Ryzyk Fizyk - edycja familijna

by - środa, października 23, 2019


Jakiś rok temu pokazywałam Wam grę Ryzyk Fizyk, która od tamtej pory na dobre rozgościła się na polskich stołach. Nie bez przyczyny zdobyła szereg znaczących nagród. Bardzo ucieszyłam się na wieść, że Egmont postanowił wydać edycję familijną tejże gry, w którą z powodzeniem można grać z dzieciakami. Na to czekaliśmy!

 

Ryzyk Fizyk to naprawdę genialna gierka! Jest to najczęściej pożyczana gra w mojej kolekcji. Jest w niej nutka hazardu (szacowanie wyników), ogromna doza rywalizacji i świetna zabawa! Wersja familijna pod względem stopnia trudności oraz tematyki pytań jest dostosowana do rozgrywek z dziećmi. Przede wszystkim, jeśli znacie podstawową wersję gry, na pewno zauważycie brak żetonów pieniężnych. To znacznie upraszcza rozgrywkę. A więc co znajdziecie w pudełku Ryzyk Fizyk? Czeka tam na Was:
- 250 pytań o różnej tematyce (każde ułożone w ten sposób, że odpowiedź na nie musi być liczbą)
- 5 suchościeralnych markerów i tabliczek do zapisywania odpowiedzi
- 5 dużych i 5 małych pionków w kolorach odpowiadających kolorom tabliczek
- plansza punktacji


Zarówno w edycji podstawowej jak i familijnej największą frajdę sprawiają pytania. Niebanalne, czasem abstrakcyjne, ale też niezwykle interesujące! Wiecie jednak, co najbardziej kocham w tych pytaniach? To, że odpowiedź to nie sucha liczba, ale również jej wytłumaczenie, ciekawostka na jej temat. Tym samym gra nabiera zupełnie nowego wymiaru! Ryzyk Fizyk to gra polegająca na szacowaniu odpowiedzi, a następnie obstawianiu tej właściwej (lub najbliższej). Tym razem twórcy dali dużą szansę dzieciakom, a więc pytania często dotyczą bajek i znanych dzieciom postaci. Wcale nie odbiera to frajdy dorosłym, bo pytania nadal pozostają na tym samym, wysokim poziomie trudności. 

W każdej rundzie, jeden z graczy odczytuje pytania, po czym przychodzi czas na zapisanie odpowiedzi na tabliczce. Gdy wszyscy gracze już to zrobią, tabliczki ustawiamy rosnąco pod względem liczby na tabliczce. Teraz przychodzi czas na obstawienie prawidłowej odpowiedzi! Do tego służą kolorowe, drewniane pionki. Obstawiamy odpowiedź, która wydaje nam się najbardziej prawdopodobna (nie musi to być odpowiedź zapisana przez nas samych!). Po odczytaniu prawidłowej odpowiedzi następuje podliczenie punktów według zasad:
  • 1 za prawidłową odpowiedź, czyli dokładną lub najbliższą, ale mniejszą wartość liczbową,
  • 2 za obstawienie dużym pionkiem wygrywającej płytki,
  • 1 za obstawienie małym pionkiem wygrywającej płytki.


Plansza punktacyjna służy do zaznaczania markerem liczby zdobytych punktów. Kto pierwszy dojdzie do mety, wygrywa!
 Ryzyk Fizyk - edycja familijna to naprawdę genialna i dająca mnóstwo frajdy planszówka imprezowa, która łączy pokolenia! Kolejne niebanalne pytania, mnóstwo ciekawostek i nutka hazardu, która sprawia, że na jednej rozgrywce na pewno się nie skończy. Takich gier nigdy za wiele. Nie pozostaje nam nic więcej, jak polecić Wam ten tytuł. Miejcie go na oku, bo zanim się obejrzymy, będą święta, a taka gierka na pewno znajdzie swoje miejsce pod choinką <3

 

Podobne wpisy

0 komentarze