Kalendarz adwentowy - celebrowanie oczekiwania na Boże Narodzenie

by - piątek, października 29, 2021

 

Choć dopiero początek listopada, to powoli zaczynamy zauważać świąteczne akcenty dookoła nas . W sklepach słyszymy kolędy, na witrynach pojawiają się nieśmiało choinki i uśmiechnięte renifery. Magia świąt zaczyna się udzielać każdemu. Prawdziwe odliczanie do najlepszego okresu w roku zaczyna się jednak od początku grudnia wraz z rozpoczęciem adwentu. Jeśli chcecie poznać początki tradycji kalendarzy adwentowych oraz pomysły na to, jak umilić dzieciom czas oczekiwania na Boże Narodzenia, to zdecydowanie powinniście przeczytać dzisiejszy artykuł!

Okres adwentu to zdecydowanie najpiękniejszy czas w całym roku. Choć wiążę się z wieloma obowiązkami (zakupy świąteczne, porządki, przygotowywanie świątecznych potraw), to magia, która towarzyszy nam każdego grudniowego dnia jest czymś absolutnie niezwykłym. Każdy rodzic stara się umilić swoim dzieciom oczekiwanie na Boże Narodzenie: pieczemy wspólnie pierniczki, śpiewamy kolędy, przygotowujemy ozdoby choinkowe. W ostatnim czasie szczególnie modne stało się jednak przygotowywanie lub kupowanie gotowych kalendarzy adwentowych, które celebrują każdy dzień adwentu. Jak powstała ta tradycja? Jak ewoluowała przez lata?

Kalendarz adwentowy  - początki pięknej tradycji

Adwent – słowo oznaczające „przybycie” lub „przyjście”, czas oczekiwania na narodziny Jezusa Chrystusa, jedno z najważniejszych wydarzeń w chrześcijaństwie. Początki tradycji kalendarzy adwentowych mają swoje źródło, podobnie jak wiele innych tradycji bożonarodzeniowych, w Niemczech. Historia mówi, że pierwszy kalendarz adwentowy został stworzony przez pewnego niemieckiego pastora, Johanna Hinricha Wicherna, który to prowadził sierociniec w Hamburgu. Był on człowiekiem o wielkim sercu i z ogromnym żalem patrzył na swoich podopiecznych, którzy są zmuszeni spędzać czas świąt bez rodziców. Postanowił on, że zrobi wszystko, co w jego mocy, by umilić im świąteczny czas. Szybko zamienił swoje postanowienia w czyny i do drewnianego koła od starego wozu przyczepił dwadzieścia cztery świece. Każde dziecko z sierocińca każdego dnia zapalało po jednej ze świec. W wielu publikacjach dotyczących tradycji bożonarodzeniowych możemy natknąć się na wzmiankę dotyczącą codziennego wkładania źdźbła słomy do szopki bożonarodzeniowej lub skreślania kresek narysowanych na drzwiach od domu. Tradycja ma jednak to do siebie, że z czasem ewoluuje i przybiera zupełnie nowe formy.

 

Czekoladowe kalendarze adwentowe – wspomnienie dzieciństwa

Pamiętam, że będąc dzieckiem każde święta kojarzyły mi się z czekoladowym kalendarzem adwentowym. Rzadko kiedy jednak byłam w stanie wytrwać w postanowieniu i otwierać wyłącznie jedno okienko z czekoladką dziennie. Zazwyczaj kończyło się to zjedzeniem połowy czekoladek w jedno grudniowe popołudnie. Jeśli już poznajemy historię kalendarzy adwentowych, to warto wspomnieć również o początkach tych czekoladowych „umilaczy adwentu”. Cofniemy się około 100 lat wstecz i poznamy małego chłopca, Gerharda Langa, który męczył swoją mamę pytaniami o to, kiedy w końcu nadejdą wyczekiwane święta. Mama Gerharda mając już dość pytań syna, stworzyła pierwszy słodki kalendarz adwentowy z pysznymi, podłużnymi biszkoptami. Gdy syn dorósł postanowił przedłużyć tą pyszną tradycję i zaczął produkować czekoladowe kalendarze adwentowe.

