Anne Mette Hancock - 'Ostrze' Mroki Kopenhagi

by - czwartek, czerwca 17, 2021

 

Myślę, że nie ma co dyskutować o tym, że Skandynawowie od lat genialnie radzą sobie z pisaniem kryminałów. Są w tym mistrzami! Dzisiaj właśnie opowiem Wam kilka słów o książce, którą w ostatnim czasie przeczytałam i, która wyszła spod pióra Anne Mette Hancock, Dunki. Aż trudno uwierzyć, że "Ostrze" to jej debiut!

Skandynawscy pisarze na przestrzeni lat zmienili spojrzenie na kryminał i świetnie widać to chociażby na przykładzie kultowej i uwielbianej Camilli Lackberg. Choć nadal morderstwo i próba schwytania przestępcy jest najważniejsza, to ogromna rola w kryminałach została też nadana tłu obyczajowemu i wątkom pobocznym. Uwielbiam obserwować oczami wyobraźni całe tło społeczne opisywane przez autora i jednocześnie próbować rozwiązać kryminalną zagadkę. 

Oto krótka notatka z okładki książki:
Przed kilku laty opinią publiczną wstrząsnęło brutalne morderstwo adwokata Christoffera Mossinga. Kamera monitoringu zarejestrowała młodą kobietę Annę Kiel, która opuszczała miejsce zbrodni. Do dziś nie udało się jej aresztować.

Dziennikarka duńskiej gazety Heloise Kaldan otrzymuje od Anny Kiel serię tajemniczych listów. Ich nadawczyni jest przekonana, że losy obu kobiet są ze sobą mocno splecione.

Kiedy Heloise zaczyna zgłębiać sprawę dawnego morderstwa, w mieście dochodzi do kolejnej zbrodni. Kobieta łączy siły ze starszym aspirantem Erikiem Schäferem, aby rozwiązać zagadki tych morderstw. Nawet się nie spodziewa, dokąd zaprowadzi ją ta historia i jak głęboko ją zrani. 
 
 Tak, jak wspomniałam Wam wyżej, kryminał "Ostrze", który otrzymałam do recenzji od księgarni TaniaKsiazka.pl bardzo zaskoczył mnie w pozytywny sposób. Najbardziej byłam zaskoczona tym, że to debiut pisarki! Styl pisania, umiejętność budowania napięcia wskazywały raczej na doświadczoną pisarkę. A skoro, tak dobrze jest już na początku kariery, co będzie dalej?!

Ale po kolei, moi drodzy... Co takiego sprawiło, że "Ostrze" zapewniło mi kilka miłych wieczorów? Zacznijmy od naprawdę dobrego i przemyślanego pomysłu na fabułę bazującego na sekretnych listach, które łączą dziennikarkę Heloise i oskarżoną o zabójstwo adwokata Annę Kiel. To właśnie ta dziwna relacja i tajemnica z przeszłości buduje niesamowite napięcie, które rośnie z każdym kolejnym rozdziałem książki. Autorka bardzo wnikliwie obserwuje i opisuje nam społeczeństwo swojego kraju. Dostajemy na tacy niezwykle ciekawy przegląd ludzkich spraw i bolączek. Jest to kolejna bardzo mocna strona tej książki!
 
Ogólnie rzecz biorąc, jeśli jesteście fanami kryminałów i chętnie sięgacie po świeże nazwiska, to koniecznie musicie zapisać sobie "Ostrze" na Waszą listę książek do przeczytania! Jestem przekonana, że będziecie świetnie się bawić tropiąc zabójcę!
 
Więcej kryminałów znajdziecie na stronie TaniaKsiazka.pl
 

 
 

Podobne wpisy

0 komentarze