Wiosenny stosik książkowy

by - poniedziałek, kwietnia 10, 2017

Powietrze pachnie już wiosną. I książkami - ale u mnie to akurat zapach znany przez cały rok. W ciagu ostatniego tygodnia uzbierałam pokaźny stosik pełen cudownych perełek, które po prostu musiałam Wam pokazać!  Kilka z nich to nowości, inne miałam w planach już od dawna, a dopiero teraz udało mi się je zdobyć. 

 


 1. Ks. Jan Kaczkowski - " Życie na pełnej petardzie" wyd. WAM

Nie należę do zbyt religijnych osób, rzadko chodzę do kościoła. Czemu? Ze względu na księży i ich mieszanie się w politykę. Gdy chcę porozmawiać z Tym na Górze, robię to w domowym zaciszu. Uważam, że mało mamy księży z powołania, którzy niosą ze sobą prawdziwą wartość. Z pewnością jednym z nich był ksiądz Kaczkowski, którego darzę ogromnym szacunkiem. Z przyjemnością przeczytam ten wywiad - rzekę.2.  Carlos Ruiz Zafon   - "Więzień nieba" wyd. MUZA


Obiecałam sobie, że do momentu kiedy ukażę się najnowsza częśc serii o Cmenatrzu Zapomnianych książek, przypomnę sobię trzy poprzednie, gdyż minęło dobrych kilka lat od ich lektury. "Cień wiatru" mam już za sobą (recenzja za kilka dni), teraz przyszedł czas na rozkoszowanie się "Więźniem nieba". Czy ktoś oprócz mnie ma ten sam ambitny plan wrócenia do wcześniejszych książek Zafona?


 
3. Maya Shetreat-Klein - "Zdrowy brud" wyd. Vivante

Nie należę do sterylnych matek. Nie wyparzam smoczka za każdym razem, gdy upadnie na ziemię. Nie szoruję domowej marchewki z przydomowego poletka. Jak widać moje podejście ma swoje poparcie w badaniach. Sprawdzimy, sprawdzimy...


Czy brud może być zdrowy? Poznaj szokujące fakty o „sklepowych” owocach i warzywach i dowiedz się, dlaczego czasami warto ubrudzić sobie ręce.
4. Zofia Posmysz - "Królestwo za mgłą" wyd. Znak

Literatura obozowa, wspomnienia z wojny to jeden z tematów, które naprawdę mnie interesują. Coraz mniej mamy ludzi, którzy przeżyli horror obozów koncentracyjnych. Każda taka książka jest na wagę złota. Tym razem Zofia Posmysz udziela obszernego wywiadu, o swoich przeżyciach. Czuję, że to będzie mocna, zmuszająca do myślenia lektura...Trafiła do Auschwitz, mając niespełna dziewiętnaście lat. Ponad siedemdziesiąt lat po wojnie zdecydowała się po raz pierwszy opowiedzieć całą swoją historię.
Zofia Posmysz mówi o tym, skąd czerpała wewnętrzną siłę, choć była świadkiem niewyobrażalnego.5. Steve Sem - Sandberg - "Wybrańcy", Wydawnictwo Literackie

Wiedeń, czasy II wojny światowej. Na terenie ośrodka dla umysłowo chorych zostaje utworzony zakład opiekuńczo-wychowawczy, Spiegelgrund. Trafiają tam „wybrańcy” — dzieci i młodzież sprawiający tak zwane problemy wychowawcze. Ci, dotknięci najdotkliwszym kalectwem i najcięższymi chorobami, znikają za drzwiami pawilonów numer 15 i 17. Nieoficjalnie znajdują się tam również tacy, których obejmuje nazistowska akcja T4 — „eliminacji życia niewartego życia”.

W Spiegelgrund poczucie nieustającego zagrożenia i regularnie zadawane cierpienia są codziennością, a zastrzyk z luminalu — podawany nieprzydatnym — to szczyt dobroci. O losie pacjentów decydują wyłącznie władze kliniki, a ich polecenia wykonuje między innymi siostra oddziałowa, Anna Katschenka.    
Po latach, w piwnicach kliniki, zostają odnalezione słoje z formaliną. Ich zawartość w makabryczny sposób łączy się z wojenną historią ośrodka…

6. Katja  Kettu - "Akuszerka" wyd. Świat Książki

Książka ta budzi rozbieżne opinie. Albo zbiera okropne cięgi, albo zachcwyca. Ciekawa jestem do której grupy odbiorców będę się zaliczać.


Krzywe Oko, wychowana w surowej rodzinie zastępczej, wyrasta na outsiderkę i godnie nosi swoje niepochlebne przezwisko. Bogata wyobraźnia pomaga jej w pracy akuszerki i sprowadzaniu dzieci na świat, gdy przez Finlandię przetacza się druga wojna światowa. Dziewczyna zakochuje się w bardzo przystojnym esesmanie i fotografie wojennym Johannesie Angelhurście. Aby być blisko niego, Dzikie Oko –jak czule nazywa ją ukochany –zgłasza się na ochotnika do pracy pielęgniarki w obozie jenieckim, w którym stacjonuje Johannes.  


7. B.A Paris - "Za zamkniętymi drzwiami", Albatros

Uwielbiam thrillery. Gdy w zapowiedziach Albatrosa zobaczyłam tą okładkę, wiedziałam, że musze zdobyć tą książkę. Czuję, że będą ciary na plecach.Wszyscy znamy takie pary jak Jack i Grace: on jest przystojny i bogaty, ona czarująca i elegancka. Chciałoby się poznać Grace nieco lepiej, ale to niełatwe, bo Jack i Grace są nierozłączni. Niektórzy nazwaliby to prawdziwą miłością.
Wyobraź sobie uroczystą kolację w ich idealnym domu, miłą konwersację, kolejne kieliszki dobrego wina. Oboje wydają się w swoim żywiole. Przyjaciele Grace chcieliby zrewanżować się lunchem w przyszłym tygodniu. Ona chętnie przyjęłaby zaproszenie, ale wie, że nigdy z nimi nie wyjdzie. Ktoś mógłby spytać, dlaczego Grace nigdy nie odbiera telefonów, nie wychodzi z domu, a nawet nie pracuje. I jak to możliwe, że gotując tak wymyślne potrawy, w ogóle nie tyje? I dlaczego w oknach sypialni są kraty? Doskonałe małżeństwo czy perfekcyjne kłamstwo?
To moje perełki. A Wy w jakie lektury zaopatrzyliście się na wiosnę? A może czytaliście coś z mojego stosiku? Polecacie coś w szczególności?

 

Podobne wpisy

0 komentarze