777 pomysłów na zabawy z książką

by - niedziela, kwietnia 18, 2021
 Dla mnie i mojej rodziny czytanie jest jak tlen. Książki są na każdym kroku, w każdym pokoju. W swojej codziennej pracy nauczyciela i bibliotekarza skupiam się na upowszechnianiu czytelnictwa i pokazywaniu dzieciakom, że książki dają wiele radości i okazji do zabawy. Gdy zobaczyłam, że w zapowiedziach wydawnictwa Mamania widnieje tytuł "777 pomysłów na zabawy z książką", wiedziałam już, że to dla mnie lektura obowiązkowa.

Często w mojej pracy widzę, że dla wielu dzieci książka i czytanie to zupełna abstrakcja. W wielu polskich domach to nieznana rzecz, a jedyne książki, które się znajdują na półkach to szkolne podręczniki. Odkąd pracuje w szkolnej bibliotece skupiam się więc przede wszystkim na dzieciakach najmłodszych, by zaszczepić w nich zainteresowanie książką i przekonać, że może się ona stać równie ciekawą rozrywką jak gry komputerowe. Książka Małgorzaty Swędrowskiej spadła mi niemal z nieba, bo już niedługo przenoszę się do nowej, wyremontowanej biblioteki i chce zacząć tam jeszcze bardziej intensywne działania mające na celu promowanie czytelnictwa wśród najmłodszych. Choć pomysłów mi nie brakuje, zawsze warto szukać kolejnych inspiracji, a tak się składa, że Małgorzata Swędrowska to prawdziwy autorytet w dziedzinie upowszechniania czytelnictwa!

Książka "777 pomysłów na zabawy z książką" skierowana jest dla rodziców, nauczycieli, bibliotekarzy i wszystkich, którzy pragną zarazić najmłodsze pokolenie miłością do książek. To pełna inspiracji publikacja, która podzielona jest tematycznie na: zabawy przed czytaniem książki, na czytanie wierszy i opowiadań, zabawy po czytaniu. Jest tu również wiele ciekawych pomysłów na to jak przygotować dziecko do czytania, czy też w jaki sposób zachęcić dziecko do lektur szkolnych. Całość opiera się na zabawie, jak sam tytuł wskazuje. Mnóstwo tu bazowania na dziecięcej kreatywności i wyobraźni. To w końcu najlepszy fundament, na którym można zbudować fascynację książkowymi historiami. 

Jako mama dziecka, które właśnie jest w trakcie nauki czytania szczególnie doceniam różnorodność i unikalność pomysłów na to, jak pobudzić wewnętrzną motywację dziecka do dalszej nauki. Mimo tego, że jestem nauczycielką edukacji wczesnoszkolnej, nauka czytania własnego dziecka jest jak wyprawa na K2! Szkolne dzieci jest uczyć o wiele prościej...

Czytając "777 zabaw..." od razu zakreślałam sobie najciekawsze dla mnie propozycje, planując już przyszłe lekcje z edukacji czytelniczej. Bardzo podoba mi się to, że zabawy proponowane przez Małgorzatę Swędrowską nie wymagają żadnych specjalnych przygotowań ze strony nauczyciela, czy rodzica! To ogromna zaleta tej książki i zawartych w niej pomysłów.

Genialną sprawą jest też ostatnia część książki, czyli subiektywne propozycje książkowe autorki. Znajdziemy tam mnóstwo ciekawych tytułów, które rozwijają wyobraźnie, poruszają ważne tematy lub zwyczajnie są dla dzieci atrakcyjne. Wiele z tych książek już mamy w naszej biblioteczce, ale równie dużo jeszcze przed nami!

Jako mama, nauczyciel i mól książkowy polecam książkę "777 pomysłów na zabawy z książką". To świetna inwestycja, tym bardziej, że obecnie na stronie wydawnictwa Mamania jest promocja na ten tytuł!
 

 

 

 

 

Podobne wpisy

0 komentarze