Dlaczego warto kupować w second handach?

by - czwartek, maja 28, 2020

Gdy zaczynałam swoją przygodę z zakupami w second handach nie był to powód do dumy. Ludzie nie przyznawali się gdzie znaleźli swoje perełki. Na szczęście w ostatnich latach szperanie w sklepach z używaną odzieżą stało się po prostu modne. Chcemy się wyróżniać, a przy okazji nie przepłacać. Second handy pozwalają na kupowanie ubrań świetnej jakości bez ogłaszania bankructwa. Jest jeszcze kilka innych powodów dla, których warto kupować w lumpeksach. Dzisiaj spróbuję Wam udowodnić, że warto!

Moi znajomi i rodzina czasami nie mogą się nadziwić jak dobrze idzie mi szukanie perełek w second handach. Zdecydowanie mogłabym wpisać sobie tą umiejętność w CV. A tak zupełnie na serio, to chyba mam jakiś dar i wyczuwam fajne ciuchy na wieszakach. To dlatego też postanowiliśmy z mężem zainwestować i otworzyć second hand online.Znajdziecie nas TUTAJ.

Coraz częściej mówi się o tym, że rynek odzieżowy to prawdziwy śmieciowy potwór. Sieciówki wykorzystują tanią siłą roboczą w biednych krajach i niestety w tej kwestii przez ostatnie lata wiele się nie zmieniło. Ostatnio sporo ciekawych informacji na ten temat dowiedziałam się z książki Tomka Michniewicza "Chrobot. Życie najzwyklejszych ludzi na świecie". Oto kilka fragmentów tej książki:

"Kilkukrotnie udowodniono, że H&M zupełnie nowe, ale niesprzedane ubrania niszczy. Nie oddaje potrzebującym, nie sprzedaje do second handów, tylko mechanicznie rozbraja albo pali, żeby stały się bezwartościowe."

"Bluzka, za którą szwaczka zarobiła pięćdziesiąt centów, a jej pracodawca dolara, nagle wydaje się warta trzysta złotych"

"Osiemdziesiąt złotych za kawałek bawełny. Przecież to wcale nie jest mało. Ale kupujemy z radością. Przestaliśmy rozróżniać zachcianki i potrzeby. Bo możemy, stać nas na to. Bo chcemy"

Kupowanie używanych rzeczy pomaga ograniczyć ten kosztowny i zanieczyszczający planetę przemysł. Ale zobaczcie, jakie inne powody kupowania w second handach są warte rozpatrzenia!1. Cena

Ubrania w naszym kraju to zdecydowanie kosztowna sprawa. Za parę jeansów trzeba zapłacić około 150zł, T shirt za 30-40 zł to norma. Niestety często za ceną nie idzie wcale jakość. Second handy oferują naprawdę o wiele niższe ceny, nie raz można spotkać tam rzeczy nowe, z papierowymi metkami, genialnych marek. To świetna opcja, by mieć i nie przepłacać.

2. Jakość

Nie kupujesz kota w worku. Jeśli znajdziesz w sklepie z używaną odzieżą rzecz, która jest w świetnym stanie, to znaczy, że przetrwa także z Tobą długi czas nie zmieniając koloru, nie mechacąc się, nie rozciągając. Wybierając rzeczy do naszego second handu zawsze zwracam uwagę na jakość i stan ubrania. Nie znajdziesz u nas czegoś, co nie wygląda jak nówka sztuka!

3. Ekologia

Czy wiecie, że wyprodukowanie jednej pary jeansów wymaga zużycia 7 tysięcy litrów wody?! To ogromna ilość, taka, której tak naprawdę nie jesteśmy sobie w stanie wyobrazić. Poza tym przemysł odzieżowy odpowiada aż za 10% światowej emisji dwutlenku węgla i 35% zanieczyszczeń plastikiem akwenów wodnych. Kupowanie używanych ubrań zdecydowanie obniża te statystyki i gdyby każdy z nas, przynajmniej kilka razy w roku zamiast kupowania w galerii handlowej wybrał second hand, planeta byłabym nam za to wdzięczna!

4. Bycie niepowtarzalnym

Kto zagląda do lumpeksów, ten wie na pewno, że skrywają one prawdziwe perełki i ubrania jedyne w swoim rodzaju. Takich rzeczy nie znajdziecie w sieciówkach, dlatego warto szukać, szperać. Poza tym poczucie dumy, gdy znajdziesz coś niepowtarzalnego jest nie do podrobienia! Znacie to?

5. Dopisz swoje!

Każda z nas na pewno ma swoje dodatkowe argumenty. Ja dodałabym tutaj ogromną oszczędność na ciuszkach dla dzieci. Nowe ubranka są drogie, a dzieci szybko rosną! Kupowanie tych ubranek w lumpeksach to ogromna oszczędność. Zaoszczędzone pieniądze można przecież fajnie spożytkować np. na książki lub podróże!


Dajcie znać czy WY kupujecie w second handach? Pochwalcie się również Waszymi najlepszymi znaleziskami <3

Podobne wpisy

0 komentarze