'Sekretne życie mózgu nastolatka'

by - niedziela, kwietnia 03, 2022


 Bycie mamą nastolatka to prawdziwe wyzwanie. Coś o tym wiem, bo moja córka w tym roku skończy 14 lat i każdy dzień jest jedną wielką niewiadomą. Zmienne humory, ciągły bunt to moja codzienność. Staram się jednak zrozumieć moje dziecko. Nic dziwnego, że gdy zobaczyłam, że nakładem wydawnictwa Mamania wychodzi książka "Sekretne życie mózgu nastolatków", od razu postanowiłam, że ją przeczytam.

Jeśli czasami do mnie zaglądacie, wiecie na pewno, że niezwykle rzadko sięgam po wszelakie poradniki. Niestety większość poradników, na które trafiłam dotychczas była bardzo ogólna i powtarzała prawdy typu "wszystko zależy od ciebie" , "uwierz w siebie, a wszystko pójdzie dobrze". Jestem więc zawsze bardzo ostrożna i sprawdzam przed lekturą, czy autor jest specjalistą w swojej dziedzinie. Dlaczego sięgnęłam po "Sekretne życie mózgu nastolatka"? Przede wszystkim dlatego, że z całego serca chcę zrozumieć funkcjonowanie myślenia mojego dziecka, wiedzieć skąd wynika jej ciągły bunt, brak wiary we własne siły oraz zmienne humory. Sama kiedyś byłam nastolatką i wiem, jak trudno poradzić sobie z własnymi emocjami i sprostaniu presji rówieśniczej. Gdy pomyślę sobie jak wesoło miała ze mną moja mama... 

Teraz przyszła pora na odwrócenie ról i to ja jestem mamą dorastającej córki. Nie jest łatwo, nie jest lekko, każdy dzień przynosi nowe wyzwania. Staram się jednak podchodzić do dojrzewania zadaniowo i szukam wsparcia również w literaturze specjalistycznej. "Sekretne życie mózgu nastolatka" to książka oparta na wielu badaniach działania mózgu. Wiele informacji z książki szybko mi gdzieś uleciało, to na pewno przez ich ilość. Wiele z nich jednak zostanie ze mną na dłużej i właśnie dzięki nim wierzę, że będę w stanie bardziej wspierać moją córkę. Muszę Wam jednak szczerze przyznać, że chyba spodziewałam się po tej książce czegoś nieco innego. Liczyłam bowiem na konkretne porady jak działać z nastolatkiem, liczyłam na więcej gotowych rozwiązań. Tego nie dostałam. Owszem wiedza przekazana przez autorkę jest niezwykle szeroka i momentami naprawdę interesująca, ale jako szukająca pomocy mama, szukałam czegoś innego. 

Myślę, że ta książka przypadnie do gustu przede wszystkim, tym rodzicom, którzy interesują się psychologią i lubią publikacje z dużą ilością danych. To na pewno nie jest typowy poradnik, traktuję raczej "Sekretne życie mózgu nastolatka" jako książkę popularnonaukową o działaniu mózgu i jego funkcjach. Mimo wszystko, fajnie było dowiedzieć się nowych rzeczy. W książce nie brakuje ciekawostek i mimo trudnej tematyki została napisana ludzkim, przystępnym językiem.

Za książkę dziękuję wydawnictwu Mamania.

Podobne wpisy

0 komentarze