Łukasz Kaniewski - "Cholera i inne choroby"

by - piątek, września 02, 2016

Zaczyna się sezon zachorowań. Bakterie zaczynają swój najszczęśliwszy okres w roku. Z tej okazji, prezentuję Wam dziś genialną ksiązkę o chorobach właśnie, która zachwyciła nas od pierwszej strony. Oto "Cholera i inne choroby" Łukasza Kaniowskiego
Co dzieci wiedzą o chorobach? Dzieciaki znają przede wszystkim choroby, na które same miały okazję zapaść, czyli przede wszystkim: przeziębienie, grypę, czy opryszczkę. Wiedzą, że przy przeziębieniu boli gardziołek, z nosa kapią gile, a gorączka odbiera im siłę do zabawy. Jednak istnieje wiele chorób, co więcej dzieci słyszą ich nazwy w rozmowach, nas, dorosłych. Słyszą tajemnicze słowa jak: zawał, nowotwór, czy nadciśnienie. Jak w prosty i zrozumiały sposób wyjaśnić naszym pociechom takie medyczne zawiłości. Z pomocą kolejny raz przychodzi nam książka. Tym razem wydana przez Poradnię K, a napisana przez Łukasza Kaniewskiego, dziennikarza, który specjalizuje się w tematyce naukowej.  Autor sam jest tatą, dlatego podszedł do tematu w sposób niesamowicie profesjonalny, a zarazem pedagogiczny! Mistrzostwo!

Książka zawiera wyjaśnienia 30 chorób oraz innych pojęć medycznych. Mamy tu do czynienia nie tylko z bardzo popularnymi schorzeniami jak: próchnica, czy wady wzroku. Dzieci dowiedzą się stąd również co to wszawica, owsica czy tasiemiec.  Może niektórym dorosłym wyda się zbędne tłumaczenie dzieciom, co za robaczki żyją czasem w ich dupciach, lecz właśnie te rozdziały są dla maluchów najbardziej pochłaniające i ciekawe!


Przed zapoznaniem dziecka ze specyfiką choroby, autor rymuje cudne wierszyki, które skradły serce mojej córki. Gdy siadałyśmy do czytania, to ona czytała wierszyki, a ja opis choroby. Nie raz wierszyki są istną kwintesencją całego tekstu! Do tego wszystkiego są zabawne i łatwo wpadają w ucho. Zobaczcie sami!Prawda, że świetne? Kto z nas nie zjadał w dzieciństwie własnych strupów? :D

To, co najbardziej zachwyca mnie w tek książce to to, że autor wyjaśnia dziecku specyfikę każdej choroby w sposób prosty, ale jednocześnie tak plastyczny i obrazowy, że dziecko z łatwością jest w stanie zrozumieć co jest przyczyną, co objawem choroby, a co jej skutkiem!

Książka na pewno będzie "zapalnikiem" dla dziecka, do wywołania dalszej dyskusji z rodzicem. Są tu bowiem opisane takie choroby, które wymagają przedyskutowania i dodatkowego pochylenia się nad nimi. Według mnie do takich należą: anoreksja, ADHD, hipochondria czy nowotwór.


Na pewno czytając ten post i oglądając przy okazji dodane przeze mnie zdjęcia, zwróciliście uwagę na grafikę książki. Odpowiedzialna za nią jest Karolina Kotowska, projektantka plakatów i ilustracji.  Ilustracje w książce może i są minimalistyczne, ale idealnie oddają sens każdej z chorób. Dodatkowo wszystko utrzymane jest w kolorystyce bieli, czerwieni i czerni, co według mnie idealnie współgra!

Książka ma format A4, jest świetnie wydana, na sztywnych kartonowych stronach. Będzie długowieczna. Przetrwa pokolenia. To idealny pomysł na prezent. Każde dziecko, a już na pewno rodzice będą z takiego prezentu zadowoleni.

Ja z Zuzią zakochałyśmy się w "Cholerze...". Książka, która wydaje się być stricte naukowa, dzięki świetnemu językowi wciąga niczym najlepsza powieść. Co więcej nie raz, my dorośli wyniesiemy z tej książki wiele informacji, które dotąd były poza naszym zasięgiem świadomości. To więc świetna książka do wspólnego czytania. Można do niej sięgnąć okazjonalnie, jak i przeczytać ją na raz. W zależności od potrzeb! Polecamy jako pozycje obowiązkową w biblioteczce każdego dzieciaka!rodzaj: dla dzieci/ edukacyjne
wydawnictwo: Poradnia K
liczba stron: 62

Za egzemplarz tej genialnej książki dziękujemy wydawnictwu


Podobne wpisy

6 komentarze