'Dlaczego nosimy maseczki?' recenzja

by - niedziela, grudnia 27, 2020

 


 Każdy z nas ma serdecznie dość koronawirusa. Nie raz już mówiłam, że nigdy w najśmielszych nawet snach nie wyobrażałam sobie, że tegoroczny scenariusz może kiedykolwiek mieć miejsce. Rzeczywistość potrafi jednak zaskakiwać. Musieliśmy nauczyć się żyć w nowej rzeczywistości: maseczki, dystans społeczny, zupełnie inne niż dotychczas zasady funkcjonowania. My dorośli rozumiemy zagrożenie, jednak jak to wszystko wytłumaczyć dzieciom?? Z pomocą przychodzi nam jak zwykle książka!

Gdy na początku tego roku pierwszy raz usłyszeliśmy o dziwnym wirusie z Chin, nie podejrzewaliśmy, że w ciągu kilku miesięcy nasze życie wywróci się do góry nogami. Zamknięte szkoły, sklepy, brak możliwości spotkań z najbliższymi - tak miała wyglądać nasza codzienność. Jak wytłumaczyć dzieciom z jakim wrogiem walczymy, czym jest wirus i dlaczego właściwie musimy nosić maseczki? Choć pozornie temat rozmowy trudny, to od czego mamy przyjaciół w postaci książek?! Znana wirusolożka Ilara Capua stworzyła książkę idealną dla najmłodszych dzieci, która w prosty i niezwykle przystępny sposób tłumaczy, o co właściwie z tym całym wirusem chodzi!

Przede wszystkim książka spodoba się dzieciakom, ponieważ jest bardzo mocno interaktywna - dużo to otwieranych okienek i ruchomych elementów. Trudny temat został więc ubrany w kolorowe ilustracje i ciekawą formę! Nie jest to jednak jedyna zaleta książki. Niejednokrotnie podkreślam, że ogromnym darem jest umiejętność tłumaczenia dzieciom trudnych i skomplikowanych zagadnień w taki sposób, by stały się dosłownie dziecinnie oczywiste. Autorka książki "Dlaczego nosimy maseczki?" zdecydowanie ten dar posiada!

Książeczka opiera się na opowieści o małej dziewczynce, która pewnego dnia słysząc w telewizji wiadomości na temat wirusa jest przerażona. Zupełnie nie wie o co chodzi, a wszystko co słyszy brzmi tak obco i groźnie. Dziewczynka śni w nocy o wirusie, ale spokojnie to nie koszmar. Wirus opowiada jej o tym, co lubi najbardziej, a czego woli unikać. Stąd dzieciaki dostają jasną informację o tym, jak dbać o higienę i zdrowie. 



Bardzo spodobało mi się to, że oprócz podstawowych faktów na temat unikania zakażenia, dbania i higienę, autorka nie zapomniała wspomnieć o innych aspektach pandemii takich jak: zdalna praca i nauka, ochrona i dodatkowe dbanie o seniorów w naszych rodzinach. Niby wszystko znamy już z autopsji, ale zawsze dobrze przypomnieć dzieciom, że te wszystkie działania mają na celu nasze i innych bezpieczeństwo.

Książka jest naprawdę dopracowana pod względem estetycznych, jak i merytorycznym. Idealna będzie dla wieku 3/4+. Tak jak wspomniałam - kolorowe obrazki, otwierane okienka i prosty, przyjazny język sprawią, że dzieciaki będą nią zachwycone!




 

Podobne wpisy

0 komentarze