'Człekozwierz - Co nas łączy ze zwierzętami?' recenzja

by - niedziela, stycznia 24, 2021


Zwierzęta, ich zwyczaje nadal są przedmiotem badań wielu naukowców. Są jednocześnie źródłem inspiracji dla artystów, inżynierów i nie tylko. Ile nas różni od zwierząt? W jakim stopniu jesteśmy do nich podobni? Otóż, zdecydowanie bardziej niż można  by się spodziewać, o czym dowiadujemy się z niezwykłej książki  "Człekozwierz - Co nas łączy ze zwierzętami?"

Choć na co dzień nie zastanawiamy się nad sprawami takimi jak to, co nas łączy ze zwierzętami, to musicie sami przyznać, że sprawa jest niezwykle interesująca i godna zgłębienia! Zacznijmy od tego, że człowiek to istota stadna, do normalnego funkcjonowania potrzebujemy innych ludzi - zupełnie jak zdecydowana większość zwierząt. Wystarczy spojrzeć na mrówki w mrowisku, czy termity, by szybko znaleźć odniesienie na przykład do dobrze prosperującej korporacji! 

Uwielbiam oglądać programy przyrodnicze. Zawsze niezwykłe dla mnie było to, jak filmowcom udaje się uchwycić tak niesamowite chwile z życia zwierząt. Często na filmach widzimy całą paletę emocji, która żyje we wszystkich zwierzętach. To kolejna rzecz, która łączy faunę z istotą ludzką. Oczywistym jest dla nas wszystkich (mam nadzieję), że zwierzęta odczuwają ból, ale co z radością, smutkiem? Książka w niezwykle ciekawy sposób przybliża nam na przykład uczucie żałoby wśród zwierząt. Czy wiedzieliście na przykład, że matki walenie potrafią nosić swoje martwe dziecko na grzbiecie przez kilkanaście dni?


Jest jeszcze wiele rzeczy, które łączą nas ze zwierzętami: samoświadomość, umiejętność rozwiązywania problemów, czy popisywanie się przez innymi. Wiele niezwykłych przykładów przytacza w tej książce Christopher Lloyd. Po lekturze "Człekozwierza" mam takie poczucie, że być może, gdy uświadomimy sobie, że zwierzęta są prawie jak my, bardziej zaczniemy je szanować i walczyć o ich prawa? Oby tak było!

Na pewno "Człekozwierz" jest piękna i zarazem mądrą książką, która odkryje przed dziećmi fascynujący świat zwierząt. Czeka tu mnóstwo ciekawostek, którymi nasze pociechy na pewno nie raz zaskoczą rodzinkę lub nauczyciela biologii. My serdecznie polecamy!

 

 

Podobne wpisy

0 komentarze