Liliana Fabisińska - 'Grzyby - dziwne fakty z życia grzybów' recenzja

by - niedziela, listopada 26, 2017

Dawno żadna książka dla dzieci nie zachwyciła mnie tak bardzo! Pewnie dlatego, że jestem wielką miłośniczką grzybów i grzybobrania, ale również dlatego, że jest to książka unikalna pod każdym względem! Oto "Grzyby" Lilianny Fabisińskiej! Patrzcie i podziwiajcie :)

 
Grzyby
Jan Brzechwa


Król Borowik Prawdziwy szedł lasem
postukując swym jedynym obcasem,
a ze złości brunatny był cały,
bo go muchy okrutnie kąsały.
Tedy siadł uroczyście pod dębem
I rozkazał na alarm bić w bęben:
„Hej, grzyby, grzyby,
Przybywajcie do mojej siedziby,
Przybywajcie orężnymi pułkami,
Wyruszamy na wojnę z muchami”.


 Grzyby od dawna fascynują naukowców. To naprawdę niesamowite stworzenia. Czemu mówię "Stworzenia"? A no dlatego, że grzyby nie należą ani do roślin, ani do zwierząt, tworzą zupełnie osobne królestwo, które nadal kryje wiele tajemnic!


Oczywiście w książce o grzybach nie może zabraknąć atlasu, który pomoże odróżnić gatunki jadalne od niejadalnych! Piękne ilustracje Joanny Gwis robią genialne wrażenie zarówno na małych jak i dużych czytelnikach!

Jednak rozpoznawanie grzybów, to tylko początek i ułamek tego, co czeka Was w książce. Dzięki najnowszej propozycji Naszej Księgarni dowiecie się m.in

- Co jest niezbędne podczas wyprawy na grzyby?

- Czy rzeczywiście istnieje gatunek grzyba, zwany hubą?

- Gdzie rosną najdroższe grzyby świata?

- W jakim kraju za zbieranie grzybów można trafić do więzienia?

- Czym jest grzybek herbaciany?

- Co potrafią drożdże?

- Jacy są grzybowi rekordziści? 
 
I wiele, wiele innych zaskakujących informacji!


Książka "Grzyby" ma prawie 100 stron, a każda z nich to niesamowita dawka wiedzy i zabawy. Tak, zabawy! Te wszystkie ciekawostki nie raz rozbawią Cię na całego! Zapewniam, przetestowane na nas samych!

Myślicie, że to koniec niezwykłości tej książki?? O nie!
Lilianna Fabisińska nie zapomniała o bardzo ważnym aspekcie grzybów. Jakim? A, no czysto kulinarnym! Zdradza nam kilka pysznych i prostych przepisów. Dzięki książce możemy pobuszować z dzieckiem w kuchni i przygotować np. schabowe z boczniaków, omlet "grzybek" (wracają wspomnienia z dzieciństwa i smak omletu babci), pieczarki faszerowane, czy ciasto pleśniak. I co?? Macie ochotę na takie pyszności??Do momentu sięgnięcia po tą książkę, wydawało mi się, że o grzybach wiem barrrrrrdzo dużo! Dopiero letura "Grzybów" uświadomiła mi jak bardzo się mylę. Podczas wspólnego czytania (z Zuzką oczywiście, która nomen omen także kocha grzybobrania). Każda strona książki odkrywała przed nami coraz to nowe zaskakujące fakty z życia grzybów. Co więcej, Lilianna Fabisińska dokonała rzeczy bardzo trudnej: zainteresowała młodego czytelnika, trudnym tematem i przedstawiła go w sposób niezwykle przystępny i fascynujący. 


Powiem Wam tak: jestem totalnie zauroczona tą książką. Taka dawka wiedzy podanej w tak przystępny i przyjemny sposób, zasługuje na to, by "Grzyby" znalazły się pod choinką u każdego grzecznego i mniej grzecznego szkraba!  


Za genialną książkę, dziękujemy wydawnictwu

 

Podobne wpisy

0 komentarze