Postanowienia noworoczne - Jak planować, aby osiągnąć cel?

by - piątek, grudnia 29, 2017

Co roku tuż przed Sylwestrem, trafiam na artykuły o tym, że noworoczne postanowienia są totalnie bez sensu, że i tak w okolicach lutego o nich zapominamy, a nasze ambitne plany spełzają na niczym. Ja stanę w opozycji i powiem Wam odwrotnie: postanowienia są dobre i warto je robić!

 Nowy Rok to dobry czas na planowanie, stawianie sobie celów i myślenie o rozwoju. To czas kiedy coś się kończy i jednocześnie coś zaczyna. Zawsze mamy nadzieję, że to nowe COŚ będzie lepsze od poprzedniego. Żeby tak rzeczywiście było niezbędne jest stawianie sobie mądrych, wysmartowanych planów, które będziemy sukcesywnie realizować. 


Bez celu stoisz w miejscu

Bez zadań, stawiania sobie celów i tych prywatnych i zawodowych człowiek nie rozwija się. Taka prawda. Dlatego mówienie o tym, że postanowienia noworoczne nie mają sensu, jest zwyczajnym uproszczeniem. Jeśli i Tobie zdarzyło się kiedyś zapomnieć o postanowieniach już w okolicach lutego, to znaczy, że robiłeś coś źle. Co? O tym za chwilę.


Jakie powinny być Twoje postanowienia??

- Przede wszystkim konkretne. Zamiast postanowić, że schudnę, lepiej zmienić to na kilka mniejszych postanowienień, których założenia będą jasno wytyczone i będą trafiały w sedno naszego problemu.Na przykład: "Nie będę jadł fast foodów", "Dwa razy w tygodniu znajdę czas na aktywność fizyczną"

- Dobrze, jeśli efekt Twoich postanowień będzie można łatwo zmierzyć. Na przykład jeśli postanowisz sobie, że będziesz czytał jedną książkę w miesiącu, bez problemu będziesz w stanie zweryfikować stan założony z efektem. Oczywiście nie wszystkie postanowienia da się podpiąć pod tą zasadę, ale warto próbować...


- Najczęściej nasze postanowienia spełzają na niczym przez to, że nasze cele są zbyt ambitne. A przecież cel musi być osiągalny, czyli możliwy do realizacji. Lepiej dochodzić do określonego ideału małymi kroczkami, wtedy mamy większe szanse na sukces.

- powinny dotyczyć tych sfer życia i tych spraw na które masz realny wpływ. Nie wyznaczaj sobie celu, którego realizacja zależy od dozy szczęścia i zwykłego życiowego farta.


Wiadomo, że nie zawsze da się zrealizować wszystkie założenia, ale samo to, że je wyznaczamy i robimy wszystko, by nam się udało gwarantuje rozwój i drogę naprzód. Pamiętaj, że masz prawo popełniać błędy, dlatego staraj się, aby Twoje plany były realne i ważne. 

Mam też dwa triki, które zwiększą Waszą szansę powodzenia. Pierwszy to wydrukowanie sobie w formie plakatu swoich postanowień. Gdy Wasze własne cele będą spoglądały na Was ze ściany na pewno będziecie lepiej o nich pamiętać. W tym celu polecam Wam program Canva, który jest prosty w obsłudze i robi bardzo fajne grafiki. 

Drugi trik - nagrody. Kontrolujcie realizację celów i wyznaczajcie sobie małe nagrody, przyjemności, gdy wszystko idzie jak po maśle.

Poniżej zamieściłam moją mapę postanowień noworocznych. Jest ich całkiem sporo, jednak nie wywrócą mojego życia do góry nogami. Będę zadowolona, jeśli uda mi się zrealizować przynajmniej połowę z nich.

Ciekawa jestem jak WY podchodzicie do postanowień noworocznych?? Robicie je, czy unikacie?? Uważacie, że są potrzebne?? Jakie postanowienia udało Wam się zrealizować w tym roku, a jakie szykujecie na przyszły??Podobne wpisy

0 komentarze