Nauka czytania z Guciem i Felusiem - 'Feluś i Gucio grają w sylaby'

by - wtorek, marca 23, 2021

 

Jakiś czas temu moja Michalina oznajmiła mi, że marzy o tym, by nauczyć się czytać. Muszę Wam przyznać, że ogromnie mnie to zdziwiło, bo moja młodsza córka to taki typ, że w głowie jej tylko zabawa! Jeśli jednak z jej buźki wyszły takie słowa, poczułam, że muszę sprostać zadaniu  i przynajmniej spróbować!

Jestem pewna, że większość osób jest przekonana, że jeśli jest się nauczycielem, to własne dziecko w mig potrafi czytać, pisać oraz liczyć. Rzeczywistość jest jednak zgoła inna. Z własnymi dziećmi jest zdecydowanie trudnej niż z tymi szkolnymi! Jeśli jednak powiedziałam A, musiałam powiedzieć B. W idealnym czasie przyszła do nas również przesyłka od Naszej Księgarni, w której znaleźliśmy świetny zestaw do nauki czytania metodą sylabową! 


Zestaw składa się z kart z sylabami, kart z obrazkami oraz plansz do układania wyrazów. To, co od razu rzuciło mi się w oczy i zadziałało na ogromny plus, to proste wyrazy związane z rzeczami z najbliższego otoczenia dziecka. Właśnie na takich rzeczach powinna bazować nauka czytania. Wszystko po to, by dziecko się nie zniechęciło. 

Wszystkie elementy zestawu są niezwykle estetyczne i porządnie wykonane, więc jak tylko skończymy naukę z Michaliną, na pewno zabiorę je do mojej szkoły, by gra służyła kolejnym dzieciakom! Ale wróćmy do meritum... Oczywiście w grze chodzi o to, by układać słowa z kart z sylabami. Na początku proponuję wykorzystać karty z ilustracjami zawierające podpisy. Wszystko po to, by dziecko zaznajomiło się lepiej z literami i odnajdywało identyczny ich układ na kartach sylabowych. Z czasem można zacząć używać kart z samymi ilustracjami. 

Pomysł na ten zestaw był prosty, ale w 100% trafiony. Dziecko dzięki podpisom na ilustracjach może łatwo osiągnąć sukces w układaniu kolejnych wyrazów, a wiadomo, że nie ma lepszej motywacji! Z czasem, gdy dziecko będzie radziło sobie coraz lepiej można nawet pokusić się o tworzenie własnych ilustracji do wyrazów i tworzenia ich z dostępnych sylab.

Z przyjemnością dopisuje "Feluś i Gucio grają w sylaby" do listy moich ulubionych pomocy dydaktycznych przy nauce czytania! 

Podobne wpisy

0 komentarze