Janka Szczęsna - "Wyznanie - prawdziwa historia polskiej prostytutki"

by - czwartek, lipca 14, 2016


Opis wydawnictwa:
Wyznanie to powieść biograficzna, opowiadająca historię dojrzałej, wykształconej kobiety, mieszkanki Małopolski, która w następstwie nieszczęśliwego wypadku, porzucenia przez męża oraz bezdusznego orzeczenia ZUS-u o zdolności do pracy mimo kalectwa, w czterdziestym roku życia podejmuje rozpaczliwą decyzję o wyjeździe do niemieckiego domu publicznego.
 Nie zna języka ale zna swoją wartość. Nie zna specyfiki zawodu ale mimo wszelkich przeciwności, dzięki dążeniu do perfekcji w każdej dziedzinie życia staje się profesjonalną prostytutką. A kiedy już osiąga cel i pracując w nowym zawodzie, jest w stanie utrzymać rodzinę, pojawia się On miłość życia, a wraz z Nim największa egzystencjalna rozterka: mieć czy być?
Mieć pieniądze czy być kochaną?

Jankę poznajemy gdy zaczyna pracę. Tak, pracę. Decyzja o prostytucji jest dla niej niezwykle ciężka z wielu powodów: ma dzieci, nie jest już najmłodsza, całe życie świetnie sobie radziła, aż do teraz. Na początku czytelnik nie wie z jakich powodów trafia do niemieckiego burdelu. Tego dowiadujemy się z biegiem czasu. Janka jawi nam się jako inteligentna, piękna kobieta, która absolutnie nie nadaje się do tego świata. Świata bez zasad, bez uczuć i współczucia. Jest tam tylko i wyłącznie dla pieniędzy.
Janka przedstawia nam bardzo dokładnie prawa rządzące niemieckim przybytkiem, pokazuje smutną rzeczywistość w której klienci i "koleżanki" nie zawsze bywają mili i delikatni.

Gdy nasza bohaterka uzbierała potrzebną kwotę wraca do domu, jednak okazuje się, że wizja łatwych i szybkich pieniędzy szybko pcha ją w te same progi. Wtedy z czasem dowiadujemy się o przyczynach jej decyzji i o tym co zmusiło ją do zajęcia się prostytucją.

Janka zupełnie niespodziewanie zakochuje się w tajemniczym taksówkarzu, który ratuje ją z opresji. Mężczyźnie początkowo nie przeszkadza to, czym zajmuje się jego ukochana. Z czasem jednak coraz trudniej jest mu zaakceptować tą sytuację... Czy Janka i P.O.S.O będą razem? Czy Janka na dobre zrezygnuje z prostytucji? 

Bardzo lubię książki z gatunku literatury faktu, dlatego "Wyznanie" bardzo przypadło mi do gustu. Człowiek w ogóle jest tak skonstruowany, że lubi czytam, oglądać rzeczy, które na co dzień są tematem tabu. Nie jestem wcale inna i dlatego przeczytałam tą książkę w jeden wieczór. Historia Janki jednocześnie na swój sposób wzrusza i bulwersuje. Obnaża absurdy polskiego prawodawstwa i urzędniczej znieczulicy, która czasem potrafi zaprowadzić człowieka do piekła. Ta opowieść na pewno was poruszy, a dla mnie jest to w książkach niezwykle ważne.

Za książkę i możliwość jej zrecenzowania serdecznie dziękuję Oficynie Wydawniczej Promocja


rodzaj: literatura faktu
wydawnictwo: Promocja

Podobne wpisy

0 komentarze