Poezja naszych czasów, czyli Rupi Kaur - Mleko i miód, Przedpremierowo

by - niedziela, lutego 12, 2017

Rzadko sięgam po poezję. To chyba uraz z liceum, bo moja polonistka katowała nas Herbertem, którego szczerze nie znoszę. Kocham za to całą Szymborską, mam wiele ulubionych wierszy, które są niesamowicie ponadczasowe. Gdy wydawnictwo Otwarte zaproponowało zrecenzowanie tomiku Mleko i miód, miałam mieszane uczucia... Zupełnie niepotrzebnie. Rupi Kaur zaczarowała mnie słowami, podobnie jak miliony osób na całym świecie. Na czym polega jej fenomen?
To debiut książkowy autorki, więc należy Wam się kilka słów o niej samej.

źródło: Instagram
 Rupi Kaur dwa lata temu dodała na Instagramie zdjęcie, które wywołało burzę. Na zdjęciu ona sama leży odwrócona do nas plecami, a na prześcieradle i spodniach widzimy plamy krwi.  Instagram szybko usunął zdjęcie, tłumacząc się naruszeniem przepisów. Oburzona Rupi opublikowała je na Facebooku pisząc przy tym "Seksualizacja kobiet jest w porządku, kobiety z miesiączką nie". Rupi również w swojej twórczości sprzeciwia się uprzedmiotawianiu kobiet. Po tym zdjęciu w sieci zawrzało i o dziewczynie zrobiło się głośno.


 Rupi należy do osób nazywanych z języka angielskiego jako instapoets. Są to twórcy skupieni przede wszystkim wokół portali społecznościowych. To właśnie tam pokazują swoje nowe dzieła, udostępniają je. Rupi ma na swoim Instagramie prawie milion obserwujących. Najpierw pokaże Wam moje dwa ulubione teksty z tomiku, a potem zastanowimy się nad jej fenomenem...


Rozgryźmy jej fenomen:

1. Portale społecznościowe mają wielką moc 

2. Rupi pisze w sposób prosty, nie ubiera myśli w poplątane metafory, daje czytelnikowi swoje uczucia kawa na ławę. Przesłanie autorki zrozumie każdy: i ten po podstawówce i ten po studiach. Jest uniwersalna. Pokazuje również, że w kilku słowach można przekazać setki uczuć i myśli.

3. Jej twórczość opiera się na krókich, czasem jednozdaniowych tekstach, które łatwo wkuwają się w pamięć. W czasach, gdy żyjemy w biegu taka poezja pozwala człowiekowi rozkoszować się słowem.

4. Pisze o sprawach trudnych i ważnych. Tematyka, która przeważa w Mleko i miód to: feminizm, kobiecość (również jej fizyczne cienie), porzucienie, samotność, miłość, przemoc, strata. W obecnych czasach, gdy kobiety coraz częściej traktowane są przedmiotowo taki głos pokolenia jest niezwykle ważny i potrzebny.

5. Jej utwory to nie abstrakcja. Rupi pisze na podstawie swoich własnych doświadczeń, co czyni jej poezję szczerą i prawdziwą. Miliony ludzi utożsamia się z tą młodą dziewczyną.

6. Ten surowy styl pisania ma swój niedparty urok. Te teksty zostają w głowie, a książka woła o przeczytanie po raz kolejny i kolejny.Mleko i miód odkąd pojawiło się w moim domu leży pod ręką. Tak bym mogła w każdej chwili dnia otworzyć na dowolnej stronie i zachwycać się tymi prostymi ale pięknymi tekstami. Dołączam do milionów fanów Rupi Kaur i jestem bardzo ciekawa jak książka przyjmie się w naszym kraju. 

Co uważacie o załączonych tu tekstach? Znaliście Rupi wcześniej, czy dowiedzieliście się o niej dopiero z mojego posta? Macie ochotę poznać Mleko i miód w całości? Piszcie, jestem niesamowicie ciekawa.

Za cudowną książkę, która cieszy moje oko i serce dziękuje wydawnictwu
 

Podobne wpisy

0 komentarze