Tove Jansson - 'Niebezpieczna podróż'

by - niedziela, września 13, 2020

 


 Świat stworzony przez Tove Jansson od zawsze mnie fascynował i umilał lata dzieciństwa. Miłość do Muminków pozostała mi do dzisiaj. Teraz ta kultowa autorka czaruje również moje dzieci, które równie mocno jak ja lubią wszelkie niezwykłe postacie przez nią stworzone. 

Choć "Niebezpieczna podróż" nie jest częścią muminkowej serii, to fani tych miłych trolli muszą wiedzieć, że na kartach tej książki znajdą swoich ulubionych bohaterów. Cała historia rozpoczyna się od ....nudy! Czy może być coś gorszego? Sama nie wiem. Ja na przykład należę do osób, które tego słowa nie znają, ale chyba każdy rodzic nie raz słyszy z ust swojej pociechy "Mamo/Tato.... Nudzi mi sięęęęę!!!". 

Bohaterką opowieści Tove Jansson jest Zuzanna, która oczywiście okropnie się nudzi... Ach, gdyby wiedziała co z tego wyniknie! Jej na głos wypowiedziany żal usłyszały straszne stwory, a wszystko co dookoła niej zmieniło się na mroczne i przerażające! Nawet własny kot przestał być miłym zwierzakiem... Zuzanna stanęła przed dylematem: z jednej strony pokonała nudę, z drugiej zaś, to co ja otaczało napawało ją najprawdziwszym lękiem. Na szczęście dziewczynka spotyka na swojej drodze Ryjka, Paszczaka, Topika i Topcię. W dalszą niebezpieczną podróż udadzą się już razem! Jak to się skończy, musicie już przekonać się sami!

Warto wiedzieć, że książka sama w sobie jest specyficzna, inna niż cała seria o Muminkach. Jest tu naprawdę spora dawka grozy, nieco mroczne ilustracje, więc na pewno to nie jest książka dla maluchów. Sam język autorki w "Niebezpiecznej podróży" również nieco różni się tego, do czego przyzwyczaiła nas w pozostałych tytułach. Jednak każdy fan Muminków i samej Tove Jansson powinien nabyć tą książkę, to pewne...

Podobne wpisy

0 komentarze