Pierwsza Encyklopedia "Samoloty" i "Straż pożarna"

by - sobota, kwietnia 29, 2017

Mam dwie córki. Nie znaczy to jednak, że bawią się jedynie lalkami i My Little Pony. Tym bardziej, młodsza 1,5 roczna Michasia kocha wszelkie "tit tit" - w jej języku to każda jeżdżąca rzecz - od roweru, przez jej wózek, aż po traktor. Wielka radość zapanowała wraz z paczką od wydawnictwa Wilga, w której znalazłyśmy dwie książeczki z serii Perwsza encyklopedia "Samoloty" i "Straż pożarna". Teraz Michaśka jest może za mała, ale jestem pewna, że za jakiś rok totalnie zeświruje na punkcie tych książek. Do tego czasu pozachwycam się nimi ja.

 

 

 Nie znam chłopca, który w dzieciństwie nie chciałby zostać strażakiem. Strażak kojarzy nam się z zaufaniem, odpowiedzialnością odwagą. To obecnie jeden z zawodów, wobec którego ludzie czują największy respekt. Coż w tym dziwnego, skoro każdego dnia strażak naraża swoje zdrowie i życie. 

Książeczka podzielona jest na cztery działy:
  1. Co to znaczy być strażakiem?
  2. Życie w jednostce.
  3. Pojazdy.
  4. Akcje ratunkowe.


W książce aż roi się od ilustracji, tak naprawdę całość właśnie na nich bazuje. Słowo encykopedia nam, dorosłych kojarzy się z zawiłymi opisami, ale ta książka jest tak przejrzysta i jasna, że dotrze do każdego dzieciaka. Z części o straży pożarnej maluchy dowiedzą się między innymi jakimi pojazdami porusza się straż, co należy do obowiązków strażaka, czy na przykład jak od środka wygląda jednostka pożarnicza. Wszystkie ilustracje są świetnie opisane, każdy element podpisany i nazwany.  Bardzo spodobał mi się fakt, że na każdej stronie znajdują się również ciekawostki, które z całą pewnością zaspokoją głód wiedzy maluchów. To idealna propozycja dla dzieciaków, marzących o  zostaniu w przyszłości strażakiem. Dzięki książce, dziecko pozna wszystkie arkana tego zawodu i dowie się wielu przydatnych i unikatowych informacji. 
Planujecie w najbliższym czasie zagraniczny urlop? Być może będzie to pierwszy lot samolotem Waszego dziecka? Nie raz, to doświadczenie wywołuje w dziecku swego rodzaju lęk, który spowodowany jest nowością sytuacji. "Pierwsza Encyklopedia.Samoloty" wytłumaczy Waszym maluchom krok po kroku jak wygląda lotnisko, na czym polega odprawa i co można robić w czasie lotu.  

Tytuł podzielony jest na cztery części:
  1. Co to jest samolot?
  2. Lotnisko.
  3. Podróż samolotem.
  4. Coraz wyżej i wyżej!

Mimo, że moja Zuzia ma za sobą pierwsze doświadczenia z samolotem, to z wielką przyjemnością pochłonęła tą książkę i jak stwerdziła, dowiedziała się wielu nowych rzeczy, o których do tej pory nie miała pojęcia. Podobnie jak w części o straży pożarnej, tak i tutaj mamy multum ilustracji pokazujących samolot z dokładnie każdej strony, jak i kolejne etapy odprawy lotniskowej. Tym samym, dziecko zaznajamia się z sytuacją, i rozumie co będzie następowało po kolei przed wylotem. Oprócz tego, książka znowu obfituje w smakowite ciekawostki jak na przykład
"Co to jest pilot automatyczny?"
"Czy samolot może się zgubić?"
"Czy można sobie kupić samolot?"

 Obydwie książeczki skradły moje serce. Uwielbiam, gdy skomplikowane rzeczy są wytłumaczone dzieciakom w prosty, obrazy sposób. Tutaj wszystko mamy czarno na białym ( a raczej kolorowe). Książki są przeznaczone dla dzieci w wieku przedszkolnym. Ponadto cała seria jest pięknie wydana: twarda, lśniąca okładka, grube strony, kolorowe ilustracje. Nic tylko kompletowac całą kolekcję. A właśnie, bo nie powiedziałam Wam jeszcze jakie tytuły oprócz "Straży pożarnej" i "Samolotów" możecie znaleźć w serii Pierwsza Encyklopedia:

- Ciało Człowieka
- Mój dzień
- Pojazdy
- Zwierzęta
- Konie i kucyki
- Dinozaury
- Na wsi
- Piłka nożna


Za egzemplarze książek dziękujemy wydawnictwu

 Podobne wpisy

0 komentarze