Podsumowanie kwietnia - wyzwanie czytelnicze Literatura Faktu

by - poniedziałek, maja 01, 2017

Jak ten czas leci. Mam wrażenie, że dosłownie kilka dni temu pisałam Wam o podsumowaniu marca, a już muszę zabierać się za kwiecień. Jesteście ciekawi co ja i inne dziewczyny przeczytałyśmy w ramach wyzwania Literatura Faktu? Zapraszamy na post. A jeśli macie ochotę przyłączyć się do wyzwania, jest to możliwe w każdej chwili, wystarczy napisać w komentarzu swoje zgłoszenie z nazwą bloga.


Ruda Recenzuje

1. Jean Hatzfeld - Nagość życia. Opowieści z bagien Rwandy

Bardzo interesująca książka. Ruda zrobiła mi na nią prawdziwą chrapkę. Pewnie wiecie już, że mam słabość do książek o trudnych tematach, wojnach.... I jak tu nie czytać, kochani?
"Nagość życia" to opowieść o wojnie w Rwandzie, która toczy się między dwoma plemionami Hutu i Tutsi. Brutalność, morze przemocy....

"Te relacja są krótkie, ale nadzwyczaj bogate w opisy ludzi i miejsc oraz krwawe szczegóły. Każda kolejna relacja przypomina o koszmarze, jaki rzeczywiście się wydarzył. I stanowi swoiste poszukiwanie winnych. Bohaterzy wielokrotnie przypominają, że nikt niczego nie zrobił, nikt nie pomógł, że my, biali ludzie staliśmy z boku i po prostu się przyglądaliśmy. Zabolało. Bardzo."


2. Wolfgang Bauer - "Porwane. Boko Haram i terror w sercu Afryki"

Kolejna książka o Afryce. Znowu brutalna i prawdziwa. Tutyłowa Boko Haram to sekta, która próbuje wprowadzić w Nigerii prawo szariatu. Są bezlitośni, porywają, gwałcą. Reportaż to głos skrzywdzonych przez sektę kobiet. 

"Dla bohaterek książki tabu nie istnieje. Szczegółowo dzielą się z nami swoimi przeżyciami, wspominając nawet największe okropieństwa, które spotkały je ze strony oprawców. Wśród ich relacji pojawiają się porwania, gwałty, zamachy, morderstwa, a to jedynie fragment niegodnej pozazdroszczenia rzeczywistości. Codzienność, w jakiej przyszło im żyć przeraża, szokuje, napawa niepokojem i niepewnością. A emocje te czuje się w takcie czytania bardzo intensywnie.  "Literackie Zamieszanie


Wielkie damy, patriotki, kolekcjonerki, filantropki, strażniczki ognisk domowych i tradycji, posażne córki magnatów, z biegiem lat zmieniające się w dostojne matrony – panie na kresowych włościach. Spoglądają na nas milcząco z portretów zdobiących ściany muzeów.Przenieśmy się więc w czasie za sprawą tej książki i sprawdźmy, czy zechcą uchylić rąbka dawnych swych tajemnic… 


  "Poprzez pryzmat kobiet pokazano czym to życie kresowe tak naprawdę było, że tworzyli je arystokraci i polskie ziemiaństwo. Że były to ostoje patriotyzmu i polskości, skarbnice polskiej kultury i miejsca, gdzie był czas i ochota na poznawanie współczesnej kultury. Miejsca te były też ostoją nowoczesnej i wydajnej gospodarki na tych przeogromnych połaciach czarnoziemów. W majątkach były młyny, gorzelnie, oranżerie, stajnie itd. "
2. Marcin Mamoń 'Wojna braci. Bojownicy, dżihadyści, kidnaperzy"

Terroryzm, dżihad, państwo islamskie to tematy od kilku lat nie schodzące z okładek gazet oraz coraz częściej obierane jako temat licznych reportaży. Książka, której recenzję przygotowała Iza z Literackiego Zamieszania jest o tyle wyjątkowa, że została napisana przez dziennikarza, którzy został porwany i przetrzymywany przez ugrupowanie Al-Kaida.  Zapraszam Was do przeczytania całości tej świetnej recenzji, która sprawiła, że mam na ten tytuł ogromną chrapkę. Póki co zamieszczam dla Was krótki jej fragment.

