Anna Szczęsna - "Gang różowych kapeluszy"

by - piątek, sierpnia 19, 2016
Opis wydawnictwa:
Anna Szczęsna w swojej książce maluje portrety czterech niezwykłych kobiet. Tytułowy gang różowych kapeluszy tworzą: Maria, Serafina, Barbara i Olga, które mimo wieku nie wahają się korzystać z życia. Jak odpowiedzą na miłość u schyłku  życia? Czy stawią czoła codziennym problemom? Czy uda im się zeswatać młoda parę? I wreszcie jak babcie poradzą sobie na spływie kajakowym?

Każdy z nas się kiedyś zestarzeje. Takie życie. Na razie słowo "starość" brzmi abstrakcyjnie. Jednak na pewno czasami każdy z nas zastanawia się jaki będzie w wieku 60-70 lat. Czy będziemy zrzędzącymi staruszkami czy będziemy aktywne i pełne energii? To wszystko na razie dzieje się tylko w naszych głowach. Przyszłość pokaże prawdę o nas samych.

Na początku książki poznajemy 4 sympatyczne staruszki, każda w innym momencie swojego życia.
Maria niedawno pokochała miłość swojego życia, Gucia. Teraz czuje się przytłoczona samotnością, z którą tak ciężko dać sobie radę. Na dodatek ma na karku niezbyt sympatyczną byłą żonę zmarłego męża, która nieco zamąci w jej życiu.

 Olga to na pewno najbardziej żywiołowa z kobiet. Nie bardzo radzi sobie jednak w mijającą urodą i witalnością. Marzy o szalonej miłości, jednak najbardziej na jej cielesnym aspekcie. Swoją samotność niestety zaczyna topić w alkoholu. Czy znajdzie się ktoś kogo będzie w stanie naprawdę pokochać?

Serafina, którą chyba najbardziej polubiłam. Optymistka, patrząca na świat przez różowe okulary. Mieszka z kotem Cynamonem, kocha kwiatowe wzory i napary z ziół. Wraz z nią poznajemy niezwykle ważną bohaterkę, Bognę, siostrzenicę Serafiny, która traktuje ją jak matkę.

Barbara otoczona rodziną. Chce nad wszystkim panować i wszystkich rozpieszczać. Przeżywa wszystkie rodzinne trudności i wydarzenia z życia dzieci, zapominając o mężu i o sobie samej. Czy uda jej odciąć pępowinę i nauczyć się korzystać z życia?

Wszystkie cztery kobiety przyjaźnią się i regularnie spotykają. Mogą na siebie wzajemnie liczyć  i są wobec siebie całkowicie szczere. Wiedzą, że ich młodość przeminęła, ale nie znaczy to przecież, że wszystko co dobre już się skończyło. Może jest wręcz odwrotnie? Tytułowe różowe kapelusze są ich zbroją i oznaką tego, że mają jeszcze ochotę na życie i chcą czerpać z niego pełnymi garściami.

W ich życiu wiele się dzieje, nie raz stają w obliczu trudnych decyzji. Za każdym razem jednak wiedzą, że mają siebie nawzajem.Każda z czterech głównych bohaterek jest zupełnie inna od pozostałych. Mamy tutaj na pozór mieszankę wybuchową, zupełnie odmienne charaktery i temperamenty. Kobiety są również w zupełnie różnych sytuacjach życiowych.

"Gang różowych kapeluszy" to książka nie tylko dla dojrzałych kobiet, które mają przed sobą jesień życia. Być może lektura ta da więcej osobom w moim wieku, które mają przed sobą jeszcze wiele i do starości im daleko. Uważam tak, ponieważ dzięki książce możemy zweryfikować nasz plan na życie i przewartościować pewne sprawy.

Anna Szczęsna stworzyła ciepłą, kobiecą opowieść. Nie raz zabawną, innym razem smutną, lecz jak najbardziej prawdziwą i możliwą. Myślę, że książka przypadnie do gustu wielu z Was. Miłego czytania!

rodzaj: powieść obyczajowa
wydawnictwo:Lucky

Za egzemplarz recenzencki dziękuje wydawnictwuPodobne wpisy

0 komentarze