służbowy? Twoja walizka pęka w szwach i obawiasz się, że dopakowanie kolejnej książki sprawi, że będziesz musieć płacić za nadbagaż. Dzięki ebookom nie musisz się o to martwić. Dowolna ilość książek na czytniku waży tyle co nic. Możesz czytać bez obaw. Co więcej, znam wiele osób, które nie mogą czytać książek podczas jazdy samochodem. Jest im zwyczajnie niedobrze. W takich wypadkach ebook również jest świetnym rozwiązaniem.

2. Oszczędzają miejsce (nie tylko w walizce)

Nie da się ukryć, że ebooki to sprzymierzeńcy osób, które kochają minimalizm w domu bądź zwyczajnie nie mają miejsca na przechowywanie tradycyjnych książek. Czytnik to cała Twoja biblioteczka w jednym urządzeniu. To niesamowite! 

3. Wygoda

Gdy zaczęłam coraz częściej sięgać po ebooki uczyłam się coraz to nowych ich możliwości. Formatowanie tekstu, powiększanie czcionki, zaznaczanie fragmentów to tylko niektóre możliwości. Poza tym ebooki to niezwykle wygodna rzecz. Jak wspominałam na wstępie, czytam je podczas usypiania dzieci. To genialnie, że można je czytać w ciemności. W moim czytniku np. ekran gdy jest ciemno robi się ciemniejszy, by nie drażnić wzroku. To bardzo wygodna opcja

4. Bez wychodzenia z domu

Aby kupić ebook nie musisz wychodzić z domu. Książkę dostajesz zaraz po zaksięgowaniu wpłaty przez sprzedawcę. Coraz częściej powstają strony, gdzie wykupując miesięczny abonament mamy dostęp do całej masy różnych ebooków. Nie musisz więc wychodzić do księgarni, na pocztę po odbiór paczki, ani nawet do drzwi, by odebrać ją od kuriera!

5. Są ekologiczne

Musicie się zgodzić. Jakkolwiek kocham tradycyjne książki, nie można odmówić ebookom ekologii. Dzięki korzystaniu z książek elektronicznych oszczędza się tysiące drzew.

6. Dyskrecja przede wszystkim!

Czytasz w tramwaju/pociągu/autobusie? Jesteś w trakcie lektury książki o kontrowersyjnym tytule/tematyce? Nie chcesz, aby ktoś przyglądał się okładce i oceniał Cię? Sięgnij po ebooka. Nikt nie podejrzy co czytasz, możesz w spokoju skupić się na tekście.

Jak widzicie elektroniczne książki mają wiele zalet, są coraz bardziej popularne zarówno wśród młodzieży, jak i starszego pokolenia. Ich wygoda, możliwości i poręczność coraz częściej przekonują nawet najwytrwalszych tradycjonalistów.

Co przemawia jednak za tradycyjną formą książki?

1. Ozdoba domu

Nie wiem jak Wy sądzicie, ale dla mnie książki są niezwykłą ozdobą domu. Kocham patrzeć na moją biblioteczkę i uwielbiam powiększać moje zbiory. Jeśli tylko mamy miejsce na półki i kolejne książki to warto powiększać swoje kolekcje.

2. Ebooka nie da sie powąchać, pomiziać...

Wiem, że wiele osób ma podobnie jak ja. Szelest stron, zapach nowej książki to niesamowite doznania, których nie zastąpi żaden ebook. Przeciwnicy elektronicznych książek najczęściej podają właśnie ten argument jako decydujący w ich codziennych wyborach. Jestem w stanie to zrozumieć.

3. Mała różnica w cenie

Wiele osób narzeka (słusznie), że ebooki mimo oszczędności na papierze, wydaniu książki są drogie. To prawda, ale miejmy nadzieje, że z czasem się to zmieni.


Gdzie w tym wszystkim jestem ja? A gdzie Ty? Kocham tradycyjne, papierowe książki, ale są sytuacje kiedy wybieram ebooka. Coraz częściej dostrzegam zalety elektronicznych książek i cieszę się, że jako czytelnik mam wybór. A Ty? Sięgasz po ebooki, czy omijasz je szerokim łukiem.

 

 


Podobne wpisy

0 komentarze