"W sumie książka przybliża świat Bliskiego Wschodu i wojny, w której sprawiedliwi dawno umarli, a w której religia stała się orężem walki. Mamoń pokazuje świat od środka, nie klasyfikując ludzi do szufladek 'dobrzy', 'źli'. Można się z tej książki wiele dowiedzieć o Państwie Islamskim, jak i o pracy reportera wojennego, który naraża życie dla poznania prawdy. "
Sonrissa Books  
 
1.Tomek Michniewicz - "Swoją drogą"

Muszę przyznać, że pierwszy raz spotykam się z nazwiskiem autora, jednak po przeczytaniu tej opinii na blogu jestem pewna, że muszę nadrobić zaległości. Autor, podróżnik zaprosił trzy osoby ze swojego najbliższego otoczenia, by odbyły z nim ich wymarzoną podróż życia. Brzmi ciekawie, prawda?

"Przeczytałam „Swoją drogą” i znów poczułam, że Michniewicz mnie inspiruje. Wcale nie do odbywania egzotycznych podróży. Ale do życia tak, jak ja tego chcę. Do wiary w to, w co chcę. I do odkrywania świata. Choćby tego najbliższego… Polecam tę pozycję wszystkim, bo naprawdę warta jest, by poświęcić jej swoją uwagę. Ciekawa, mądra, inspirująca… "


I czas na mnie, czyli Pożeram Strony


Martin Pollack, autor książki pokazuje czytelnikom, że nie można zapominać o swoim pochodzeniu (jakiekolwiek by ono nie było), że pamięć zarówno jednostkowa jak i narodowa, to niezwykle ważna sprawa.

Książka ta pokazuje, że dzisiaj bez wczoraj nie istnieje, że teraźniejszość jest ściśle uzależniona od przeszłości. I nie wolno nam o tym zapominać.
Pollack w swojej książce, używa pięknego języka, który ucieszy oko i umysł wytrawnego czytelnika. Autor pisze w taki sposób, że czytelnikowi wciąż mało. Po lekturze zostaniecie zapewne z wieloma pytaniami, przemyśleniami. Nie miejcie o to do autora pretensji, oto obudził w Was świadomego człowieka!
 
 

Wywiad- rzeka z najbardziej rozpoznawalnym polskim księdzem, który niestety opuścił nas zbyt szybko. Mądry człowiek,  pełen dobroci i inspiracji.


"Ze swojej choroby zrobił markę, znak rozpoznawczy. Po diagnozie glejaka IV stopnia lekarze dawali mu marne pół roku życia. On ich wykiwał i z śmiertelnym  nowotworem mózgu żył o wiele dłużej. Był aktywny i jako ksiądz i jako menadżer, kapelan swojego hospicjum w Pucku. W swojej pracy widział tyle umierania, że jego własne go nie przerażało. Oswoił raka, pokazał wręcz, że można się z nim odrobinę zaprzyjaźnić."
 
 
 
Świetnie napisany reportaż o prawidzwej Rosji, tej współczesnej, jak i tej, która była. Czy wiele się zmieniło?
 
 
"To, co najbardziej rzuciło mi się w oczy czytając książkę to niewyobrażalna wręcz skala korupcji. Łapówki przyjmuje i daje każdy - sklepowa, fryzjer, taksówkarz, lekarz. W obliczu takiego bezmiaru problemu, wręcz niemożliwym wydaje się przerwanie tego szalonego kręgu."
 
 
Czas na podsumowanie jak zwykle
 
Dotychczasowe punkty
kwiecień
razem
Literackie Zamieszanie
7
2
9
Przestrzenie Tekstu
3
0
3
Sonrissa Books
5
1
6
Ruda Recenzuje
7
2
9
Zakątek Theali
1
0
1


A Wy kochani przeczytaliście w tym miesiącu jakieś inspirujące reportaże lub wywiady? Może książkę podróżniczą? A może zaciekawiła Was któraś pozycja z dzisiejszego podsumowania?
 
  

Podobne wpisy

0 komentarze