Cecelia Ahern - "Pora na życie"

by - niedziela, kwietnia 10, 2016

Gdyby Wasze  Życie się zmaterializowało i miało zamienić się w realną osobę, jakby wyglądało? Co by Wam powiedziało? Czy miałoby dla Was jakieś cenne rady?
Lucy Silchester mieszka ze swoim kotem w wynajętej kawalerce, wykonuje niesatysfakcjonującą pracę, coraz bardziej oddala się od swoich bliskich i nieustannie kłamie, wstydząc się nagłych i niekorzystnych zmian w swoim życiu. Życie Lucy nie jest tym, czym się wydaje. Podobnie jak niektóre z dokonanych przez nią wyborów i opowiedzianych historii. Od chwili, kiedy poznaje mężczyznę, który przedstawia się jako jej Życie, uparcie powtarzanym półprawdom grozi kompromitacja – chyba że Lucy nauczy się mówić całą prawdę o tym, co dla niej naprawdę istotne.

źródło opisu: Wydawnictwo Świat Książki, 2014

Tak jak wynika z opisu książki Lucy notorycznie kłamie. Czemu to robi? A, no z tego samego powodu, z którego zdarza się kłamać nam wszystkim - prawda bywa niewygodna i mało pociągająca. W kłamstwie możemy użyć naszej wyobraźni i stworzyć siebie na nowo. "Pora na życie" pokazuje nam, że czasem w kłamstwie można zabrnąć tak daleko, że sami zaczynamy w nie wierzyć. A wyzwolić może nas tylko prawda...

Fabuła książki jest naprawdę wciągająca. Podczas czytania bardzo dobrze poznajemy bohaterkę, której życie na pierwszy rzut oka może wydawać się szare i nudne, jednak wcale takie nie jest. 

Bardzo mocną stroną książki jest jej humor. Autorka nie raz bawi do łez, mimo, że książka jest o rzeczach ważnych. To rozluźnia atmosferę i omija patetyczne tony. I super, nie trzeba udawać Mędrca, żeby napisać mądrą  i dobrą książkę. 

Zanim zaczęłam czytać, myślałam, że będzie to lekkie czytadło, które za chwile wyleci z mojej pamięci. Myliłam się. Książka jest naprawdę rewelacyjne i zmusza nas do zastanowienia się nad naszym Życiem, marzeniami... To idealna pozycja na taki jak dzisiejszy wieczór: deszczowy i wietrzny. Kubek kakao lub dobrej herbaty i można dać się porwać. 


"Dopóki istniejesz, istnieje również twoje życie. Dlatego okazując miłość, czułość i uwagę mężom, żonom, rodzicom, dzieciom i przyjaciołom, nie powinniśmy zapominać i o nim bo twoje życie to ty: zawsze trzyma za ciebie kciuki i dopinguje cię nawet wtedy, gdy myślisz, że ci się nie uda."


wydawnictwo: Świat Książki
ilość stron: 424
rodzaj: literatura piękna/ powieść obyczajowa

Podobne wpisy

1 komentarze