Book Haul, czyli co POŻRĘ w listopadzie...

by - piątek, listopada 04, 2016Listopad będzie bogaty w książki. Żeby tylko z ilością książek, szła w parze większa ilość czasu na ich czytanie… Jak na razie jest wręcz odwrotnie: czasu malutko, książek cała masa. I wcale nie pomagają długie wieczory, bo gdy masz w domu przeziębione  roczne dziecko z gilem do pasa i nadal tą samą niespożytą energią, to każda minuta na czytanie staje się wielką radością. Tak, czy siak, zapraszam Was na świeżutki book haul!

1.      Małe życie” Hanya Yanagihara, wyd WAB
Źródło: sama kupiłam (pierwszy raz od bardzo dawna)

Powieść, która podobno zachwyciła świat. Często mam tak, że idę z prądem i chcę sprawdzić, czy to co podoba się milionom, spodoba się też mnie, tak więc kupiłam.

Opis wydawnictwa:
Poruszający obraz dojrzewania, sukcesu, traumy i przyjaźni. Najgłośniejsza amerykańska powieść 2015 roku, która wzbudziła falę zachwytu, a zarazem gorącą dyskusję wśród krytyków i czytelników.
Pochodząca z Hawajów amerykańska pisarka opisuje kilkadziesiąt lat z życia czterech przyjaciół. Bohaterów powieści poznajemy w chwili, gdy kończą studia i przenoszą się do Nowego Jorku. Przetrwanie, nie mówiąc już o sukcesie, w jednym z najwspanialszych miast świata nie jest łatwe, lecz szczęście wydaje się im sprzyjać. Pełen temperamentu JB jest malarzem i z czasem zaczyna brylować w kręgach nowojorskiej bohemy. Malcolm zostaje uznanym architektem, a Willem robi błyskotliwą karierę aktorską. Najbardziej tajemniczy z nich, Jude, przejawia wybitny talent matematyczny, a jako prawnik również odnosi sukces za sukcesem. W przeciwieństwie do przyjaciół nigdy jednak nie wspomina o swojej przeszłości ani o rodzinie, choć poważne problemy zdrowotne i emocjonalne wskazują na to, że w jego życiu wydarzyło się coś, o czym nie potrafi zapomnieć.

2.      Król” Szczepan Twardoch, Wydawnictwo Literackie
Źródło: również kupiona

Długo czekałam na pierwsze spotkanie z Twardochem, zaczynam z przytupem, z powieścią, mocną i bezkompromisową. Jestem prawie na końcu książki i już wiem, że z Panem Szczepanem zaprzyjaźniamy się na dłużej.

Opis wydawnictwa:
Warszawa. Burzliwe lata trzydzieste XX wieku. Wielokulturowy, podzielony świat u progu drugiej wojny światowej, targany konfliktami narodowymi, politycznymi, społecznymi - w całej złożoności, pokazany nieraz drastycznie, ostro, szokująco. Zwroty akcji, romanse, gwałty, ćwiartowanie ciał, szantaże, przewroty polityczne - tu zaciera się granica między życiem codziennym, polityką, a gangsterką.

3.      Pochłaniacz” Katarzyna Bonda, wyd. MUZA
Źródło: pożyczona J

Zanim zabiorę się za „Lampiony” postanowiłam nadrobić zaległości i pożreć „Pochłaniacza”

Opis wydawnictwa:
Zima 1993. Tego samego dnia, w niejasnych okolicznościach, ginie nastoletnie rodzeństwo. Oba zgony policja kwalifikuje jako tragiczne, niezależne od siebie wypadki.
Wielkanoc 2013. Po siedmiu latach pracy w Instytucie Psychologii Śledczej w Huddersfield na Wybrzeże powraca Sasza Załuska. Do profilerki zgłasza się Paweł „Buli” Bławicki, właściciel klubu muzycznego w Sopocie. Podejrzewa, że jego wspólnik - były piosenkarz i autor przeboju "Dziewczyna z północy" - chce go zabić. Załuska ma mu dostarczyć na to dowody. Profilerka niechętnie angażuje się w sprawę. Kiedy jednak dochodzi do strzelaniny, Załuska zmuszona jest podjąć wyzwanie. Szybko okazuje się, że zabójstwo w klubie łączy się ze zdarzeniami z 1993 roku, a zamordowany wiedział, kto jest winien śmierci rodzeństwa. Jednym z kluczy do rozwiązania zagadki może okazać się piosenka sprzed lat.

