3 propozycje dla miłośników dinozaurów! Grrrrrrr

by - poniedziałek, listopada 13, 2017

 

 

Na dobry początek tygodnia mam nie lada gratkę, dla wszystkich (zarówno małych i dużych) wielbicieli dinozaurów. Być może przedstawione dzisiaj książki i gra okaże się inspiracją na mikołajkowy prezent, kto wie... Przejdźmy jednak do konkretów: oto gra planszowa od Granny "Dino kontra dino" oraz dwie książeczki, które na pewno wywołują uśmiech a buźkach wszystkich dinomaniaków!

  

 

Emilia Dziubak - "Opowiem Ci mamo, co robią dinozaury"

wydawnictwo Nasza Księgarnia

 

 Moja Michasia totalnie zwariowała na punkcie dinazurów po wakacyjnej wizycie w pobliskim Dinoparku. Genialne pokazuje kłapanie paszczy tych wielkich gadów oraz dźwięki, które (przynajmniej według niej) wydają. Tym większa była nasza radość, gdy zobaczyliśmy w listopadowych zapowiedziach naszej księgarni tą oto książkę!

W październiku pokazywałam Wam inną nowość z serii "Opowiem Ci mamo"   i zupełnie nie spodziewałam się, że tak szybko ukażę się kolejna część. Ta seria dla najmłodszych jest naprawdę znakomita pod każdym względem. Sztywne, kartonowe strony przejdą test nawet najbardziej diabelskich rączek, a mistrzowskie dopracowanie ilustracji zachwyci nawet najbardziej wymagające oczka. 

Tym razem Nasza Księgarnia i autorka książki, Emilia Dziubak wzięli na tapetę prehistoryczne gady, jakimi są dinozaury. W podróż w czasie udajemy się wraz z pewnym jaskiniowcem, imieniem Kudłacz, który po kolei przeprowadzi nas przez kolejne okresy ery dinozaurów. Możecie być pewni, że to będzie niesamowita i pouczająca przygoda. Oprócz tego, że Kudłacz przedstawi nam wszystkie najważniejsze dinazaury, to również zapewni sporą dawkę dobrej zabawy. Naszym zadaniem będzie znaleźć różnice między dwoma dinojajami czy np. odbyć wędrówkę w labiryncie z dinoszkieletu. Sami widzicie, nuda nam nie grozi!


Moje dziewczynki pokochały tą książkę niesamowicie. Mimo, że jest między nimi różnica aż siedmiu lat, każda jest tą pozycją zafascynowana. Oczywiście w nieco inny sposób, ale jednak. Michalina uwielbia szukać dinojajek na rysunkach, Zuzia zaś z ciekawością zagłębia się w informacje o dinozaurach i ćwiczy zapamiętywanie ich skomplikowanych nazw!


 Emilia Dziubak stworzyła piękną pod każdym względem książkę, która zachwyca konceptem oraz mistrzowskimi ilustracjami. Krzysztof Wiśniewski, Joanna Myjak "Dinozaury"
wydawnictwo Olesiejuk

 

 Tym razem propozycja dla trochę starszych dzieci, które oprócz tego, że fascynują się dinozaurami to jeszcze lubią czasem chwycić za kredki. "Dinozaury" to bowiem wielka kolorowanka ze sztywnymi stronicami, która pozwoli dzieciom artystycznie się wyżyć i przy okazji poznać nowe fakty z życia prehistorycznych gadów. 

Każda strona to duża kolorowanka, inny dinozaur oraz jego charakterystyka, opisana w prosty, przystępny dla dziecka sposób. 

Gdy zobaczyłam "Dinozaury" w sklepie musiałam je wziąć. Nakazał mi to nauczycielski zmysł, który już oczami wyobraźni widział wykorzystanie tych świetnych kart na lekcji!Gra planszowa "Dino kontra dino" Reiner Knizia
wydawnictwo Granna 

wiek graczy: 7+
liczba graczy: 2-4
czas gry: 15 minut

Dinozaury ruszają na łowy! Musisz pomóc im przetrwać w pełnej niebezpieczeństw krainie!

Co zawiera pudełko z grą?
- 45 kart dinozaurów
- 30 kart wydarzeń
- instrukcja
-drewniana figurka dinozaura
-plakatKażda karta dinozaura zawiera nazwę zwierzęcia i poziom czterech jego cech: drapieżności, szybkości, rozmiaru oraz umiejętności adaptacji. To właśnie te cechy będą pełniły kluczową rolę podczas naszej rozgrywki, ale o tym za chwilę.Karty wydarzeń są dwustronne: na początku każdej rundy widzimy kartę z krótkim opisem, a potem przy podliczaniu wyników odwracamy ją, by sprawdzić, które cechy liczyły się w tym zadaniu i w ten sposób rozstrzygnąć rundę.

Celem gry jest zdobycie jak największej ilości kart wydarzeń.

Przygotowanie do gry:
1. Tasujemy karty dinozaurów. Każdy zawodnik dostaje 3 z nich, w taki sposób by nazwa dinozaura była widoczna wyłącznie dla gracza. Pozostałe karty tworzą stos do dobierania.

2. Karty wydarzeń umieszczamy na środku stołu, by były widoczne dla każdego zawodnika.

3. Najmłodszy zawodnik dostaje figurkę dinozaura

Ryzgrywka:

Każda runda to rozpatrywanie jednej, pierwszej na wierzchu stosu kart wydarzeń. Gracze czytają opis wydarzenia i zastanawiają się, jaka cecha dinozaura będzie najbardziej potrzebna, by przetrwać daną sytuację.  

Każdy zawodnik wystawia na środek zakrytą kartę jednego, wybranego dinozaura. Następnie jeden z graczy odsłania rewers karty wydarzenia by sprawdzić jaka cecha była brana pod uwagę. Wygrywa gracz, który ma największą ilość ikonek danej cechy.

 W przypadku remisu wygrywa osoba, która ma figurkę dinozaura lub siedzi najbliżej niej (zgodnie z ruchem wskazówek zegara). Gracz, który zdobył wydarzenia i wygrał rundę przejmuje  również figurkę. 

Do kolejnej rundy dobieramy po jednej karcie dinozaura z talii, należy pamiętać, aby zawsze mieć w ręku trzy dinozaury. Rozpatrujemy kolejne wydarzenie. 

Gra kończy się, gdy nie ma już dinokart do dobrania, albo jest ich zbyt mało by dalej prowadzić grę. 
Wczorajszy wieczór spędziliśmy na rozgrywce w "Dino kontra dino", chyba najbardziej wciągnął się w to mój mąż (pewnie dlatego, że przypominało mu to walki Pokemonów). W każdym bądź razie, to bardzo fajna propozycja dla dzieci i dorosłych. Mamy tu zarówno rywalizację, jak i element logiczny. Bardzo lubimy takie propozycje i chętnie po nie sięgamy.


A Wasze pociechy lubią dinozaury? A może mają bzika na zupełnie innym punkcie??

Podobne wpisy

0 komentarze