Puzzle a rozwój małego dziecka

by - piątek, lutego 23, 2018

Od jakiegoś miesiąca mamy w domu szał na układanie puzzli. Zaczęło się od prostych dwu-trzy elementowych, teraz Michalina bez problemu radzi sobie z 30-elementowymi. Z radością i prawdziwym podziwem patrzę jak moja dwulatka sprawnie układa obrazku ze swoimi ulubionymi bohaterami. Od czego zacząć przygodę z puzzlami i jaki wpływ mają puzzle na rozwój małego dziecka, o tym właśnie dzisiejszy tekst.

 

Moja Michalina zadziwia mnie każdego dnia. Jeszcze jakiś czas temu mówiłam wszystkim, że nie jest w stanie zająć się czymś dłużej niż pięć minut, a dziś potrafi przez nawet 40 minut z pełną koncentracją i uśmiechem na buzi układać puzzle. To niesamowite! 

Proste zabawki są najlepsze!

Kto z nas nie zna puzzli?! To prosta i tania zabawka, a jak się okazuje ma dzieciakom naprawdę wiele do zaoferowania. Działa pozytywnie na rozwój dziecka pod wieloma względami, które zaraz przybliżę. 

1. Wzmacniają poczucie własnej wartości - brzmi dziwnie? Samodzielnie ułożony obrazek daje dzieciom wiele radości i samozadowolenia. Pokazuje, że wystarczy odrobina wysiłku, by z kilkunastu osobnych elementów stworzyć jeden spójny obrazek. 

2. Uczą koncentracji i ćwiczą cierpliwość - poszukiwanie odpowiednich elementów, dopasowywanie ich uczy dziecko od najmłodszych lat skupienia się na zadaniu i cierpliwości. To dobry trening dążenia do celu.

3. Uczą samodzielnie kontrolować błędy - zdecydowanie! W razie pomyłki, dziecko od razu wyłapuję, że dany element został źle dopasowany i ma szansę na poprawienie pomyłki.

4. Rozwijają umiejętność logicznego myślenia oraz tworzenia związków przyczynowo-skutkowych - jeśli dany element dopasuje poprawienie, zbliżę się do celu, będę zadowolony i na mamy twarzy pojawi się uśmiech!

5. Uczą wyobraźni przestrzennej i projektowania - puzzle trzeba obracać, sprawdzać w jakiej konfiguracji będą uzupełnieniem obrazka. To świetny trening młodego mózgu!


6. W świetny sposób ćwiczy motorykę małą i precyzję ruchów - dziecko oprócz tego, że podczas układania puzzli musi być skupione, to jeszcze swoimi małymi łapkami musi trafić w odpowiednie miejsce. To genialny wstęp do trzymania przyborów piśmiennych i nauki pisania.

7. Dają dużo radości i są świetnym sposobem na spędzenie czasu z dzieckiem!


Od czego zacząć przygodę z puzzlami ?

Jeśli Twoje dziecko, jeszcze nie miało styczności z puzzlami, najlepiej zacznij od drewnianych układanek z wgłębieniami. Dzieciaki mają z nich mnóstwo frajdy, a przy okazji ćwiczą spostrzegawczość.

Drugi etap to puzzle o minimalnej ilości elementów, na przykład takie, które za chwilę pokażemy. Zielona Sowa KLIK wydała w ostatnim czasie serię dla maluchów, która sprawdzi się świetnie już poniżej drugiego roku życia.


Nowa seria puzzli od Zielonej Sowy oprócz tego, że jest bardzo kolorowa i przedstawia ulubione zwierzaki, to na dodatek ma duże, wygodne dla malucha elementy oraz wykonana jest z grubego kartonu, który wytrzyma nawet najbardziej niecierpliwe rączki!

Co więcej, druga strona każdego puzzla jest gotowa do pokolorowania przez dziecko. Z tego najbardziej ucieszyła się Zuzka, gdyby to Michalina załapała pierwsza, na pewno puzzle byłyby całe w jej abstrakcyjnych wzorach!Choć Michasia obecnie układa już bardziej skomplikowane wzory, równie chętnie sięga nadal po proste układanki, ze swoimi ulubionymi zwierzakami. Jeśli szukacie puzzli, na sam początek tej przygody serdecznie Wam polecamy zwierzakową serię Zielonej Sowy! Jest naprawdę urocza!

Czy Wasze maluchy lubią układać puzzle? Wystarcza im uwagi, czy może szybko się niecierpliwią?? Jakie wzory lubią szczególnie??

 

Podobne wpisy

0 komentarze