'Jest chemia. Śledztwo w sprawie pierwiastków ukrytych w twoim domu'

by - czwartek, kwietnia 08, 2021

 

Wybór książek popularnonaukowych dla dzieci i młodzieży rośnie w siłę. Wydawnictwa przeganiają się w pomysłach na to jak sprawić by pozornie trudne i skomplikowane rzeczy i zjawiska tłumaczyć naszym pociechom w prosty i jak najbardziej przystępny sposób. Dzisiaj dostaniecie gotowy dowód na to, że chemia może być fascynująca, a co więcej otacza nas każdego dnia.

Moja starsza córka po wakacjach idzie do siódmej klasy. Nie będę Was zanudzać tym, że czas tak szybko leci (choć zdecydowanie tak jest) i, że nie wiem, kiedy tak urosła. Prawda jest taka, że świetnie zdaje sobie sprawę, że z roku na rok nauki przybywa, a w siódmej klasie do listy przedmiotów szkolnych dochodzi fizyka i chemia. Ogromnie się tej chwili obawiam, bo moja Zuza to typowa humanistka, która chodzi z głową w chmurach! Już teraz więc próbuję choć odrobinę zainteresować ją nowymi przedmiotami. "Jest chemia", czyli najnowsza książka wydawnictwa Nasza Księgarnia jak zwykle genialnie robi robotę! To świetny początek przygody z chemią!

Na samym początku książki poznajmy  podstawy - budowę atomów, układ okresowy pierwiastków. To wszystko może się wtedy wydawać nieco dalekie od naszej codziennej rzeczywistości, bo przecież atomów nie widzimy gołym okiem, ale gdy na kolejnych rozkładówkach dzieciaki będą poznawały kolejne pierwiastki, przekonają się wtedy, że stykają się z nimi w swoim domu każdego dnia!

Tak jak wspomniałam przed chwilą, książka opisuje wszystkie pierwiastki z tablicy Mendelejewa i podaje przykłady ich występowania i wykorzystania. Niektóre pierwiastki (te szczególnie powszechne i spotykane w codziennym życiu) zostały opisane bardzo dokładnie, mamy do nich również wiele ciekawostek, które urozmaicą przygodę z chemią. Poza opisem pierwiastków w książce dzieciaki znajdą również chemiczne komiksy, przybliżające sylwetki znanych światowych chemików. 

 Cała książka została przemyślana i stworzona w taki właśnie sposób, by zainteresować młodzież, tą fascynującą dyscypliną naukową, jaką jest chemia. To świetny wstęp do tematu, przedstawienie podstaw i istoty dziedziny. Zresztą nie od dziś wiadomo, że najlepiej w nauce dzieci posługiwać się właśnie przykładami, które dotyczą codzienności, i które dziecko może łatwo skojarzyć z tym, co już dobrze zna. "Jest chemia" to prawdziwa petarda wśród książek popularnonaukowych, które ostatnio zostały wydane na polskim rynku z myślą o młodzieży! 

Podobne wpisy

0 komentarze