Leśne duchy - recenzja gry

by - sobota, kwietnia 13, 2019Już cieszyliśmy się na myśl o ciepłej wiośnie, a tu śnieg! Czeka nas więc weekend w domu. W takie weekendy najchętniej sięgamy po planszówki. Dzisiaj pokażemy Wam Leśne duchy, piękną grę, która umila nam dzisiejszy chłodny dzień!

 

Pierwsze, co rzuca się w oczy w przypadku tego tytułu to niesamowita szata graficzna opakowania i komponentów gry. Jest tajemniczo, pięknie, magicznie! Sama przyjemność. Sama rozgrywka również daje sporo zabawy i na pewno gra znajdzie swoich fanów wśród młodszych i starszych planszówkowiczów.

Gra przeznaczona jest dla 1-4 graczy w wieku 10+. Co do zakresu wiekowego, rzeczywiście się zgadzam. Moja jedenastolatka potrzebowała dwóch partii gry, by w pełni "załapać" zasady i czerpać pełną radochę! 

Niezwykle estetyczne opakowanie zawiera:
- 48 kafli leśnych duchów
- 15 żetonów darów lasu
- 12 kryształów
- 12 kart pór roku
- 12 kart życzeń
- 8 kart złego uroku
- bloczek do notowania punktacji
- instrukacja


Celem gry jest zjednanie sobie leśnych duchów i pozyskanie jak największej ilości punktów, za duchy każdego rodzaju. Gracz z największą ilością punktów na koniec rozgrywki wygrywa. Wspomniane w zawartości gry karty pór roku, życzeń i złego uroku są potrzebne jedynie w dodatkowych wariantach gry. W podstawowej wersji ich nie potrzebujemy.

Warto przy okazji podkreślić fakt, że wszystkie elementy gry oprócz bardzo przyjemnej grafiki są również naprawdę solidnie wykonane. Duży plus!


Podstawowym elementem gry są duże kafle, przedstawiające dziewięć leśnych duchów. Każdy kafel ma przypisany kolor i postać ducha. Górna część kafla zawiera jedną lub dwie ikonki, na których widać postać ducha i ewentualnie jeden z trzech żywiołów: ogień, księżyc lub słońce. 

Przed rozpoczęciem gry należy ułożyć odkryte karty duchów na środku stołu. 4 rzędy po 12 kafli. Tworzymy w ten sposób nasz las. Dary lasu mieszamy i wybieramy losowo 8 z nich, układając według podanej w instrukcji kompozycji, obrazkiem do dołu. Następnie rozdajemy kryształki w ilości zależnej od liczby graczy.Przebieg gry:

Gra przebiega w turach. Gracz zbiera kafle, znajdujące się na skraju lasu. Zawodnik w swojej turze może wykonać jedną z akcji:
- zabrać kafel w danym kolorze, na którym znajdują się dwie ikony ducha.
-Wziąć dwa kafle, z których każdy będzie miał jedną ikonę ducha. 

Po każdej turze, gracz układa zdobyte kafle w kolumnach według kolorów ducha. 

Jeśli zawodnik zabrał kafel, na którym leżał żeton daru lasu, sprawdza ten żeton, nie pokazując go innym zawodnikom. Kładzie go zakrytego na stole. Te żetony będą dodatkowe punktowane na koniec rozgrywki. Jeśli na żetonie widnieje +, żeton może zostać wykorzystany do odzyskania kryształu.

Kryształ - po wykonaniu jednej z dwóch opisanych wyżej akcji (zbierania kafli), gracz może zarezerwować kolejny kafel na następną rundę, kładąc na nim swój kryształ.W jednej turze gracz może położyć tylko jeden kryształ.


Gra toczy się do momentu, gdy z lasu znikną wszystkie kafle. Następuje ujawnienie żetonów, zebranych podczas gry, a następnie z pomocą bloczku przychodzi czas na podliczenie punktacji. Dokładne zasady punktacji zostały opisane w instrukcji.

Nasze wrażenia:

Choć pierwsza rozgrywka wymagała od nas częstego zaglądania do instrukcji, każda kolejna gra stawała się coraz bardziej oczywista i przyjemna.

"Leśne duchy" trzeba rozgryźć pod względem punktacji. Trzeba pamiętać o celu gry oraz o tym, by nieco zaszkodzić przeciwnikom, wymaga to ruszenia głową, ale jest to bardzo przyjemny element gry.

Gra posiada również kilka dodatkowych opcji rozgrywek dla bardziej wtajemniczonych. My, grając z dzieckiem korzystamy z wariantu podstawowego, ale mocno się z nim zaprzyjaźniliśmy i absolutnie nie narzekamy.

 Duży plus za sporą regrywalność. Układ kafli siłą rzeczy za każdym razem będzie odmienny, co pozwala na czerpanie radości przy każdej rozgrywce!

Lubimy gry, które w jednakowym stopniu podobają się nam, jak i naszej 11-latce. Tak właśnie jest z Leśnymi Duchami. Nie musimy dawać jej forów, dziewczyna świetnie wie, jak nas ograć! Ogromny plus za to łączenie pokoleń.

Podsumowując, Leśne Duchy to naprawdę przyjemna, wymagające strategicznego myślenia gra, która jest świetnie wykonana i zwyczajnie piękna pod względem graficznym!

 

Podobne wpisy

0 komentarze