Zabawa z sylabami, czyli 'Krówka w kuchni'

by - sobota, grudnia 09, 2017

Nie raz rodzice małych dzieci zastanawiają się, czy znajdą na rynku gry, w które z powodzeniem zagra już przedszkolak. W tym temacie na rynku wydawniczym w ostatnim czasie naprawdę sporo się dzieje, dlatego też dziś zaprezentuję Wam kolejny tytuł, który przypadnie do gustu maluchom! Oto "Krówka w kuchni" od Naszej Księgarni.

 

 

 Dla kogo to gra?

 To idealny tytuł dla dzieci od lat 4-5, ale także dla pierwszaków, które zaczynają swoją przygodę z podziałem wyrazów na sylaby. Gra wspiera dzieciaki w rozwoju mowy. Pomaga poznać i stosować sylaby, ćwiczy słuch fonematyczny, pamięć i koncentrację. Skłania do liczenia i porównywania liczby elementów.


Warto dodać, że ta gra na pewno ucieszy również nauczycieli, którzy z powodzeniem będą mogli stosować ją w czasie lekcji lub zajęć wyrównawczych. To świetna okazja do nauki przez zabawę.


Co zawiera pudełko?

- drewniana łyżka
- 20 kart składników oraz 5 kart z myszką
- podkładka z garnkiem
-płytka z myszką 
-16 płytek składników
- 6 ściągawek

 Czas rozgrywki: 20 minut
Liczba graczy: 3-6


Gracze pomagają krówce w przyrządzeniu posiłku. Jedna z osób wystukuje łyżką sylaby kolejnych składników. Pozostali gracze próbują jak najszybciej namierzyć płytkę z wystukiwanymi składnikami i wziąć ją ze stołu. Osoba, która zrobi to jako pierwsza, zdobywa punkt. Wygrywa gracz, który jako pierwszy uzbiera na swoim punkcie 5 punktów.

Przed rozpoczęciem gry należy:
- każdemu z graczy rozdać jedną ściągawkę (szczególnie przyda się maluchom)
- wszystkie płytki rozłożyć na stole
- potasować karty 
- łyżkę i podkładkę z garnkiem położyć przed najstarszym graczemRozgrywka:

1. Grę rozpoczyna najstarszy z graczy. Gracz ten bierze pierwszą kartę ze stosu, zapoznaje się z nią i pod żadnym pozorem nie pokazuje reszcie graczy.

2. Bierze w dłoń drewnianą łyżkę i wystukuje na podkładce z garnkiem kolejne sylaby składników. W jaki sposób?

pierwszy składnik, zamieszanie łyżką dookoła garnka, drugi składnik, mieszanie, trzeci składnik, odłożenie łyżki. Mniej więcej tak jak na poniższym filmiku


 W kolejnej rundzie, sylaby wystukuje gracz, który zdobył punkt. 

Jeśli na karcie ze stosu znajduje się krówka i mysz, gracz z łyżką musi krzyknąć "Mysz! A kysz!"

Wtedy pozostali gracze starają się jak najszybciej dorwać ze stołu płytkę z myszką, zdobywa punkt.  


Nasze wrażenia:

Pewnie domyślacie się, że dla mojej Zuzi ta gra była zwyczajnie zbyt prosta, jednak dzielnie razem ze mną ją przetestowała. Na pewno fajnym elementem dla niej było samo wystukiwanie. Jestem pewna, że gdybym miała okazję zagrać z młodszymi graczami, "Krówka w kuchni" ogromnie przypadłaby im do gustu. Trudno oczekiwać entuzjazmu z wystukiwania sylab od 9 latki:)

Tak jak wcześniej wspomniałam na pewno gra jest świetną pomocą dydaktyczną zarówno dla rodziców, jak i dla nauczycieli. Sama na pewno nie raz skorzystam z niej w mojej pracy.

Proste zasady pozwalają na sprawną i szybką rozgrywkę. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na bardzo przyjemną szatę graficzną, co jest wyznacznikiem gier tworzonych przez Naszą Księgarnię.  

"Krówka w kuchni" to świetna propozycja dla dzieci, które zaczynają swoją zabawę z sylabami, ponieważ w sprytny i fajny sposób łączy zabawę z nauką!
Za egzemplarz gry gorąco dziękujemy 

 

Podobne wpisy

0 komentarze