Dziecięce, majowe odkrycia książkowe! - mało słów, maksimum treści!

by - niedziela, maja 06, 2018

Uwielbiamy przybywać do Was z takimi cudownymi książkami. Dziś wybrałyśmy takie, które może i nie mają dużo tekstu, ale za to jaki przekaz i urokliwe ilustracje. Coś w sam raz dla wymagających czytelników.

 

  Muszę się Wam przyznać, że sama nie wiem, kto bardziej kocha książki dla dzieci: ja czy moje dziewczynki... Uwielbiam piękne ilustracje, totalnie kreatywne pomysły na przedstawienie różnych tematów. Dzisiaj trzymajcie się za portfele, bo przed Wami zupełnie perełki!

 


Renne "Dzikie zwierzęta w naturze. Niedźwiedź"

wyd.Książki o zwierzętach to chyba te najbardziej ulubione w moim domu. Seria wydawnictwa Debit obecnie oprócz tej niedźwiedziowej części ma w ofercie także książkę o orłach. Uwierzcie mi na słowo: ta seria to prawdziwe cudo! Nie dość, że pełna jest bardzo realistycznych i zwyczajnie pięknych ilustracji, to jeszcze w prosty i przystępny sposób przedstawi dziecku zwyczaje, życie i środowisko niedźwiedzi.

Z tej uroczej książeczki dzieciaki, ale również i Wy drodzy dorośli dowiecie się m.in.:

- Jak niedźwiedź spędza dzień??
- Co lubi zajadać?
- Czy lubi towarzystwo?
- Jakie są największe niedźwiadkowe sekrety?
- Jakich ma naturalnych wrogów?
- Jak liczna jest niedźwiedzia rodzina?

Informacje są podane naprawdę bardzo przystępnie i w formie opowiadania, a nie encyklopedycznej notatki. To niezwykle ważne w przypadku młodszych dziec. My jesteśmy zauroczone!
"Muminek i pieśń oceanu", "Muminek i urodzinowy guzik"

wyd. Egmont


Od zawsze kocham Muminki. Gdy w dzieciństwie moi rówieśnicy z zachwytem oglądali Gumisie lub Smerfy, ja nie mogłam doczekać się kolejnego odcinka Muminków. To specyficzna bajka: mnóstwo tu różnych pschodelicznych wątków i postaci. 

Wydawnictwo Egmont wydało w ostatnim czasie krótkie opowiadania na podstawie książek Tove Jansson Zawierają one oryginalne ilustracje, jednak tekst został skrócony, czcionka i poziom trudności dostosowane do młodego czytelnika. 

Zdecydowanie Zuzia odziedziczyła miłość do Muminków po mnie i z wielką fascynacją zaczytuje się w tych książeczkach.  Mamy ogromną nadzieję na kontynuację tej serii.
Libby Waldem - "Uczucia"
 


O uczuciach i rozmawianiu o nich z dzieckiem pisałam tutaj. Wtedy nie znałam jeszcze tej pięknej i jakże prostej książeczki Libby Walden. Oto bohaterem książeczki jest mały chłopiec, który występuje na każdej ze stron. Z kolei każda strona to inne uczucie: wstyd, radość, smutek, rozczarowanie. Coś, co czuje każdy z nas.

Książeczka w bardzo prosty, a zarazem poetycki sposób pokazuję, że nie ma złych i dobrych uczuć, wszystkie są naturalne i absolutnie nie można się przed nimi bronić. 


"Choć łatwo jest przeoczyć je, gdy dobrze się ukryją,
To – wierz lub nie – na serca dnie, uczucia we mnie żyją."


Ta książka to piękna, krótka poezja dziecięca i cudowne, zachwycająca wręcz ilustracje. Te dwa czynniki z pewnością ułatwią dzieciom rozpoznawanie swoich uczuć, oswajanie się z nimi i nauczą właściwych reakcji!


 

Ellen Surrey - "Pięknie dziękuję"

 Od małego uczymy nasze dzieci mocy magicznych słów: proszę, przepraszam i dziękuję. Z czego DZIĘKUJĘ chyba ma największą moc. Pokazuje to ta książka pełna ilustracji i inspiracji, komu, za co i w jaki sposób możemy podziękować.

