Te książki umilą zimowe wieczory! - najnowsze tytuły dla starszych dzieci

by - poniedziałek, grudnia 23, 2019

Jakiś czas temu moja starsza, 11-letnia córka przechodziła czytelniczy kryzys. Zawsze zakochana w książkach Zuza omijała je szerokim łukiem, ale sama wiem, ze czasami tak już jest i, że to przechodzi. Szybko okazało się, że miałam rację. W ostatnim czasie zdecydowanie nadrobiła marny okres i pochłonęła sporą liczbę książek, które widzicie na zdjęciu powyżej. Dzisiaj razem postanowiłyśmy podsumować te tytuły i zaproponować je Waszym dzieciom, jako miły sposób na zimowe wieczory!

 

 "Emi i Tajny Klub Superdziewczyn. Polarna wyprawa" ---> KLIK (sprawdź ceny na Ceneo)

Agnieszka Mielech

wyd. Wilga 

 

Emi i jej Tajny Klub Superdziewczyn jest już z nami od dawna. To naprawdę fajna i ciekawa seria dla starszych dziewczynek. Polarna wyprawa to już dziesiąty tom tej serii i nadal za każdym razem Zuzka z niecierpliwością czeka na dalsze losy ulubionego klubu!

Tym razem pozostajemy w świątecznym, zimowym klimacie. Dziewczyny rozmyślają nad tym jak spędzą świąteczny czas. Decydują się na polarną wyprawę w pełnej krasie: psy husky, zjazdy na nartach i wiele innych. Czy wszystko się uda, tak jak zaplanowały? Tego musicie dowiedzieć, się sami. Jedno jest jednak pewne, dla nich najważniejsze jest, aby święta spędzić razem!

Jak zwykle w książce o Emi i jej paczce dzieciaki znajdą mnóstwo przygód i zwrotów akcji. Nie raz bohaterowie staną przed nie lada wyzwaniami! To, co my bardzo cenimy w tej serii to jej współczesny kontekst i to, że dzieci mogą śmiało utożsamiać się z bohaterami i ich problemami oraz radościami. Jak zwykle więc polecamy i z niecierpliwością czekamy na dalsze losy ulubionej paczki!
"Spirit Animals. Opowieści Zwierzoduchów" ---> KLIK (sprawdź ceny na Ceneo.pl)

Brandol Mull i inni

wydawnictwo Wilga

Tym razem proponujemy coś dla młodych fanów fantastyki/science fiction. Choć my po raz pierwszy zetknęłyśmy się z serią, to wiemy, że ma ona już w kolekcji kilka tytułów. Gdy książka trafiła do naszego domu, obawiałam się, że Zuza nie będzie nią zainteresowana. Nigdy nie była specjalną fanką tego co nierealne (może oprócz książek o Harrym Potterze). Szybko okazało się jednak, że "Spirit Animals" trafiło w jej ręce, co więcej książka naprawdę zrobiła na niej spore wrażenie. 

Czwórka Poległych: wilk, lamparcica, panda i sokolica byli kiedyś Wielkimi Bestiami. W tej części serii opowiadają swoje historie o tym jak stały się Zwierzoduchami. Mimo tego, że wcześniej zupełnie nie mieliśmy styczności ani z fantasy, ani z tą serią, Zuzka była naprawdę zaciekawiona fabuła i bardzo możliwe, że sięgnie po wcześniejsze tomy historii. 

Tutaj mamy akurat do czynienia z kilkoma opowiadaniami, z których każde dotyczy innego Zwierzoducha. Mamy okazję poznać niesamowite, bardzo różne historie o poświęceniu, wierności ideałom i oddaniu swoim celom.


 "Tajemnice Gryzmołkowa. Duch z fabryki krówek" ---> KLIK (Sprawdź ceny na Ceneo.pl)

David O'Connell

wyd. Kapitan Nauka


Ach, jak bardzo podobała się ta książka! Jest słodka, tajemnicza i tak wciągająca... Archie ma szczęście odziedziczenia po swoim zmarłym wujku dosyć niezwykłej fortuny: willi oraz znanej Fabryki Krówek. Wujek jednak, powierzając mu dorobek swojego życia, daje mu do wykonania pewne zadanie. Chodzi tu o odnalezienie skarbu za pomocą bardzo osobliwych wskazówek. To będzie prawdziwa przygoda, tym bardziej, że jest ktoś, kto będzie robił wszystko by przeszkodzić chłopcu w wykonaniu tego zadania!

