Jak spędzić kreatywnie czas z dzieckiem?

by - piątek, sierpnia 18, 2017

Przed dzieciakami jeszcze dwa tygodnie wakacji. Szkoła puka już do drzwi. Te ostatnie dni to dziwny czas - z jednej strony dzieci są podekscytowane powrotem do szkoły, nowym plecakiem, przyborami, z drugiej chcą nadal spać do południa i nie przejmować się pracami domowymi. Jedno jest pewne, czasem nam, rodzicom brak już pomysłów na urozmaicenie naszym pociechom wolnego czasu. Oto kilka moich pomysłów,na to, jak spędzić kreatywnie czas z dzieckiem!

 

 

 

 

1. zróbcie własny zielnik Stworzenie własnego zielnika połączy zabawę z nauką. Wybierzcie się najpierw na spacer do lasu, parku, na łąkę i zbierajcie różne rośliny.  
Zaopatrzcie się wcześniej w duży zeszyt A4 najlepiej ze sztywą okładką. Genialnie, gdyby był gładki, można też wykorzystać do tego blok techniczny.
Oprócz tego przyda Wam się dobry klej: sprawdzi się klej magiczny lub do decoupage'u.
Pamiętajcie, że zanim wkleicie liście, czy kwiaty do waszego zielnika, ususzcie je między stronami grubej książki.

Teraz wystarczy znaleźć informacje na temat znalezionych roślin w Internecie (korzystajcie jedynie z zaufanych stron ze sprawdzonymi danymi) lub w Atlasie Roślin, encyklopedii. 

To ile informacji zamieścicie w zielniku zależy od wieku dziecka. Fajnie, jeśli dziecko samo zdecyduje, które fakty są najciekawsze, będzie chętniej uczestniczyć w uzupełnianiu zielnika.2. kolorowanki dla dorosłych

Opcja dla wytrwałych. Moja córka kocha kolorowanki, te dla dorosłych, zawierające wiele detali również sprawiają jej mnóstwo frajdy. Mamy dni, kiedy wyjmujemy wszystkie nasze kredki (mamy ich około 400), cienkopisy, mazaki i oddajemy się kolorowemy szaleństwu. 

Kolorowanki działają antystresowo, kształtują koncentrację, ćwiczą w genialny sposób motorykę małą tak potrzebną w doskonaleniu kaligrafii. 

Polecamy kilka kolorowanek, które powinny sposobać się dzieciakom:3. malowanie kamieni

źródło: https://pl.pinterest.com/pin/460422761879127750/

Być może  Wasze dzieci, podobnie jak moja Zuza przytaszczyły z kolonii kilogramy kamieni. Jeśli jeszcze nie wyrzuciliście ich w tajemnicy przed dzieckiem, nie róbcie tego. Kupcie akrylowe farby, cienkie pędzelki i bawcie się wyobraźnią. Można stworzyć setki różnycn stworzeń, roślin, buziek.... Możliwości jest nieskończenie wiele.

Oto nasze kamyczki:

4. maraton z planszówkami


 Wyciągnijcie wszystkie planszówki, które macie. Zróbcie sobie wielki kubeł popcornu i grajcie do upadłego. 
Gry planszowe uczą logicznego myślenia, rozwijają koncentrację. Dzieci uczą się cieszyć z wygranej, ale również przegrywać bez płaczu i histerii. 

Oto kilka naszych ulubionych gier planszowych:


5. origami


Przyznaję, sama jestem w tym beznadziejna... Ale może Wy odnajdziecie w origami swój artystyczny potencjał?
Zanim przystąpicie do dzieła, kupcie specjalny kwadratowy i bardzo cienki papier do origami. Ja kupuję go w Empiku. Paczka takiego papieru starcza na baaardzo długo.
Najważniejsze w origami jest to, by podążać dokładnie za instrukcją i bardzo dokładnie zginać papier.
Poniżej podsyłam Wam dwa linki z pomysłami i instrukcjami na piękne kształty6. przytulanki ze skarpetekZałożę się, że podobnie jak w każdym domu macie pojedyńcze, samotne skarpety. Nie pozwólcie, żeby smutno czekały na swoje drugie połówki i dajcie im drugie życie!

Dla mniej kreatywnych informuję, że są do kupenia specjalne zestawy do stworzenia skarpetkowego pluszaka. 

Dla tych artystycznie uzdolnionych polecam wybrać się do pasmenterii, bądź przeszkać szuflady w poszukiwaniu guziczków, tasiemek i innych cudów. 
Poniżej fajny filmik, z którego dowiecie się jak stworzyć skarpetkowego króliczka..
7. dzień retro zabawPokażcie dziecku jak kiedyś żyło się bez komputera, smartfona i tabletu. Nasze dzieciństwo pełne było świetnych gier i zabaw, które wypełniały wakacyjne dni.

Oto kilka z nich:

- gra w gumę

- klasy
- pańtwa miasta
- statki na kartce
- kółko i krzyżyk
- wisielec
- skakanka
- kapsle8.  przerabiane ubrańNa pewno Wasza pociecha ma jakieś nudne ciuszki, które można zaczarować i stworzyć z nich prawdziwe cuda!

Czasem wystarczy zwykła naprasowanka, ale można zaszaleć bardziej: zrobić frędzle, pobawić się pastelami do tkanin. Poniżej kilka linków z fajnymi inspiracjami


A jak Wy spędzacie koniec wakacji? Co robicie z dziećmi? Macie jakieś niesztampowe pomysły? Koniecznie się nimi podzielcie!

Podobne wpisy

0 komentarze