A przecież dziękować można za wszystko: za zrobienie kanapki, pożyczenie ołówka, czy ciepły uśmiech. Dziękować można każdemu i o każdej porze. Miło, gdy w podziękowaniu zrobimy coś miłego: upieczemy ciasto, zagramy w szachy, zbudujemy rakietę!

Jest tyle sposobów, by wyrazić wdzięczność. A każdy z nich jest właściwy i dobry.

Moja 2,5 - latka totalnie oszalała na punkcie "Pięknie dziękuję". Każde sobie opowiadać, tłumaczyć kolejne ilustracje, innym razem tłumaczy je sama mnie. To zachwycające. Co dnia DZIĘKUJĘ losowi, że mogę być mamą i przeżywać tą niezwykłą przygodę!
Karolina i Hans Lijklema "Co się stało"
wyd. Widnokrąg
"Co się stało?" to seria zabawnych, obrazkowych książeczek autorstwa polsko-holenderskiego małżeństwa. W serii są trzy książeczki: "Małe wypadki", "Straszny bałagan" i "Wielkie plamy", czyli rzecz, które przydarzają się czasem każdemu z nas. 

Skąd się biorą te wydarzania? Gdzie mają swoją przyczynę? Czasem w zupełnie prozaicznych czynnościach... Tak codziennych, że aż zabawnych! 

Duża czcionka zachęca dzieci do samodzielnego czytania. A treść w połączeniu z ilustracjami ćwiczy myślenie przyczynowo-skutkowe. 

"Co się stało?" to bardzo przyjemna seria, która ucieszy zarówno przedszkolaka, jak i starszaka. A nawet rodzica!


Zuzanna Fruba - "Gdzie jest lodziarz?"
wyd. NiszaSezon lodowy w pełni, ale co gdy furgonetka lodziarza nie przybywa do parku na czas? Wszyscy już czekają i marzą o zjedzeniu zimnego deseru! Dzieci i dorośli przyzwyczajeni do dźwięku nadjeżdżającego samochodu, nasłuchują z niecierpliwością! Różne scenariusze piszą się w ich głowach....
Może zatrzasnął się w zamrażarce i sam stał się lodem?
A może przeniósł się na biegun i serwuje śledziowe lody misiom polarnym??

Nagle nadjeżdża i okazuje się, że najzwyczajniej w świecie złapała go grypa! Każdemu się może przydarzyć, czyż nie?

"Gdzie jest lodziarz?" to krótka rymowana książka, która nieco przypominała mi serię Pana Pierdziołki, którą wiele z Was pewnie zna... Jest zabawnie, czasem zawiewa grozą, ale przecież dzieciaki to lubią...

Do tego wszystkiego, całość jest okraszona artystycznymi ilustracjami, które genialnie współgrają z tekstem!
Michael Engler, Joelle Tourlonias - "Jesteś moim przyjacielem"


Na pierwszy rzut oka przyjaźń niemożliwa. Królik i jeż. Mimo wszelkich odmienności zostają najlepszymi przyjaciółmi na świecie. Nie potrafią bez siebie żyć, umieją spędzać godziny na wspólnych rozmowach. Gdy jednak przychodzi jesień, a potem zima, jeż znika, a królik podejrzewa, że ich przyjaźń dobiegła końca. Nie wie tylko czemu.

Na szczęście spotkany w lesie ptak mówi mu, że jeż zapadł w zimowy sen i wiosną powinien wrócić do przyjaciela.

"Mówili wszystkim, że ich przyjaźń jest gorąca jak kakao, słodka jak miód i nieskończona jak błękitne niebo nad nimi"

Królik postanawia, że nie rozstaną się już nigdy, że nie rozdzieli ich nawet sen zimowy. Jak chce tego dokonać?? Przekonajcie się sami, bo warto. To piękna opowieść o najprawdziwszej przyjaźni, która pokona wszystkie przeciwności. My pokochaliśmy całym sercem!


  
Jak podobają się Wam nasze majowe perełki?? Która przypadła Wam szczególnie do serca??

Podobne wpisy

0 komentarze