Niezwykłe zwroty akcji, cała plejada tajemniczych stworzeń, mnóstwo słodkości i humoru to jedynie kilka zalet tej powieści dla dzieci. Ja, mama czytałam ją z wypiekami na twarzy, pragnąc jak najszybciej odkryć tajemnicę Gryzmołkowa!

Ta książka to prawdziwa czytelnicza perełka, która przekona nawet dzieciaki, które za czytaniem nie przepadają! Jest bowiem tutaj wszystko, co dzieci lubią, o czym wspominałam już przed momentem. Na końcu książki okazuje się również, że oprócz genialnego humoru, książka ma bardzo uniwersalne przesłanie, które już musicie odkryć sami, żeby nie było zbyt słodko....
"Mazurscy w podróży" ---> KLIK (sprawdź ceny na Ceneo.pl)

Agnieszka Stelmaszyk

wyd. Wilga 

Tym razem mamy coś dla młodych wielbicieli podróży! Gdy brzydka pogoda za oknem, aż chce się uciec gdzieś daleko, gdzie ciepło i słonecznie. Jest ku temu okazja i to książkowa. Rodzina Mazurskich bowiem wyrusza w podróż życia. Ta zakręcona ekipa nawet nie spodziewa się tego ile przygód ich czeka i, że staną przez wyzwaniem rozwikłania prawdziwej kryminalnej zagadki...

Młody czytelnik odbędzie dzięki tej książce niesamowitą podróż po Europie i najciekawszych jej zabytkach. Ogromną przyjemnością będzie zajrzeć do katedry Sagrada Familia, Cannes, czy przepłynąć się weneckimi kanałami. Oprócz niesamowitych przygód na dzieci czekają sprytnie wplecione ciekawostki na temat różnych znanych ludzi, miejsc, roślin. Tak więc "Mazurscy w podróży" to nie tylko świetna zabawa, ale również nauka, a takie połączenia kochamy szczególnie."Złodzieje snów"

Małgorzata Strękowska - Zaremba

wyd. Nasza Księgarnia

"Złodzieje snów" nie jest prostą, ani zabawną książką. To tytuł o tym, jak dorośli często nieświadomie krzywdzą swoje dzieci... O tym, że dzieci często nie rozumieją naszego dorosłego świata, a przez to ich poczucie bezpieczeństwa może zostać zaburzone.

Bohaterką książki jest dziewczynka o imieniu Basia. Poznajemy ją w trudnym czasie. Dziewczynka zupełnie nie rozumie tego, co dzieje się w jej domu, a dzieje się nieciekawie. Rodzice się kłócą, krzyczą, wychodzą trzaskając drzwiami, w powietrzu wisi niemiła atmosfera. Tata w końcu się wyprowadza, a Basia jest zupełnie bezradna i nieszczęśliwa. Cały dom wypełniają dźwięki, które niepokoją dziewczynkę: tłuczone talerze, zawodzenie dłoni mamy...

Najgorsze jest jednak to, że odkąd sytuacja w domu się zmieniła, Basia nie potrafi zasnąć, szuka snów, a nigdzie ich nie widać... Jaką teorię na ten temat wysnuje jej brat i czy sny się odnajdą? 

Książka Małgorzaty Strękowskiej-Zaremby to niezwykle poruszająca historia, opowiedziana oczami małej, nieszczęśliwej dziewczynki, która nie potrafi poradzić sobie z emocjami, które w niej buzują po rozstaniu rodziców.  Książkę polecam nie tylko dzieciom (zdecydowanie nieco starszym ze względu na duży ładunek emocjonalny), ale może przede wszystkim rodzicom. Być może lektura "Złodziei snów" pomoże nam dorosłym, załatwiać dorosłe sprawy z dala od uszu dzieci...

 
"Puk, puk, zastałem króla?" ---> KLIK (sprawdź ceny na Ceneo.pl)

Marcin Przewoźniak

wyd. Zielona Sowa

Uwierzycie, że dzisiaj moja Zuza przeczytała tą książkę po raz trzeci? Tak bardzo jej się ona spodobała. To już powinno być najlepszą jej recenzją. 

