Książki pełne uroku - Wiosna Toli i Lato Toli

by - sobota, sierpnia 25, 2018

W nasze ręce trafia naprawdę dużo książek. Oczywiście nie wszystkie to perełki, które warto mieć. Na blogu staramy się jednak wybierać te, które nas urzekły i sprawiły, że chcemy się nimi podzielić. W ostatnim czasie totalnie rozpływamy się nad "Wiosna Toli" oraz "Lato Toli". Jeśli jeszcze nie znacie tych tytułów, koniecznie musicie to nadrobić.

 

Lato Toli

Są takie książki, które wywołują mimowolny uśmiech na buzi. Niosą ze sobą uniwersalne prawdy, nie pokazują przemocy, uczą życzliwości i miłości do natury. Taka właśnie jest seria o Toli. My pokochałyśmy ją całym sercem!

Tola to roztropna i urocza czterolatka, która kocha przyrodę i z pasją poznaje świat. Oczywiście nie byłaby takim fajnym dzieckiem, gdyby nie jej świadomi rodzice, którzy uczą ją otwartości ten świat dookoła jej pokazują. "Wiosna Toli" i "Lato Toli" to opowiadania, które rzeczywiście nawiązują do poszczególnych pór roku, ale wydaje mi się, że wiedza o przyrodzie jest w tym książeczkach drugorzędna.

Najważniejsze jest, to co dzieje się w rodzinie dziewczynki, jak Tola i jej rodzice spędzają wolny czas i w jaki sposób uczą ją miłości do ludzi.Chcecie przykład? Bardzo proszę!

Tola nie może doczekać się nadejścia wiosny. Ma zdecydowanie dość szarugi i roztapiającego się śniegu. Podczas spaceru z mamą szukają pierwszych oznak nadchodzącej pory roku, ale po wiośnie ani widu, ani słychu... Wręcz przeciwnie! Jak na złość zaczyna padać, i nasze bohaterki muszą szukać schronienia. Znajdują je w pobliskim warzywniaku, gdzie pomagają spracowanej ekspedientce rozpakować towar. Ta praca daje Toli mnóstwo radości i przywraca dobry humor. A wracając do domu, mama i córka napotykają pierwsze wiosenne kwiaty! Takich opowieści jest tu mnóstwo. Wszystkie pokazują, że świat wokół nas jest piękny, wystarczy tylko optymistycznie na niego spojrzeć. Tola uwielbia ponadto przyrodę. Pomaga dziadkom w ogrodzie, obserwuje robaki na grządkach, pomaga odnaleźć zagubionego psa. Jest miłą i uprzejmą dziewczynką, której zwyczajnie nie da się nie polubić.

Obydwie książeczki idealnie nadadzą się dla przedszkolaka. Niosą ze sobą ponadczasowe treści: pomoc słabszym, wzajemny szacunek, umiejętność cieszenia się z drobiazgów, ale także dadzą zastrzyk wiedzy przyrodniczej. Poza tym książeczki (co widać na zdjęciach) są bardzo ładnie ilustrowane, więc są niezwykle wartościowe pod względem estetycznym. Uwielbiamy znajdować takie perełki i puszczać wieść o nich w świat!


Słyszeliście już o Toli? A może zajmuje już honorowe miejsce w Waszych biblioteczkach??

 

 

 Podobne wpisy

0 komentarze