Programowanie dla dzieci - Zostań mistrzem programowania z eduGrami GWO

by - wtorek, stycznia 29, 2019

Dzisiejszy świat i coraz szybszy rozwój technologii stawia przed nami i naszymi dziećmi coraz większe wyzwania. Nasze pociechy muszą zdobywać nowe kompetencje, które będą im potrzebne w dorosłości; zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Ostatnio szkoły podstawowe kładą ogromny nacisk na naukę programowania dla dzieci i rozwijanie umiejętności informatycznych. Dzisiaj pokażę Wam ciekawe programy, które pozwolą na naukę tych umiejętności zarówno w domu, jak i w szkole.

 Programowanie, nazywane inaczej kodowaniem wydaje nam się trudną sztuką, przeznaczoną jedynie dla wprawionych informatyków, tęgich umysłów prosto z Doliny Krzemowej. Prawda jest jednak zgoła inna. Otóż programowanie może być dziecinnie proste i można uczyć go nasze pociechy od najmłodszych lat. W szkołach coraz częściej pojawiają się dodatkowe zajęcia z kodowania, a nauczyciele informatyki już od edukacji wczesnoszkolnej uczą dzieci podstaw tej sztuki.

źródło:pixabay.com

Coraz częściej mówimy o tym, jak bardzo technologia nas przytłacza, jak zaczyna przejmować władzę nad naszymi dziećmi. Słyszymy w mediach o uzależnieniu od Internetu i gier i to w coraz młodszym wieku. Z drugiej jednak strony, czy może udawać, że Internet nie istnieje i chować dziecko w złotej klatce? Nie sądzę... Musimy jako rodzice i jako nauczyciele zdawać sobie sprawę, że umiejętności i kompetencje jakie powinny nabywać nasze dzieci, różnią się od tego, czego wymagano w szkole od nas samych. Świat pędzi, technologia się rozwija, wymagania wobec przyszłych pracowników też są zupełnie inne. Programistyka i informatyka to przyszłość, dlatego też nie bójmy się i pokażmy dzieciakom, że komputer to nie tylko strzelanki i komunikatory, ale o wiele więcej! Jak? O tym za chwilę.

Czym jest w ogóle programowanie?

Programowanie to nic innego niż zabawa kodem, wydawanie komputerowi poleceń. Choć programowanie kojarzy nam się z czymś bardzo zawiłym i skomplikowanym,  dzieciaki radzą sobie z tym świetnie, bo postrzegają to jako zabawę i możliwość stworzenia własnego świata.

Dlaczego warto uczyć dzieci programowania?

  • wpływa na umiejętności poznawcze i społeczne u dzieci
  • pobudza myślenie abstrakcyjne
  • uczy koncentracji na wykonywanym zadaniu
  • to świetny trening logicznego myślenia i kreatywności
  • dzieciaki trenują samokontrolę i samodzielne uczenie się
  • programowanie to uczenie się na błędach, poprawianie ich

Dużo by wymieniać... Prawda jest taka, że programowanie, jak i rozwijanie umiejętności informatycznych przynosi wiele korzyści, nie mówiąc już o tym, że badania mówią, że zapotrzebowanie rynku pracy na programistów będzie nadal rosnąć. Ucząc dzieci programowania od najmłodszych lat, dajemy im szansę na dobrą przyszłość i wspieramy ich ogólny rozwój. Technologia nie taka straszna jak ją malują.


Od czego zacząć naukę programowania?

Dzisiaj z ogromną przyjemnością zaprezentuję Wam eduGry wspierające naukę programowania stworzone przez Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe. Razem z Zuzką miałyśmy okazje je przetestować i podzielimy się z Wami naszymi spostrzeżeniami i opinią na ich temat. 

 
EduGry wspierające naukę informatyki i programowania oferowane przez Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe mają trzy poziomy trudności, podzielone na trzy pierwsze klasy edukacji. Im dalej, tym trudniej i ciekawiej.

Informatyka dla klas pierwszych to nauka podstawowych umiejętności dotyczących pracy na komputerze, ale również i podstawy programowania. Zajęcia podzielona są na kilka działów widocznych na zdjęciu poniżej Zadania jakie czekają na dzieciaki są bardzo przyjemne i dają sporo frajdy. Takie połączenie nauki i zabawy to najlepsze co może być!

Program zajęć dla klasy drugiej oferuje następujące zakresy ćwiczeń: nauka liter i pisania na klawiaturze, lekcje programowania wizualnego z programem Scratch, dalsze ćwiczenia z programowania wizualnego oraz ćwiczenia z edytorem tekstu.  

Najwięcej frajdy dały jednak Zuzi ćwiczenia przeznaczone dla klasy trzeciej: poziom trudności okazał się idealny i przygotowane aktywności idealnie trafiły w to, co moja córka obecnie robi w szkole na informatyce. Widzę również, że złapała bakcyl do programowania. Radzi sobie coraz lepiej, miło patrzeć jak sprawie porusza się w tej tematyce. Nagraliśmy nawet dla Was dwa krótkie filmiki....

Piszę Wam o tych eduGrach i tak sobie myślę, że patrzę na nie z dwóch stron: z punktu widzenia mamy i nauczyciela edukacji wczesnoszkolnej. Jako mama najbardziej cieszy mnie fakt, że pokazując dziecku taki sposób spędzania czasu, rozwijam nowe zainteresowania i panuję nad tym, co dziecko robi w Internecie. Jako nauczyciel szczególnie zwracam uwagę na to, w jaki sposób Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe połączyło naukę z zabawą. W tym wieku to szczególnie istotne, bo pozwala to dzieciakom szybko przyswajać wiedzę i motywuje do działania. Prosty sposób z włączeniem do zabawy ufoludka jest świetnym wprowadzeniem do kodowania.

To, co gra na dużą korzyść zarówno dla rodziców, jak i dla szkół to niska cena eduGier. Dostęp do indywidualnej wersji jednej EduGry to 17zł rocznie, dostęp nauczycielski to 160zł rocznie! To naprawdę dobra cena, jak za ilość zadań i umiejętności do zdobycia przez dzieci.

Jesteś rodzicem?

Masz szansę uposażyć swoje dziecko w podstawowe umiejętności komputerowe, w zabawny i prosty sposób zainteresować je programowaniem. Sam widzisz efekty jego pracy, monitorujesz postępy. 


Jesteś nauczycielem?

Nieważne z jakiś książek uczysz informatyki, eduGra pomoże Ci poprowadzić ciekawe i pełne praktyki zajęcia. Możesz pracować z eduGrą zarówno na komputerach, jak i na tablicy interaktywnej! Poza tym możesz monitorować osiągnięcia całej grupy, jak i pojedynczych uczniów!

Tak, jak wspomniałam już wcześniej nie uchronimy naszych dzieci przed technologią, możemy jednak pokazać im dobre nawyki, właściwe tory, wzbudzić zamiłowanie do programowania na przykład. Pamiętajmy, że nasze pociechy dorosną szybciej niż nam się wydaje, a umiejętności, w które je wyposażymy będą niezbędne, by poruszać się po przyszłym rynku pracy. Programowanie jest przyszłością, a poza tym dla dzieci to mega frajda! 

Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe proponuje inne EduGry do ćwiczenia umiejętności z innych przedmiotów: historii,
 j. polskiego, czy matematyki! Sprawdź sam TUTAJ

Czy Wasze dzieci mają w szkołach zajęcia z programowania? A może nie miały jeszcze nigdy z tym styczności? Piszcie koniecznie!


Podobne wpisy

0 komentarze