Rodzina Bielskich mieszka w starej kamienicy. Pewnego dnia Pan Bielski kupuje na targu staroci drzwi do spiżarni, pamiętające daaawne czasy. Nikt nie spodziewa się jednak, że nie są to zwyczajne drzwi, ale tunel czasowi, który pozwala krążyć po historii....

Tak oto Staś Bielski będzie miał mnóstwo przygód: zabłąkany krzyżacki rycerz, zagubiona w czasie praczka Jana III Sobieskiego i wiele innych dziwnych osobistości. Jak łatwo się domyśleć tacy goście to dosyć niespotykana sprawa w zwyczajnym, współczesnym domu!

Przygoda goni przygodę, a przy okazji Marcin Przewoźniak w sprytny sposób kamufluje zawartą tutaj wiedzę historyczną, która chcąc nie chcąc (bardziej chcąc jednak) wpada do dziecięcego mózgu i zostaje tam na dobre, bo przecież taka nauka przez zabawę jest najbardziej efektywna. Cała książka jest okraszona także sporą dawką humoru i genialnymi rysunkami Nikoli Kucharskiej. Ogromnie polecamy!"Detektywi z Tajemniczej 5. Zagadka zbuntowanego robota" ---> KLIK (sprawdź ceny na Ceneo.pl)

Marta Guzowska

wyd. Nasza Księgarnia

Doczekaliśmy się kolejnej części jednej z naszych ulubionych detektywistycznych serii dla dzieci! Pisaliśmy Wam już o książkach Marty Guzowskiej TUTAJ i TUTAJ. Detektywów z Tajemniczej 5 lubimy z wielu powodów. Po pierwsze to polska seria, po drugie zawiera bardzo duży ładunek wiedzy o dziełach sztuki i artystach. Po trzecie i chyba najważniejsze kochamy interaktywną formę tych książek, Marta Guzowska bowiem wymaga od młodego czytelnika uwagi, koncentracji i logicznego myślenia, a na końcu każdego rozdziału czekają sprawdzające pytania!

Tym razem paczka detektywów wyrusza z rodzicami do Centrum Nauki Kopernik, gdzie podczas oglądanego przez nich przedstawienia zaczynają się dziać podejrzane rzeczy, a jeden z robotów ginie. Anka, Piotrek i Jaga szybko podejmują śledztwo! Czy znajdą złodzieja? Czy rozwikłają i tą zagadkę?

Kolejny raz świetnie bawiłyśmy się z książką Marty Guzowskiej, która ma zdecydowany talent do książek dla dzieci, choć do pewnego czasu tworzyła wyłącznie dla dorosłych. Jeśli jeszcze nie znacie Detektywów z Tajemniczej 5, koniecznie nadrabiajcie zaległości. "Pierwsza zasada punka" ---> KLIK (sprawdź ceny na Ceneo.pl)

Celia C.Perez

wyd. Zielona Sowa

Zielona Sowa nigdy nas nie zawiodła jeśli chodzi o powieści dla starszych dzieciaków. Tak też jest w tym przypadku. "Pierwsza zasada punka" to świetna opowieści o dziewczynce imieniem Mari Luisa. Mari jest zbuntowana, ma w duszy punk, jeździ na desce i jest naprawdę szalona. Wielką jej pasją jest również tworzenie zinów, czyli gazetek, które opowiadają o tym, co dzieje się w jej życiu, co ją cieszy, śmieszy, smuci. Rodzice Malu (skrót od jej obydwu imion) nie są już ze sobą, i nie ma w tym nic dziwnego, bo są od siebie zupełnie różni. Mama jest spokojna i chciałaby, żeby jej córeczka była nieco mniej szalona i zbuntowana, tata to artysta jak córka, prowadzi sklep z płytami  i jest idolem Malu.

Historia opowiada o tym jak Malu musi odnaleźć się w nowym miejscu (przeprowadza się z mamą do Chicago) i z nowymi ludźmi. Czy osoba z jej osobowością może znaleźć pokrewne dusze i dogadać się z mamą? Przekonajcie się sami.

"Pierwsza zasada punka" to opowieść o szukaniu swojej tożsamości, dojrzewaniu, relacjach z rodzicami, czyli wszystkim tym, co jest ważne dla nastolatków!


Znacie którąś z tych książek? Jakie książki ostatnio przeczytały Wasze nastolatki?? 

Podobne wpisy

0 komentarze