 

Kalendarz adwentowy dla zabieganych

Święta to magiczny czas, szczególnie dla dzieci, które oczekują przyjścia Św. Mikołaja, ubierania choinki i otwierania wymarzonych prezentów. Celebracja tych chwil i przybliżanie dzieciom tradycji bożnonarodzeniowych to szczególna okazja do pielęgnowania rodzicielskich więzi i spędzania wspólnie czasu. Nie każdy rodzic ma jednak czas na to, by zrobić własnoręcznie kalendarz adwentowy, wymyślić do niego zadania, zapakować podarunki. Na szczęście w ciągu kilku ostatnich lat producenci zabawek wychodzą naprzeciw potrzeb rodziców pragnących umilić dzieciom oczekiwanie na najpiękniejsze święta w roku i produkują cudowne i kolorowe kalendarze adwentowe z ulubionych zabawkami naszych pociech. Z roku na rok wybór jest coraz większy i pozostaje nam znać upodobania naszego potomstwa, by jak najlepiej trafić w gusta. Kalendarz adwentowy LEGO będzie strzałem w dziesiątkę w przypadku małych budowniczych! Wybór w tej kategorii jest ogromny: od serii LEGO Friends, przez LEGO City, LEGO Star Wars, czy serię z Harry’m Potterem w roli głównej. Kalendarze adwentowe LEGO zawierają 24 otwierane okienka, a w każdym z nich czeka figurka lub elementy do zbudowania większego akcesoria. Oczywiście dołączone do kalendarza klocki elementy są kompatybilne z innymi zestawami LEGO, więc dzieciaki mogą dowolnie łączyć je z już posiadanymi zabawkami. Oczywiście dostępne są z wieloma innymi zabawkami, w tej kwestii każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie i dla swojego dziecka. U nas kolejny rok z rzędu zawitają kalendarze adwentowe zakupione na Allegro, ceny tam są zdecydowanie najkorzystniejsze, podobnie jak i wybór kalendarzy. Najważniejsze, że oczekiwanie na upragnione Boże Narodzenie będzie okraszone uśmiechem dziecka każdego dnia!

 

Kalendarz adwentowy DIY

Jeśli masz czas, zdolności manualne i głowę pełną pomysłów, możesz pokusić się o zrobienia własnego kalendarza adwentowego. W Internecie znajdziesz mnóstwo inspiracji: od makatki z naszytymi kieszonkami z numerami kolejnych dni grudnia, przez girlandy z przyczepionymi woreczkami, aż po przymocowane do gałęzi koperty. Ogranicza Cię tak naprawdę jedynie własna wyobraźnia. Do kopert, czy woreczków warto spakować małe podarunki wraz z karteczkami z zadaniami na każdy dzień. Dwa lata temu udało mi się stworzyć kalendarz adwentowy dla córek i była to ogromna frajda dla mnie i moich dzieci. Jeśli chodzi o prezenty do kalendarza adwentowego świetnie sprawdzi się np. świąteczna biżuteria, skarpetki z zimowymi nadrukami lub świąteczne książeczki. Zadania do wykonania mogą być różnorodne, fajnie jednak jeśli pozwolą dzieciom dowiedzieć się więcej o świątecznych tradycjach (pieczenie i ozdabianie pierniczków, nauka słów kolędy, odwiedzenie pobliskiej szopki bożonarodzeniowej). Wykonanie samodzielnie kalendarza adwentowego i przygotowanie zadań do niego jest bardzo pracochłonne, ale daje jednocześnie mnóstwo radości.

 


Celebrowanie świąt i ważnych wydarzeń jest dla dziecka niezwykle ważne. Pozwala poznawać rodzinne tradycje, jest niesamowitą okazją do zacieśniania więzi i wpływa na przynależność kulturową. Najważniejsze jednak, że wspólne przeżywanie ważnych chwil buduje wspomnienia, które pozostaną z nim na całe życie. Warto więc budować wokół świąt Bożego Narodzenia magiczną otoczkę i celebrować każdą chwilę tego radosnego okresu chociażby poprzez odliczanie dni do świąt za pomocą kalendarza adwentowego. Te wspomnienia zostaną z naszymi pociechami już na zawsze!

 

 

Podobne wpisy

0 komentarze