Ponadczasowe opowieści w nowych odsłonach

by - wtorek, maja 03, 2022


 Możliwość recenzowania nowości książkowych niejednokrotnie jest okazją do powrotu do dzieciństwa, szczególnie jeśli trafiam na perełki literatury dziecięcej. Właśnie dziś przygotowałam dla Was post o dwóch cudownych książkach w jeszcze bardziej zachwycających wydaniach! Co więcej, jest to klasyka, więc warto poszerzyć o te dwa tytuły domową biblioteczkę.

Pamiętam, że jako dziecko uwielbiałam słuchać, gdy mama czytała mi baśnie i legendy. Te opowieści na długo zapadały mi w pamięć. Kochałam również klasyczne bajki Disneya, których wydania prenumerowaliśmy. Nie wspominam o tym bez powodu. Nasza Księgarnia w poprzednim miesiącu wydała dwie piękne książki w twardej oprawie, na dobrej jakości papierze i z zachwycającymi ilustracjami. Za moment dowiecie się o nich nieco więcej!


Na pewno wiele osób "101 dalmatyńczyków" kojarzy wyłącznie z animacji Disney. Do niedawna również to było moje jedyne skojarzenie. Okazuje się jednak, że oryginalny tekst tej opowieści stworzyła Brytyjka Dodie Smith. I właśnie ta wersja została wydana przez Naszą Księgarnię i opatrzona niezwykłymi ilustracjami Magdaleny Kozieł - Nowak, która już wcześniej tworzyła dla tego wydawnictwa. Pierwsze, co rzuca się w oczy, gdy weźmiemy książkę w dłoń to jakość jej wykonania. Duży, wygodny format, piękna oprawa, grubszy, chropowaty papier. Wszystko jest tutaj idealnie dopracowane i uwierzcie mi, trudno się tym nie zachwycić!

Jeśli podobnie jak ja, wychowaliście się na disneyowskiej wersji dalmatyńczyków, na pewno zwrócą Waszą uwagę różnice w imionach niektórych bohaterów. Znana wszystkim Cruella, w tej wersji jest Torturellą. Dzieciaki, które wcześniej nie miały styczności z historią łaciatych psiaków, na pewno nie będą tym jednak zbulwersowane. Różnice zauważycie również w fabule, ta jest tutaj o wiele bardziej rozbudowana i szczegółowa. 

Moim zdaniem, to jedna z najlepszych książek, jakie pojawiły się na rynku w tym roku. Takie piękne wydania zawsze genialnie sprawdzają się jako prezent na przeróżne okazje. Cieszą bowiem zarówno pod względem czytelniczym, jak i estetycznym!



Świetnie pamiętam tą książkę z mojego dzieciństwa. Wydanie z 1997r, które tak bardzo lubiłam. Nie wiem, gdzie zapodziało się po latach, więc nie mogłam sobie odmówić tego, by na mojej półce nie zawitało tak pięknie wydane wznowienie "Baśni i legend polskich". Na pewno rozpoznajecie te kultowe ilustracje! Skąd można je kojarzyć? A no na przykład z książeczek z serii Poczytaj mi mamo. To dzieła Mirosława Tokarczyka, niezwykle utalentowanego ilustratora książek. 

Książka aż kipi od magicznych legend i baśni. Tych lepiej i mniej znanych. Zostały one spisane między innymi przez takich autorów jak: Janina Porazińska, Wanda Chotomska, czy Marian Orłoń. Z tych bardziej znanych historii mamy tutaj na przykład Szewczyka Dratewkę, czy legendę o Złotej Kaczce. Tak, jak wspomniałam przed momentem natkniecie się tu również na historie mniej popularne (Łopata Małego Piekarczyka, Diabelski most). 

Dzięki tej pięknie wydanej książce przybliżycie dzieciom historię i dawne polskie tradycje i zwyczaje. Sami również odbędziecie cudowną podróż w czasie do własnego dzieciństwa, kiedy te same opowieści opowiadała na ucho babcia!





Podobne wpisy

0 komentarze