Emilia Kiereś - 'Przepowiednia' recenzja

by - niedziela, kwietnia 26, 2020


Moja książkowa przygoda rozpoczęła się od dwóch niezwykłych serii: od Harrego Pottera oraz magicznej Jeżycjady, Małgorzaty Musierowicz. Okazuje się, że jej córka Emilia Kiereś odziedziczyła genialne pióro po swojej matce, w której książkach zaczytywało i nadal zaczytują się tysiące nastolatków. "Przepowiednia" to książka w niezwykła, mistyczna. Nie da się o niej zapomnieć.

 

Bliżej nieokreślony czas. Na pewno dawno, bo przed naszymi oczami pojawi się stara wiejska chata, cygańskie tabory i wozy z końmi. Adam i Klara to ogromnie szanujące się rodzeństwo. Adam od śmierci rodziców opiekuje się jedyną, na dodatek niewidomą siostrą, czuje się za nią odpowiedzialny. Klara dba o dom, gotuje, sprząta, robi tyle ile może, na ile pozwalają jej ograniczenia wynikające od ślepoty. Rodzeństwo żyje spokojnie, utrzymują się ze sprzedaży garnków, które wyrabia Adam. Praca Adama wiąże się niestety z wyjazdami, podczas, których Klara zostaje sama z ukochaną psiną. Podczas jednej z wypraw Adama do chaty wpada z gościną starowinka, która prosi o nocleg. Klara, dziewczyna o gołębim sercu zgadza się i nie wie jeszcze, że ta wizyta odmieni życie rodzeństwa o 180 stopni. Kim jest tajemnicza staruszka? Jakie zmiany wniesie w ich życie? Jaką rolę w historii odegra grupa wędrownych Cyganów? Jakie tajemnice  z przeszłości ujrzą światło dzienne? i przede wszystkim, kim jest dziewczyna o dwóch cieniach? 


Opowieść Emilii Kiereś od pierwszych stron przenosi czytelnika w magiczny, dawny świat. Bez technologii, ale za to z mnóstwem magii i tajemnic. Zabobony, starodawne wierzenia i przesądy - to rządzi tamtym światem. Ludzie boją się tego, czego nie znają. "Przepowiednia" to niezwykle wciągająca opowieść o wielkiej miłości, poświęceniu, nadziei i szukaniu własnego miejsca w świecie.  Naprawdę dawno nie miałam w rękach książki dla dzieci, która tak bardzo by mnie wciągnęła i czarowała słowami. Właśnie takie książki powinny być lekturami szkolnymi. Ten tytuł ma wszystko, czego może chcieć młody czytelnik: tajemnicę, przygodę, magię i niezwykłą mądrość! 

Przeczytałam tą książkę przed moją córką. Moja jedenastolatka sięgnie po nią jutro i przyznam, że jestem ogromnie ciekawa jej opinii. Mam nadzieję, że i ona da się wciągnąć w ten nierealny, ale jakże piękny świat i, że "Przepowiednia" zaczaruje ją każdym słowem.  Jeśli chodzi o przedział wiekowy czytelników, to myślę, że książka jest skierowana do dzieci, które skończyły 10 lat. Ten przedział jest według mnie odpowiedni właśnie z powodu tej nierealności, ale przede wszystkim ogromnego bagażu emocjonalnego, jaki niesie ze sobą ta książka. 

Jeśli Wasze dzieci uwielbiają tajemnicze, magiczne książki, które przeniosą je w czasie i przestrzeni, to "Przepowiednia" będzie idealnym wehikułem czasu! 


 

Podobne wpisy

0 komentarze