4.      „Klawisze” Drauzio Varella – wyd. Czarne
Źródło: kupiona

Kocham literaturę faktu, dodatkowo interesuje się tematem resocjalizacji i więziennictwa. Nawet kiedyś chciałam wybrać takie studia, ale stwierdziłam, że jestem za miękka. Zainteresowanie tematem jednak pozostało i stąd ten wybór…

Opis wydawnictwa:
Więzienie funkcjonuje według własnego kodeksu postępowania, któremu podlegają wszyscy przebywający za jego murami. Z jednej strony krat osadzeni, często w nieludzkich warunkach, przeludnionych celach, zapomniani przez władze. Z drugiej – funkcjonariusze zobowiązani do ich nadzorowania.

Drauzio Varella ukazuje więzienną codzienność z perspektywy tych drugich – „klawiszy”, nieszanowanych zarówno przez więźniów, jak i przez policję. Ludzi, którzy niejednokrotnie tylko tym różnią się od skazanych, że wolno im co dzień wychodzić na wolność.

Więzienne rebelie, nielojalni współpracownicy, solidarność, egoizm, akty tchórzostwa i bohaterstwa. Varella, naoczny świadek dziesiątek więziennych wydarzeń i przyjaciel wielu strażników karnych, zdaje czytelnikowi bezpośrednią i wstrząsającą relację z tego, jak funkcją brazylijskie zakłady penitencjarne.

5.      W labiryncie obłędu” Jolanta Kosowska, wyd. Novae Res
Źródło: współpraca z portalem pantomasz.pl

Opis wydawnictwa:
Wojciech Krzewiński jest wziętym psychoterapeutą. Stosuje niekonwencjonalne metody, które przysparzają mu zarówno zachwyconych pacjentów, jak i zagorzałych wrogów.
Pewnego dnia tajemniczy przybysz z Włoch przekazuje mu wiadomość, że Karolina, dawna dziewczyna Wojtka, potrzebuje jego pomocy. Młoda, ale odnosząca już sukcesy malarka pracuje obecnie w Toskanii, na jesieni planuje dużą wystawę we Florencji i wydaje się ostatnią osobą, która mogłaby wymagać psychoterapii. Cała sprawa pachnie szytą grubymi nićmi mistyfikacją, mimo to Wojtek postanawia pojechać do hotelu, w którym miała zatrzymać się Karolina. Niedługo potem zaczynają mnożyć się pytania bez odpowiedzi.

6.      Z jednym wyjątkiem”, Katarzyna Puzyńska – wyd. Prószyński i S-ka
Źródło: biblioteka

Wiem, że książka jest częścią serii. Ja zaczynam od środka nie specjalnie, tylko dlatego, że poprzednich tomów nie ma w bibliotece. Ciekawa jestem, czy fakt, że wkroczę w środek tego wszystkiego będzie zauważalny i czy będzie mnie mierził?

Opis wydawnictwa:
Po zimie nie zostało już śladu. Wiosna przejmuje świat w swoje władanie. Kwitną kasztanowce, a na polach szumi zielone jeszcze zboże. Przy tej sprzyjającej aurze młodszy aspirant Daniel Podgórski zamierza nareszcie zmienić swoje życie i oświadczyć się Weronice.

Tymczasem w okolicach Lipowa umiera pewna kwiaciarka. Kobieta jest już wiekowa, więc jej śmierć początkowo nie wydaje się wcale podejrzana. Z jakiegoś powodu jednak ratowniczka medyczna z karetki pogotowia wezwanej przez sąsiadkę zmarłej, nalega na natychmiastowe sprowadzenie policji. Szybko okazuje się, że kobieta miała rację i kwiaciarka została zabita.

Daniel Podgórski i komisarz Klementyna Kopp stają przed kolejnym trudnym zadaniem. Kto mógł życzyć śmierci samotnej starszej pani? Dlaczego wytatuował na jej piersi trudny do odcyfrowania napis? Co ma z tym wszystkim wspólnego historia pary młodych ludzi sprzed ponad stu sześćdziesięciu lat?

To by było na tyle. Obecnie czytam „Króla” i dzisiaj pewnie zacznę kolejną książkę, którą polecacie? A co teraz na tapecie u Was?

Podobne wpisy

8 komentarze